Mistři hrůzy: Nehoda na horské silnici a v okolí

65%
V roce 2005 hororový scénárista, režisér a příležitostný spisovatel Mick Garris přišel s nápadem hororového seriálu, který by spojil známá žánrová jména nejen, co se týče scénáře a režie, ale i literatury a nejednou i herectví. Vznikly tak dvě série po třinácti dílech, v nichž každý díl režíroval jeden slavný režisér a v nejednom případě adaptoval příběh v žánrových kruzích neméně slavného spisovatele. „Mistři hrůzy“ jsou kvalitativně kolísavým projektem, nedá se mu však nijak upřít jeho místo a postavení v současném moderním hororu. Šlo a stále totiž jde o vpravdě svátek žánrových fandů a fanynek, přičemž ti starší zavzpomínají na nejlepší období přítomných tvůrců, ti mladší se s nimi mohou zajímavou formou seznámit. Pochvalu zaslouží již úvodní znělka, která je prostě perfektní, jak vizuálně, tak hudebně.

Mistři hrůzy: Nehoda na horské silnici a v okolí

Masters of Horror: Incident on and off a Mountain Road

USA, 2005, 51 minut

 

Režie: Don Coscarelli

Scénář: Don Coscarelli, Stephen Romano

Hrají:

Bree Turner (Ellen)

Ethan Embry (Bruce)

John DeSantis (Moonface)

Angus Scrimm (Buddy)

Mistři hrůzy

Mladá dívka Ellen cestuje sama v noci hustým lesem a narazí do uprostřed cesty stojícího automobilu. Na okamžik omdlí, když se však probere a vystoupí ze svého auta, objeví tajemného ohyzdného muže, který z lesa táhne vzpouzející se ženu. Muž ji začne honit, Ellen se snaží uprchnout a cestou narazí na staré obydlí, lemované kříži s vyschlými a hnijícími mrtvolami, které mají místo očí díry skrz lebku. Ellen tak musí svést boj nejen s lidským monstrem, ale i se svou vlastní minulostí.

Nehoda na horské silnici a v okolí

Don Coscarelli, který se do hororového žánru zapsal hlavně zajímavou sérií Phantasm, ve svém díle adaptoval povídku spisovatele Joa R. Lansdala. Kdo jeho povídky četl, tak ví, že Lansdale (čest výjimkám typu „Rybí noc“) jede spíše na akci a spád než na hlubší budování atmosféry a věrné tomu zůstalo i Coscarelliho zpracování. To totiž staví spíše na akci, napětí a nervních scénách zabíhajících až do hračičkovského a na pohled efektivního gore. Vlastně celý příběh stojí spíše na stránce efektu, ať již jde o záporáka, který je celý ukázán prakticky hned ve druhé vteřině, co se objeví na scéně, nebo na vizuálně působivém okolí jeho domu.

Nehoda na horské silnici a v okolí

„Nehoda na horské silnici a v okolí“ je v podstatě akční příběh ženy procházející emancipačním procesem, která bojuje nejen s přímým nebezpečím ale i se svou vlastní historií a cestou, do níž se dostal její život. Tuto stránku zobrazují hlavně zajímavé a z příběhového hlediska povedené flashbacky, které příběh dobře propojí s aktuálním dějem. Pokud by se dalo na „Nehodu na horské silnici a v okolí“ aplikovat nějaké pořekadlo či přísloví, nejtrefnějším by bylo jistě „Všechno zlé je pro něco dobré“, což je v podstatě pointa filmu.

Nehoda na horské silnici a v okolí

Jak již bylo napsáno, příběh jede spíše na efekt a vizuální stránku, což trochu ubírá dojmům a pocitům ze sledování, chybí takové to potřebné hororové mrazení. Příběh nic neskrývá, všechno zobrazuje ihned a bez zamyšlení, jako by poučku „méně je někdy více“ považoval za výmluvu slabochů.

Nehoda na horské silnici a v okolí

Přesto se dá v příběhu najít několik zajímavých a povedených věcí. Hlavní hrdinka není žádná klasická oběť, která bezhlavě a zmateně prchá před svým lovcem. Ne, Ellen přemýšlí, pokouší se zachránit a svého lovce zastavit (na druhou stranu, je trochu divné, že jí záporák poskytne při stíhání dost času na sestrojení důmyslné pasti). Ellen je přesto hodně sympatická postava. Záporák je takový nemastný neslaný, nedokáže vyvolat žádné pohnutí ani pocit, nakonec ale divák dojde k zamyšlení, že vlastně vůbec není dvakrát podstatný a příběh není o něm. A ne, to nijak nespoileruju. Čím však příběh zaujme nejvíce, je naprosto vynikající Angus Scrimm. Ten svého podivína vystřihl s úchvatnou bravurou, a pokud již nic, on je tím důvodem, proč stojí za to tento akční hororový thriller o dívce prchající temným lesem zhlédnout.

Hororové filmy (slasher, gore, příšery, béčka, mučení, hnus, survival, vrazi, mysteriózní)


Přidat komentář