Ďábelské sémě (1977)

60%
Jak daleko jsme schopni zajít ve vytváření umělé inteligence? A jak daleko je schopna zajít umělá inteligence?

 

Ďábelské sémě

Demon Seed

USA, 1977, 94 minut

 

Režie: Donald Cammell

Scénář: Robert Jaffe a Roger O. Hirson podle románu Deana R. Koontze

Hrají:

Julie Christie (Susan Harris)

Fritz Weaver (Alex Harris)

Gerrit Graham (Walter Gabler)

Berry Kroeger (Petrosian)

 

Hororové sci-fi, to není v žánru vůbec nic nového. „Vetřelec“ je asi nejzářnější případ, ale do tohoto podžánru můžeme zařadit i takové klasické filmy jako „Frankenstein“ nebo „Dr. Jekyll a pan Hyde“. V podstatě každý film, kde se vyskytuje nějaký ten šílený vědec je velmi často sci-fi a horor v jednom. „Ďábelské sémě“ je přesně takovým filmem, i když jsem podle názvu čekal něco trochu jiného. Vlastně jsem docela rád, že si o filmech nezjišťuji nic předem, když je neznám. Byl jsem pak docela mile překvapený.

Znásilněna počítačem?

Donald Cammell natočil snímek, který mi připomněl mou nedávnou zkušenost se snímky Kena Russella, hlavně s filmem Mutace. Ken Russell spojil sci-fi s projekcí mentálních obrazů, a to v příjemném hororovém sci-fi, které má výtečný look 90. let. „Ďábelské sémě“ ještě evokuje propojení s filmy jako „2001: Vesmírná odysea“ anebo s novějším snímkem Moon. Důležitá je zde totiž uměle vytvořená inteligence, která začíná být až příliš dokonalá.

Pěkně si ji na sebe napojil.

Vědec ve filmu „Ďábelské sémě“ přišel s neskutečným vynálezem. Dokázal vytvořit počítačový supermozek. Jenže když už se někomu podaří vytvořit téměř dokonalou umělou inteligenci, musí si uvědomit, že to má vždy následky. Stejně jako Hal nebo GERTY, i Proteus (mimochodem s hlasem Roberta Vaughna známého ze snímku „Bullittův případ“) si uvědomuje svojí existenci a skutečnost, že není člověkem. Právě člověk je to, co chce studovat. Jako počítač, systém, který je v době bez internetu prostorově omezený, v tomto případě na jednu stavbu, se nedokáže pořádně realizovat.

Co se to kolem děje?!

Proteus si najde způsob, jak se dostat ven – chce s živou ženou zplodit lidské dítě. A tak se film mění v torture, protože hlavní osa se točí kolem toho, jak umělá inteligence uvězní ženu v domě a snaží se jí přimět k tomu, aby se podvolila, aby s ním měla dítě. Nedaří se mu, a tak postupně musí stupňovat mučení, aby ženu přesvědčil, což se nakonec také daří. Julie Christie (žena Donalda Sutherlanda ve filmu Teď se nedívej) opět předvádí poměrně dobrý výkon, který je však na hranici snesitelnosti, hlavně proto, že jejím úkolem je vzdorovat počítači, křičet anebo utíkat.

Děťátko se konečně narodilo!

Proteus nakonec dojde svého naplnění a „Ďábelské sémě“ nám předvádí na svou dobu skvělé triky a výtečné masky, což jen podtrhuje dobrý dojem z filmu, který není vůbec špatný, naopak se mu daří zaujmout, i když jeho příběhová linie je poměrně jednoduchá a důležité jsou pro ni hlavně první minuty, kde se dozvíme, o co vlastně jde, a zároveň minuty poslední, kde zjistíme, jaká je pointa. To všechno mezi tím je tak nějak povinná výplň, která není špatná, ale místy může být nudná a zdlouhavá. Na poli sci-fi hororu nic geniálního, navíc od závěru jsem čekal přece jen trochu víc.

 

Hodnocení: 60%

Hororové filmy (příšery, béčka, vědci, mimozemšťani)


Přidat komentář