Hollow (2011)

30%
Někdy k hororu stačí jedno strašidelné místo, jeden strom, který vypadá dostatečně děsivě. Ale stačí to i na dobrý horor?

 

Hollow

Velká Británie, 2011, 91 minut

 

Režie: Michael Axelgaard

Scénář: Matthew Holt

Hrají:

Emily Plumtree (Emma)

Sam Stockman (James)

Matt Stokoe (Scott)

Jessica Ellerby (Lynne)

 

A zase tu máme jeden found footage snímek. Nemůžeme čekat, že by se jednalo o dílo objevné, a to ani proto, že byl snímek natočen ve Velké Británii, kde by se dala očekávat nějaká ta invence. Jenže tenhle žánr je prostě vyprázdněný a s tím se nedá moc dělat. Než někdo přijde s nějakým dalším výborným nápadem, bude to ještě chvíli trvat. „Hollow“ tímhle kouskem rozhodně není.

Parta, kolem které se to točí.

Mě by zajímalo, jak vlastně probíhá taková příprava na natáčení, nebo vůbec vymýšlení filmu. Vidím tvůrce, možná scénárista, možná režisér, jak brouzdá po internetu a narazí na nějakou starou legendu. Řekne si: „No sakra, to by byl film. Lidi by to vyděsilo.“ Pak objeví úžasnou lokaci, do které by mohl film situovat a má vyhráno, protože už mu stačí jenom si koupit kameru, oslovit pár kamarádů a vydat se na místo určení. Ve dne se natočí nějaké úvodní nezbytnosti, pak už se jen počká na noc, aby nebylo nic vidět a hurá, natočíme si svůj horor.

Ti samí lidé, jen trochu jiné oblečení.

Příběh nás zavádí do tajemného městečka na britském venkově, kde je starý strom, který se stal maskotem tohohle filmu a asi tím nejzajímavějším prvkem. Okolo stromu je opředena legenda, která vypráví o pradávném zlu. Něco zde zabíjelo lidi. Vzhledem k tomu, že na místo přijíždí po nějaké době nováčci, většina lidí se totiž městečku vyhýbá, asi je jasné, že se něco stane a že prokletí možná znovu propukne.

Nejzajímavější záběr celého filmu.

Problém britského filmu „Hollow“ je v jeho jednoduchosti a neinvenční přímočarosti. Nesnaží se ničím zásadně překvapit, ale prostě jde ve stopách hororu Záhada Blair Witch. Najdete zde všechny klasické prvky, pro které se found footage stalo oblíbeným žánrem a zároveň něčím, co se hodně rychle přežije. Páry, které jsou na začátku v pohodě, postupně začínají šílet, obviňují se a sami o sobě zjišťují věci, které netušily. Křičí na sebe a pak už v pohodě nejsou. Nemyslete si, že něco uvidíte, protože tady se hraje zase na to, že to, co nevidíte, to vás vyděsí nejvíc.

Začíná to být strašidelné.

Bohužel je tu problém. Když už podesáté vidíte, jak je křičící postava najednou něčím odtahována, i když nevíme čím, přestává to být děsivé. Prostě najednou zjistíte, že už jste to viděli tolikrát, že potřebujete něco jiného, aby vás vystrašilo. Navíc se vám vybaví vzpomínka na trailer ke Scary Movie 5 a všechna vážnost je v tahu. „Hollow“ nic inovativního nenabízí a jen si hraje na stejném pískovišti jako všechny obdobné filmy, ať už to jsou Záhada Blair Witch, „Paranormal Activity“ anebo novější, ale o nic víc lepší Bigfoot: The Lost Coast Tapes.

 

Hodnocení: 30 %

Hororové filmy (duchové, béčka, found footage)


Přidat komentář