Hunger Games: Vražedná pomsta (2013)

65%
I druhé pokračování je neskutečně přeceňované, ale rozhodně lepší než první díl. Pořád je to ale neskutečně hollywoodské a naivní.

Hunger Games: Vražedná pomsta

The Hunger Games: Catching Fire

USA, 2013, 146 minut

 

Režie: Francis Lawrence

Scénář: Simon Beaufoy a Michael Arndt podle románu Suzanne Collins

Hrají:

Jennifer Lawrence (Katniss Everdeen)

Liam Hemsworth (Gale Hawthorne)

Woody Harrelson (Haymitch Abernathy)

Josh Hutcherson (Peeta Mellark)

 

Na snímek jsem šel hlavně s tím, že jsem chtěl pochopit to všeobecné nadšení/šílenství. Hlasy, které tvrdí, že je to stokrát lepší než první díl, apod. Samozřejmě mi bylo jasné, že takové hlasy jsou nadnesené/šílené, ale snímek se obecně pyšnil neskutečnými hodnoceními a já jsem chtěl vědět, kde je zakopaný pes. Co se tak moc povedlo, že je pokračování vynášeno do nebe. Ano, na začátku skutečně mohu konstatovat, že „Hunger Games: Vražedná pomsta“ je snímek lepší než první film, i když velkou část dění v podstatě sledujeme znovu, a to bez nějakých významnějších obměn.

Ne, vůbec nejde o nábor do Hitlerjugend.

Francis Lawrence je režisér, jehož filmy můžu, ať už je to Constantine anebo Já, legenda. Docela jsem byl zvědavý, jak se popere s tímhle snímkem a podle všeho i se dvěma následujícími, na které je rozdělena poslední kniha. To mě mimochodem vytočilo málem k nepříčetnosti. Tenhle trend, který začal Potter – a k dokonalosti dotáhl „Hobit“ –, je opravdu jen o tom, jak vyždímat z lidí penze. Ale co, my na to stejně půjdeme, abychom viděli, jak to celé dopadne.

Ohnivá dvojice zase na scéně.

„Vražedná pomsta“ – strašný název, ale film se drží českého knižního vydání – nás zavádí do světa, kde jsou Katniss a Peeta hvězdami, protože se jim podařilo ochcat systém a oba zvítězili v 74. ročníku hladových her, ač byl doposud vítěz vždy jen jeden. Trochu se nabízí otázka, jak se to mohlo povést těmto dvěma nepříliš výjimečným jedincům, ale budiž. Katniss je sice rebelka, ale natvrdlá je jak těžké dřevo. Jen ještě upozorním, že prezentuji své dojmy z filmu, předlohu jsem ještě nečetl. Katniss je tu ale opravdu prezentována jen jako rebel a její výjimečnost v ničem jiném netkví. Asi byla jen ve špatný čas na špatném místě. Nebo ve správný na správném?

 

Co mi pořád vadí, to je skutečnost, že se jedná o sociální pseudo-kritiku. Film se nám snaží prezentovat celkem závažná témata, ale nedotáhne to dokonce, vždycky jen naznačí. Ano, jsou kraje, kde lidé žijí v chudobě, je tady Kapitol, který je bohatý, kde jsou lidé výstřední. Na tuhle výstřednost se soustředí a dává ji na odiv, aby jako všem bylo jasné, že tady je ten obrovský kontrast. Trochu podobně dopadlo i Elysium, které se utopilo v neskutečně zbabraném závěru. Jsem docela zvědavý na to, jak si se závěrem poradí „Hunger Games“, ale bojím se, že v první řadě nepůjde ani tak o revoluci jako o romanci, která, pravda, byla ve druhém díle úspěšně potlačena.

Tentokrát oba v bílém.

Co nemohu vynachválit, to je vizuální stránka. Tvůrci si skutečně dali záležet, a to hlavně na kostýmech, kdy Jennifer Lawrence je ve svatebních šatech a jejich následné přeměně naprosto úchvatná. Ač jsem film sledoval s určitou rezervovaností, tahle scéna mi prostě vyrazila dech. Samotné hladové hry, které se zde opět konají, jsou jen potvrzením toho, že i skutečně krvavou myšlenku lze natočit velmi impotentně, ale to už nám dokázal první snímek. V aréně, kde by si po krku měli v první řadě jít sami účastníci, je zabíjí nějaké doplňkové blbiny.

Pro mě nejkrásnější scéna celého filmu. Vizuálně.

Ať chci nebo nechci, film je prostě nadprůměr, vizuálně je to skvělá podívaná, které se, oproti první dílu, daří nějakou tu myšlenku sdělit celkem konzistentně. Všechny scény do sebe lépe zapadají, jako kdyby tvůrci první film natočili jenom proto, abychom si k postavám udělali pořádný vztah a mohli s nimi soucítit, když jde do tuhého. Nejsem nějak zvlášť nadšený nebo ohromený, ale musím říct, že v konečném důsledku mě „Vražedná pomsta“ potěšila.

 

Hodnocení: 65 %

Hororové filmy (survival, děti)


Přidat komentář