Klauni zabijáci (1988)

45%
Copak klauni mohou být něco jiného než zabijáci? Nikdy jsem je neměl v lásce a film jen ukazuje, že takových lidí je mnoho.

 

Klauni zabijáci

Killer Klowns from Outer Space

USA, 1988, 88 minut

 

Režie: Stephen Chiodo

Scénář: Stephen Chiodo, Edward Chiodo, Charles Chiodo

Hrají:

Grant Cramer (Mike Tobacco)

Suzanne Snyder (Debbie Stone)

John Allen Nelson (Dave Hanson)

John Vernon (Curtis Mooney)

 

Bratři Chiodové jsou především specialisty na rozpohybování loutek a na animaci, ale jednou se vrhli i na hraný film a natočili „Klauny zabijáky“, což je zase jeden originální český název. Co by bylo špatného na „Zabijáckých klaunech z vesmíru“? Ale tak nedá se nic dělat. Ono vlastně, co je po jméně? V tomhle případě snímek, který si nezaslouží tak kultovní status, který má. Proč? No především proto, že od toho čekáte trochu víc, než dostanete. A u hororové komedie by se člověk měl zasmát, ne?

Kdo by neměl rád cukrovou vatu?

Nápad snímku není špatný, je krásně bizarní, jak už sám název napovídá. Ale dalo se z toho vytěžit mnohem víc. Autoři vzali klauny a ti jsou často spojováni s groteskou, a tak samozřejmě nesmí chybět groteskní prvky. Jenže jsou trapné a filmu chybí vtip. Stříkat po sobě stlačenou pěnu, to mi vtipné nepřijde, stejně jako popcorn místo nábojů není dotažený k úplné dokonalosti, zůstává jen a jen popcornem.

Taky jste nikdy neměli rádi klauny?

Jak říkám, nápad celkem ucházející. Na Zemi dopadne meteorit a na místě dopadu se objeví bizarní cirkus, který zevnitř vypadá jako sen šíleného cukráře. No, možná zhuleného cukráře. Fajn, tohle se ještě dá. Má to něco do sebe. A když se klauni objeví, pořád je to docela zajímavé, protože jejich masky jsou povedené. A hodně, hodně nepříjemné. Když tohle člověk vidí jako malý kluk anebo holka, musí to na něm zanechat následky. Takový člověk pak může mít problémy s cirkusem a s jeho navštěvováním. Ne nadarmo jsou klauni často hororovými monstry – To Stephena Kinga nebo Zombieland jsou krásné příklady. Ani „Klauni zabijáci“ nejsou přátelská stvoření.

Pořád se divím, že ta holčička neutíká.

Hodinu divák čeká, než se začne dít něco zajímavého, nebo alespoň něco, co by se mohlo dát nazvat vtipem. Pak to zase vyšumí a my jen sledujeme sice vizuálně zajímavou, ale přesto nudnou podívanou. Je to škoda, protože film mohl obsahovat mnohem více vtipů, mnohem více zapamatování hodných momentů. Sem tam se ale klauni chovají jako skuteční klauni, a ono to začíná být alespoň trochu vtipné – v náznacích. Ale jestli v závěru čekáme něco velkého, tak se musíme spokojit s tím, že je film až příliš schematický a neinovativní.

Návod, jak si vyrobit dalšího klauna.

Asi bych musel snímek vidět v letech, kdy jsem ještě měl strach sám zůstávat doma přes noc – ne že bych z toho i dnes měl nejlepší pocity –, ale v dnešní době už mě klauni tolik nedostávají. Chybí zde vtip, který by film pořádně oživil. Snímek se utápí ve známých klišé a nedokáže vytvořit tu správnou atmosféru, i když zde potenciál rozhodně celou dobu byl. Samotný nápad byl dost jasným náznakem, ale autoři z něj prostě nedokázali vytěžit všechno, co se dalo. „Klauni zabijáci“ pro mě zůstávají béčkem s ne tak dobrým příběh, ale s výbornými maskami klaunů, o kterých se vám možná bude sem tam zdát něco pěkného. Třeba nás ale příjemně překvapí připravované pokračování „The Return of the Killer Klowns from Outer Space in 3D“. A abych ještě na závěr něco vyzdvihl, tak rozhodně hudební stránku.

 

Hodnocení: 45%

Hororové filmy (příšery, béčka, vrazi, děti)


Přidat komentář