Smrtící spona (1984)

45%
Lucio Fulci a jeho další zářez v giallo žánru, který se snaží využívat speciální smrtící nástroj, ale především detektivní a notně erotický příběh.

 

Smrtící spona

Murderock - Uccide a passo di danza

Itálie, 1984, 93 minut

 

Režie: Lucio Fulci

Scénář: Gianfranco Clerici, Lucio Fulci, Roberto Gianviti a Vincenzo Mannino          

Hrají:

Olga Karlatos (Candice Norman)

Ray Lovelock (George Webb)

Claudio Cassinelli (Dick Gibson)

Cosimo Cinieri (Poručík Borges)

 

Lucio Fulci nám předvádí něco, v čem nebyl zas až tak dobrý. „Smrtící spona“ je totiž giallo, a to nikdy Fulcimu úplně nešlo. Myslím si, že mnohem zajímavější byla jeho mysterióznější tvorba, jako například filmy Dveře do ticha nebo „E tu vivrai nel terrore - L'aldila“. Jeho giallo mě nikdy úplně nenadchlo, což se projevilo jak při sledování snímku Aenigma, tak i při zhlédnutí thrilleru „Smrtící spona“.

Být na jejím místě, do sprchy vůbec nechodím.

Nejsme na internátu, jak už to tak u italského gialla bývá, ale ocitáme se v taneční škole. Ano, i v tomto případě je zde převaha dívek. Lucio Fulci si takové prostředí vybral naprosto záměrně, protože zde lze poměrně snadno udělat scény, kde dívky budou jen velmi málo oblečené, případně nebudou oblečené vůbec. Ne nadarmo je Fulci označován za mistra pokleslého žánru, protože nahoty se dočkáme hned na začátku. Je zbytečná, samoúčelná, ale nějak to k tomu patří a nemá smysl to jakýmkoli způsobem kritizovat. Bez toho by italský horor nebyl horor.

Copak to má pán v ruce?

V taneční škole je zabita jedna z tanečnic. Samozřejmě že ta, která byla ve skupině nejlepší a pravděpodobně by dostala další roli, na kterou by byly vybrány pouze tři dívky. Že by jí tedy zabila některá z jejích konkurentek? Jenže pak umírá i další dívka, samozřejmě, že ta, která měla být další hvězdou. V její přítomnosti se v době vraždy nacházel přítel předchozí oběti. Je tedy snad on tím vrahem? Nutno přiznat, že jeho chování a výrazy rozhodně neinklinují k představě o naprosto vyrovnaném člověku.

Těch mrtvých žen a dívek je zde dost.

Jenže do děje nám vstupuje ještě další prvek. Prvek mysteriózní. Učitelce z taneční školy se zdá sen, kde je zavražděna mužem, kterého nikdy neviděla, nebo si alespoň myslí, že ho neviděla. Pak ho vyhledá a setká se s ním. Kdo je muž vlastně zač? Je skutečně nějak nebezpečný? Jaká je jeho minulost? Jak zasáhne, nebo zasahuje do děje? Lucio Fulci se dobře snaží, aby film udělal co nejnapínavější, ale myslím si, že toho kombinuje až trochu moc. Kdyby z toho udělal dva filmy, možná by to bylo lepší a uvěřitelnější. Takhle spojuje dva motivy, které k sobě úplně nepasují, respektive se jeden ve vztahu k druhému zdá nadbytečným.

Co ta s tím má asi společného?

Lucio Fulci nenatočil snímek, který by byl až tak moc špatný, ale přece jen nedosahuje takových kvalit jako nejlepší díla italského gialla. Budu se opakovat, už poněkolikáté, ale pořád si myslím, že tím nejlepším je „Tmavě červená“ Daria Argenta. Fulci se hodně snaží, aby diváka zaujal, ale je to trochu moc okaté. Vypadá to, že odhalíme vraha, ale dochází ke zvratu a my musíme ještě počkat. Fulci příběh natahuje, hraje si s námi, ale nakonec nám nepředvádí něco, co by nás úplně omámilo. Takový trochu průměrný film v žánru i v hororu.

 

Hodnocení: 45%

Hororové filmy (béčka, vrazi, giallo)

Recenzovaný titul můžete objednat online na DVD.
DVD


Přidat komentář