Dan Simmons

Jeho knihy sbírají jedno ocenění za druhým a přesahují všechny žánry. Dan Simmons se tak může chlubit titulem spisovatele hororu, fantasy, sci-fi, historického žánru, thrillerů a dalších.

Dan Simmons se narodil 4. dubna 1948 v Illinois. Vyrůstal v řadě různých měst a městeček a nejedno z nich v budoucnu využil jako dějiště svých příběhů. K psaní a literatuře obecně měl blízko už v raném věku. Získal titul bakaláře umění v angličtině a titul magistra v oboru vzdělávání. Jako učitel potom vyučoval nejen kreativní psaní, a vytvořil i vlastní studijní plán pro jeho výuku, který později rozšířil na další školy. Simmons věří tomu, že psát dobře se dá naučit a úspěchy jeho studentů to jen potvrzují.

Na dráhu profesionálního spisovatele se dal v roce 1987 – od roku 1989 neučí a pořádá jenom literární workshopy pro mladé i dospělé, a občas navštěvuje univerzitní kampusy s přednáškami. První povídku „The River Styx Run Upstream“ (česky „Řeka Styx teče proti proudu“) vydal už v roce 1982 v den, kdy se mu narodila dcera. V roce 1985 vydal první knihu „Song of Kali“ (česky „Píseň Kálí“) a největší slávu si získal o čtyři roky později první knihou ze sci-fi série „Hyperion“.

 

DS

 

S hororovou tvorbou začal v roce 1983 povídkou „Carrion Comfort“ (česky „Doba mrchožroutů“) a pokračoval v roce 1991 knihou „Summer of Night“ (česky „Černé léto“). "Summer of Night" popisuje život v městečku Elm Haven v šedesátých letech, kdy skupina dětí musí bojovat s dávným zlem. Podoba ke Kingovu To je zřejmá a sám Stephen King se nechal slyšet, že "Summer of Night" je skvělý horor. Jako předlohu pro Elm Haven použil Simmons jedno z měst, ve kterých jako dítě bydlel – konkrétně Brimfield v Illinois.

O rok později Simmons napsal pokračování „Children of the Night“ (česky „Děti noci“), která se soustředí na jednu z postav ze "Summer of Night", ale už v dospělém věku. V roce 1995 potom vyšla třetí kniha „Fires of Eden“ (česky „Ohně z ráje“).

 

DS

 

V této době tvořil převážně hororové knihy, ještě v roce 1992 napsal román „The Hollow Man“. Brzy se ale opět začal soustředit na sci-fi a dokonce historické romány. K hororům se vrátil až v poslední době, kdy v roce 2007 vydal román „The Terror“ (česky „Terror“), který popisuje polární výpravu sira Johna Franklina. Skutečné postavy a události využívá dál, například i knize „Drood“ (2009), kde se Charles Dickens setká s podivnou bytostí, ze které jde hrůza.

Dan Simmons v dnešní době žije se svou ženou Karen v Coloradu. Dál píše, pořádá workshopy a nechává se inspirovat literaturou. Není divu, že se v jeho knihách objevují reference třeba na Homéra, Danteho "Inferno" nebo třeba na "Cantenbury Tales". Pokud potřebuje klid na psaní, vyráží do hor na svou chatu na samotě, před kterou se tyčí socha jednoho z hrdinů Hyperionu.

Spisovatelé (příšery, vrazi, děti, mysteriózní)


Přidat komentář