John Dies at the End (2012)

60%
Don Coscarelli natočil další zvláštní snímek, který se dá jen těžko uchopit. Ale zkuste to.

John Dies at the End

USA, 2012, 99 minut

 

Režie: Don Coscarelli

Scénář: Don Coscarelli podle příběhu Davida Wonga

Hrají:

Chase Williamson (Dave)

Rob Mayes (John)

Paul Giamatti (Arnie Blondestone)

Clancy Brown (Dr. Albert Marconi)

 

Don Coscarelli je chlápek, který se dokáže prezentovat snímky, jež někteří označí minimálně za divné, jiní za totálně ujeté. Na druhou stranu se mu ale dlouhodobě daří držet status kultovnosti. Když se podíváte na jeho filmografii, najdete zde snímky, které jsou skutečně unikátní a zapamatovatelné. Stačí jmenovat Phantasm nebo Bubba Ho-Tep a je hned jasné, že Don Coscarelli je tvůrce osobitý, který do svých filmů přináší něco trochu jiného, něco trochu nového.

To je vidlička.

Možná není přehnané slovo fantasmagorie, protože v některých případech skutečně budete mít pocit, že tohle je něco naprosto šíleného. Platí to rozhodně i v případě snímku „John Dies at the End“, kde dlouho nebudete tušit, o co vlastně jde, jaký je smysl příběhu a kdo jsou jednotlivé postavy. Nebudete vědět, v jakém světě se příběh odehrává, jestli je to ten náš, nebo nějaký alternativní, jestli se jedná o budoucnost nebo současnost. Don Coscarelli se vskutku vyřádil a divák dostává podivné vizuální orgie.

Co z tohohle posezení asi vzejde?

Dave a John rozhodně nejsou obyčejní kluci, i když na první pohled celkem obyčejně vypadají. Jejich specializace je pomoc lidem, kteří se dostali do problémů. Nejedná se o obyčejné problémy, například finanční, ale o problémy spojené s tím, že živé lidi pronásledují ti, co by měli být mrtví. Vracejí se jim do života. Rozhodně ale nečekejte, že „John Dies at the End“ je snímkem o dvojici nějakých obyčejných paranormálních vyšetřovatelů, to vůbec ne. Ti dva se dostávají k případu, který je i na ně docela divný.

Nepříjemný člověk.

„John Dies at the End“ je filmem, kde si to promenádují různá monstra, jsou zde hmyzí potvory a lidé, co zevnitř skutečně lidmi nejsou. Tohle všechno je napasováno do příběhu, kdy jsou postavy vláčeny zvláštními okolnostmi, není poznat, kdo je živý, kdo je mrtvý, kdo je skutečný a kdo je někým jiným, než jakým se na první pohled zdá. Tohle všechno spolu se sci- fi a hororovými prvky vytváří zvláštní směsici alternativního béčka, které rozhodně nesedne každému.

Ti lidé jsou zde divní.

„John Dies at the End“ patří k filmům, které rozhodně nejsou pro každého. Buď se vám bude snímek zamlouvat, anebo nikoli. Pokud ano, jsem si jistý, že je to jeden z těch, které vám budou stát za to, abyste ho zhlédli ještě jednou. Minimálně jednou. Díky zvláštní poezii, podivně avantgardní, kterou snímek má, rozhodně stojí za pozornost, pokud máte rádi něco trochu jiného. V tomhle případě vás Coscarelli nezklame. Ani mě nezklamal, jen je ten příběh takový nějak moc překombinovaný a v konečném důsledku není zase až tak moc skvostný. Nápady jsou však velmi dobré, brutalita místy nečekaná.

 

Hodnocení: 60 %

Hororové filmy (duchové, gore, příšery, béčka, vrazi)


Přidat komentář