Červená Karkulka (2011)

40%
Klasická pohádka v podání režisérky, která přivedla na svět "Twilight". Nic ve zlém, ale podle toho to také vypadá. Asi mám radši klasickou verzi.

 

Červená Karkulka

Red Riding Hood

USA, Kanada, 2011, 100 minut

 

Režie: Catherine Hardwicke

Scénář: David Johnson

Hrají:

Amanda Seyfried (Valerie)

Gary Oldman (Solomon)

Billy Burke (Cesaire)

Max Irons (Henry)

 

Catherine Hardwicke si udělala jméno, když natočila své první dva filmy „Třináctka“ a „Legendy z Dogtownu“. Pak se vrhla na komerčnější věci, když jí jmenovali režisérkou filmové adaptace knihy „Stmívání“. Komerční úspěch jí nezaručil setrvání na režisérské stoličce, protože studio se rozhodlo, že každý film bude natáčet jiný člověk. Ne, že by to představovalo jakýkoli rozdíl v kvalitě. Catherine Hardwicke se ale očividně romantický „hororový“ žánr zalíbil, a tak se jejím v pořadí již pátým celovečerním filmem stala „Červená Karkulka“.

Tohle je tak to jediné, co to má společného s klasickou pohádkou. Červenou.

Jestli si myslíte, že tenhle snímek bude ctít ústní lidovou slovesnost, tak to jste na omylu. Dneska už se klasické pohádky nenosí. Myslím, že to velmi brzy zjistíme ve chvíli, kdy se podíváme na dvě připravované adaptace klasické „Sněhurky“. Je jedno, jestli budeme sledovat temnější verzi Sněhurka a lovec (v originále „Snow White and the Huntsman“) s Kristen Stewart, nebo komediálněji laděnou „Sněhurku“ (v originále „Mirror, Mirror“), ani v jednom asi nebudeme úplně rozpoznávat klasickou pohádku, kterou známe. Moderní pojetí dneska letí.

Láska nesmí ve filmu Catherine Hardwicke chybět.

Caherine Hardwicke pojala moderně klasickou „Červenou Karkulku“ a na filmu je to hodně poznat. Jako kdyby rovnou přešla z natáčení „Stmívání“ a začala z fleku točit „Červenou Karkulku“. Vizuální podoba je totiž velmi podobná, stejně jako poměrně nízká míra násilí a brutality, které jsou zabírány. Ne, že by to drsné nebylo, přece jen jde o vlkodlaka, ale stejně. Krve moc nenajdeme. Pokud se týká mladých herců, všichni jsou skvěle nalíčení, snímáni z těch nejlepších úhlů s tím nejlepším světlem. Prostě mladý muž musí vypadat dobře, nejlépe s odhalenou hrudí, co na tom, že by měl být venkovan špinavý jak prase. Ženy zase budou mít výstřihy, které dostatečně odhalí jejich přednosti. Nic proti ničemu, jen realita doby, respektive místa a prostředí, je hodně upravená, aby to bylo pěkné na oko.

Gary Oldman zase v jedné ze svých chameleonských rolí.

Příběh je přece jen trochu drsnější a méně romantický než příběh „Stmívání“. Malá vesnice je napadána vlkem, respektive vlkodlakem. Přijíždí otec Solomon, aby vesničanům pomohl. Jeho metody jsou neortodoxní, jako kdyby do vesnice přijela inkvizice, která hlásá svou pravdu. Gary Oldman zase geniálně hraje svého záporáka se skvělým přízvukem. Tenhle člověk je prostě chameleon. Na Amandu Seyfried se hezky kouká, ale její Červená Karkulka je prostě nezajímavá. Romantický příběh zde má své místo, ale ne až takový význam. Z dalších herců potěší přítomnost – i když jen krátká – Michaela Shankse (Daniel Jackson ze seriálu „Hvězdná brána“) a Billyho Durka (Charlie ze „Stmívání“ a zbytku ságy anebo Jonah King z Drive Angry 3D).

Odkud si asi Catherine Hardwicke vzala Billyho Burka?

Děj filmu má detektivní zápletku, která je tak nějak to jediné, co drží diváka v napětí, jak to vlastně celé skončí. Kdo je vlastně vlkodlak? Zjištění, kdo je bestie, může být mírně překvapivé, především proto, že zde nejsou úplně jasná vodítka. Správný detektiv asi viníka objeví. Film ale není tak promyšlený, jak by se na první pohled zdálo, spíše chce záměrně mást diváka, nedává mu ani náznaky, aby následně mohl překvapit. A o tom to celé je. Nic velkého se nekoná, bohužel, ale když člověk nemá velká očekávání, není ani moc zklamaný.

 

Hodnocení: 40%

Hororové filmy

Recenzovaný titul můžete objednat online na Blu-ray nebo DVD.
Blu-ray
DVD


Přidat komentář