Předvolání do pekla (2002)

70%
Tchaj-wanský mysteriózní thriller, přesněji řečeno detektivní horor, o hledání sériového vraha.

Předvolání do pekla

Shuang tong

Tchaj-wan/Hong Kong, 2002, 106 minut

 

Režie: Chen Kuo-fu

Scénář: Chen Kuo-fu, Su Chao-Bin

Hrají:

Tony Leung Ka-fai (Hunang Huo-tu)

David Morse (Kevin Richter)

Rene Liu (Ching-fang)

Leon Dai (Li Feng-bo)

 

Ve městě jsou v bytech a kancelářích nacházeny mrtvoly lidí, kteří zemřeli za velmi podivných okolností. Mrtvolu prezidenta chemické společnosti naleznou v jeho kanceláři v 17. patře budovy. Jenže policejní patoložka prohlásí, že zemřel utonutím. V bytě objevená manželka vlivného politika podle patoložky zemřela při požáru. Byt je však netknutý a čistý. Další obětí je katolický kněz, jemuž byla během spánku vyjmuta střeva… Na pomoc při vyšetřování je pozván specialista na sériové vrahy z FBI Kevin Richter. Jemu je přidelen Huo-tu, člen cizinecké policie, protože jako jediný umí anglicky. Oba vyšetřování zavede na stopu podivného staročínského rituálu zajišťujícímu nesmrtelnost, a k rozkolu mezi Richterovým a Huo-tuovým světonázorem. Místní policista je totiž schopen uvěřit, že vrah využívá nadpřirozené síly, Richter stojí za čistě věděckým pohledem. Nic to však nemění na tom, že lidé dále umírají.

Předvolání do pekla

Tchaj-wanské horory mají, oproti obecné většině asijských hororů, jednu velkou přednost, jsou žánrově i dějově poměrně pestré. Už po pár minutách tohoto filmu jsem si říkal, že v komentářích k němu hojně narazím na zmínky o Mlčení jehňátek nebo „Sedm“. K mému překvapení, jich zase nebylo tolik. Což je chvályhodné, protože přirovnávat tchaj-wanský horor k nim by nebylo vůči němu moc fér. Už jen proto, že je mnohem originálnější, než většina kopií těchto dvou filmů (a možná i ty filmy samotné). A co je mnohem důležitější, z čistě subjektivního (tedy mého) hlediska, „Předvolání do pekla“ má mnohem lepší, temnější a působivější atmosféru, než kterýkoliv z těchto dvou filmů.

Předvolání do pekla

Onen nadpřirozený prvek dějem prostupuje velmi pozvolna. Film se rozjíždí jako klasický mysteriózní krimi thriller, a trvá poměrně dlouho, než nadpřirozená linie začne vystrkovat své přízračné prsty. To je ale jen a jen dobře, neboť tato vyrovnaná poloha pronikání nadpřirozeného do reality, vytváří velmi působivou a mrazivou atmosféru. Když pak dojde na již nezpochybnitelné projevy nadpřirozena a nenormálna (ve výborných scénách se dvěma zorničkami v jednom oku nebo lehce přehlédnutelným trikům s rukama jednoho člena náboženské sekty – to si klidně vraťte, protože je to opravdu působivé a já poprvé byl v šoku, co jsem to vlastně viděl, tak skvěle a dobře je to zpracováno, plně to tak splnilo svou funkčnost, opravdu neobyčejný zážitek), přesto jím není plýtváno a film i nadále dokáže zaujmout „obyčejnými“ věcmi (Huo-tuovy rodinné problémy, herectví obou hlavních představitelů Tony Leunga a Davida Morseho anebo skvěle zpracovaným masakrem v chrámu sekty).

Předvolání do pekla

„Předvolání do pekla“ výborně spojuje asijský přístup k nadpřirozenu a mystičnu, jeho vnímání a život s ním, se západním skepticismem a střízlivým pohledem. A to tak, že ani jednomu z nich nenadržuje ani jej nezesměšňuje, což považuji za jeden z největších kladů filmu. I když jednomu z těchto pohledů dá nakonec za pravdu (o čem by film jinak byl, že ano?), ukazuje klady (minimálně při vedení vyšetřování) i toho druhého.

Jak již bylo řečeno, film se dlouho drží realistické linie příběhu, o to více vstup a prolnutí té nadpřirozené s ní, nabývá na síle a mrazivosti. Film s vypjatými scénami šetří, schovává si však do nich to nejlepší ze sebe.

Předvolání do pekla

Tchaj-wanské horory mají co říci. I když ty nejlepší z nich vznikají zpravidla v koprodukci s jinými zeměmi a vycházejí ze západních modelů nebo modelů z jiných asijských zemí, i v tomto případě nejsou prostými kopiemi a vykrádačkami. Tchaj-wanci jim dokážou vtisknout pestrou dějovou a zápletkovou škálu i jistou míru originality a vlastního přístupu. „Předvolání do pekla“ je toho zářným příkladem. Zajímavý děj, povedená zápletka, výborné triky, příjemné herectví.

Hororové filmy (vrazi, mysteriózní)


Přidat komentář