Jason X (2001)

60%
Jason se podívá do vesmíru a je to přesně tak ujeté, jak si myslíte. ale také docela dobré.

Jason X

Jason X

USA, 2001, 91 minut

 

Režie: James Isaac

Scénář: Todd Farmer podle postav Victora Millera

Hrají:

Kane Hodder (Jason Voorhees / Uber-Jason)

Lisa Ryder (Kay-Em 14)

Dylan Bierk (Briggs)

Todd Farmer (Dallas)

 

„Jason X“ byl poslední díl, který mi ještě chyběl k tomu, aby byla celé série „Pátek třináctého“ na Necronomiconu (alias Horor Webu) zrecenzována. O filmu jsem slyšel a věděl jsem, že existuje, ale přiznám se, že jsem netušil, o čem to vlastně celé je. Jaké pak bylo moje překvapení, když jsem zjistil, že děj celé série byl přesunut do budoucnosti – a to rovnou do 25. století – a už ani nejsme na zemi, ale rovnou se podíváme do vesmíru.

 Zmražený vypadá skoro bezbranně.

Celkem logicky jsem se bál toho, že z toho bude něco jako Dracula 3000, což bylo opravdu děsivé béčko, které jsem skoro oplakal. Samozřejmě, že jsem se obával toho, že bude snímek „Jason X“ pořádným úletem, a to mu musí člověk přiznat, on skutečně pořádným úletem je. Tohle je něco, co většinu diváků zhnusí, ale pokud se vám podaří přistoupit na to, že ve filmu je všechno možné a že nemá cenu film vztahovat na předchozí sérii, tak je zde určitá pravděpodobnost, že vás to bude bavit.

 Rozmrazený už je nebezpečný.

Začátek se s ničím nemazlí a rovnou nám ukazuje uvězněného Jasona v jakémsi vědeckém zařízení. Není řešeno, jak se tam dostal, úvod je zde jen proto, aby se Jason mohl nechat zmrazit a následně byl z hibernace probuzen o více jak 400 let později. V úvodní scéně se v malé, ale významné roli objeví David Cronenberg. Spolu s Jasonem se do budoucnosti dostává i jedna pracovnice zařízení. Náhodou je pak najde jedna výzkumná výprava, která si obě zmražená těla přenese na svou vesmírnou loď.

 Nový look vypadá cool.

Na vesmírné lodi samozřejmě začíná masakr, který je v režii Jasona Voorheese, kterého opět ztvárnil Kane Hodder. Zabito je zde opravdu hodně lidí, některé smrti jsou dostatečně originální, ale co je ještě lepší, místy je ve filmu naprosto výborné gore. Triky jsou jedním z velkých pozitiv snímku, kde jde skutečně jen o to zabíjení a skutečnost, že děj je přenesen do budoucnosti. Podařilo se ale celkem solidně pohrát se sci-fi prvky a je zde docela dobře nastíněna budoucnost, která má jasné prvky. V tomhle směru je snímek „Jason X“ funkční jako sci-fi.

 Mejkap se musí nanášet na nejspodnější vrstvu.

„Jason X“ nefunguje jako horor, což si tvůrci uvědomili a vložili do toho humor, případně hodně cool scény, jako třeba Jasonova finální přeměna. Musím říct, že se mi to zamlouvalo, protož jsem měl pocit, že sleduji béčko, které si na nic nehraje a dělá přesně to, co podobné filmy dělat mají. Baví. Je to ujeté je to místy dost praštěné a nemá to smysl vztahovat k předchozím devíti dílům, ale stejně to prostě baví.

 

Hodnocení: 60 %

Vaše komentáře

Adam Peňáz
Přiznám se, ať jsem se jakkoli pokoušel přistoupit na hru tvůrců, nebrat film vážně a hlavně nevztahovat k předchozím dílům, i tak mě to moc nebavilo. Až na ten začátek. Za ten ujetý nápad by se snad dal dát palec hore, i za jednotlivé scény... celkově i s přistoupením na hru se mi ale sci-fi k Jasonovi nehodí. Škoda. Zase ale po devítce už nebylo moc co zkazit, tak je Jason X, když už nic jiného, jiný. Pořád ale lepší než zakončení série Halloween, i když ne o moc.
Adam Peňáz 27.09.2016 22:16:37 Reagovat Přidat nový komentář
HOROR WEB
Je to dost mimo, ale právě v tom, jak je to ujeté se mi to líbilo, i když mrknout na první díl a pak na tohle, to je pořádný skok
HOROR WEB 28.09.2016 07:54:04 Reagovat Přidat nový komentář
Adam Peňáz
To nepochybně... Co si budeme povídat, i po devátém díle je to pořád dost velký skok. Asi nejlepší způsob jak si film užít je nebrat ho jako plnohodnotnou součást série ale spíš takový bonus, experiment co by kdyby. Taky mám podezření že film se měl jmenovat jinak a Jason tam byl zasazen proto, aby známá značka přitáhla více diváků. A nebo jestli tenhle úlet byl v plánu... Buď jak buď, následující Freddy vs Jason se vrátil ke kořenům dost dobře a tuhle sérii důstojně ukončil.
Adam Peňáz 28.09.2016 12:03:06 Reagovat Přidat nový komentář
Hororové filmy (slasher, survival, vrazi)


Číst komentáře