Joe Hill

Prorazit jako spisovatel je dřina. Obzvlášť, když víte, že vás všichni budou srovnávat s otcem, kterého zná celý svět jako krále hororu. Jít v jeho šlépějích by byl nesmysl, takže nezbývá než se pokusit psát pod pseudonymem. Joe Hill, celým jménem Joseph Hillstorm King, to udělal a dokázal, že i bez spojitosti s otcem umí napsat horor, ze kterého běhá mráz po zádech.

Joe Hill se narodil 4. června 1972 jako druhé dítě Tabithy a Stephena Kingových. Protože se literární nadání asi v rodině dědí, tak on, i jeho mladší bratr Owen Philip, šli v literárních šlépějích svého otce. Joe měl ale obavu, že by byl se Stephenem příliš srovnáván, a tak v roce 1997 začal používat pseudonym, který vznikl zkrácením jeho jména. Svou pravou totožnost odhalil až v roce 2007, kdy už byl sám uznávaným autorem a nemusel se věčného přirovnání k otci bát.

JH

Joe Hill je autorem sborníků povídek, knih ale i komiksů. Z českého trhu ho čtenáři můžou znát jako autora „Černé krabice“, „Vánoční říše“, nebo třeba knihy „Rohy“, která si v roce 2013 vysloužila i film s Danielem Radcliffem v hlavní roli. Fanoušci komiksu ho pro změnu mají spojeného se sérií „Zámek a klíč“, která u nás začala vycházet pod záštitou nakladatelství Comics Centrum.

I když od roku 1997 publikovat v různých časopisech, jeho knižní prvotinou se v roce 2005 stala sbírka povídek "20th Century Ghosts", která u nás vyšla pod názvem „Bobby Conroy vstává z mrtvých a jiné strašidelné příběhy“. Po ní v roce 2007 vyšla již zmíněná "Černá krabice", v originále "Heart Shaped Box", což je duchařina, jak má být. Tato kniha taky získala osmé místo na žebříčku bestsellerů New York Times.

Následovala kniha Horns v roce 2010 (u nás jako "Rohy") a kniha "NOS4A2" v roce 2013 (u nás jako "Vánoční říše"), ve které se matka snaží zachránit svého syna před nadpřirozeným zabijákem. Na motivy této knihy Joe Hill o rok později napsal krátkou komiksovou sérii "Wraith: Welcome to Christmasland", kterou ilustroval C. P. Wilson III. V letech 2008-2013 také vydával komiksovou sérii "Locke & Key" ("Zámek a klíč"), ilustrovanou Gabrielem Rodriguezem.

JH

Kvalita autora se dá poznat po přečtení jeho díla, ale taky podle toho, kolika cenami je ověnčený. Joe Hill se může pochlubit různými cenami, včetně ceny Sydney J. Bounds Best Newcomer Award, a to v době, kdy už žádným nováčkem nebyl – deset let po první publikaci.

Joe Hill také spolupracoval se svým otcem na díle "But Only Darkness Loves Me", které bohužel nedokončili. Dá se najít v knihovně Raymond H. Fogler na univerzitě Maine v Oronu.

Co se osobního života týče, Joe Hill má tři děti se svou manželkou Leanorou a pracuje na dalším románu "The Fireman", který by měl vyjít v roce 2016.

JH

Spisovatelé (duchové, příšery, komiks, vrazi, děti, mysteriózní)


Přidat komentář