Transmetropolitan: Nová lůza

75%
Asi nejslabší díl. Přece jen prezidentské volby jsou trochu moc roztahané a zdlouhavé, ale tohle je jen příprava na další díl, na sbírku "Transmetropolitan: Osamělé město".

 

Transmetropolitan: Nová lůza

Vydalo nakladatelství BB/art a Crew, 2011, 399 Kč

 

Scénář: Warren Ellis

Kresba: Darick Robertson

 

V Transmetropolitan: Rok parchanta se mnohé změnilo i v obyčejném životě Spidera Jerusalema. Jeho možná láska byla odporně zabita, vyspal se se svojí novou asistentkou Yelenou, která z toho má mindráky, a také se vrátila jeho asistentka původní, Channon, která je jeho osobní ochrankou. Obě se poměrně rychle staly přítelkyněmi, i když se možná polovinu času nesnáší. Co je ale nejdůležitější, to jsou volby.

Obálka českého vydání komiksu Transmetropolitan: Nová lůza.

Prezidentské volby se týkají života všech, protože jsou to právě občané, kdo prezidenta volí. Je na nich, aby si vybrali, kdo bude protikandidátem současnému prezidentovi, a také tak činí. Koho byste volili vy? Volili byste Sviňáka, který toho za poslední volební období mnoho neudělal, především se postaral o to, aby vzniklo něco, na co se Spider Jerusalem může plně soustředit? Prezident dal vzniknout čtvrtím pro novou lůzu, lidi, kteří jsou na tom finančně tak špatně, že si to ti bohatí ani neumí představit.

Ukázka z českého vydání komiksu Transmetropolitan: Nová lůza.

Líbí se mi, že si Ellis nebere žádné servítky a jsou to právě sbírky „Transmetropolitan: Nová lůza“ a Transmetropolitan: Osamělé město (pátá sbírka bude představena příště), kde se ukazuje, že Ellis, ale ani Robertson nemají problémy s tím znázornit něco skutečně hnusného. Lidé jsou úchylní, jsou vulgární, jsou nechutní, jsou hrozní. Smiřte se s tím. Spider Jerusalem nemusí být vaší oblíbenou postavou, ale Ellisovi se daří zachytit svět takový, jaký kolem nás je, svět, kde na sebe prostě nejsme hodní, jsme sobečtí a nějakou tu společenskou lásku přece jen musíme trochu hledat.

Ukázka z českého vydání komiksu Transmetropolitan: Nová lůza.

Já vím, zobecňuji, ale není přece o tom kritika společnosti? Vyzdvihnout a poukázat na ty vlastnosti, které nejsou právě úplně „košér“, aby si je lidé uvědomili. Možná Ellis psal „Transmetropolitan“ v naději, že lidé si uvědomí, že něco dělají špatně, možná chtěl jen stvořit komplexní svět, který dokáže pobavit a také znechutit. Nemohu než doporučit, aby se každý trochu pohroužil do podobně zaneřáděného světa a zkusil se zamyslet nad tím, jak moc se my blížíme tomu, co Ellis fabuloval.

Ukázka z českého vydání komiksu Transmetropolitan: Nová lůza.

Příběh se točí kolem voleb, kolem vlivu Spidera Jerusalema na svět a také kolem toho, že v politice je vlastně jedno, koho si vybereme, protože oba dva kandidáti, které máme na výběr, jsou stejní šmejdi, jen každý má trochu jiný postup. Sbírka je opět souborem šesti sešitů, které jsou navíc doplněny dvěma krátkými, skoro se chce říct vánočními příběhy. Prvním je „Krutá zima“, druhým „Všechny další zimy“. První je příběh o tom, jak Spider nenávidí Vánoce a jiné podobné svátky, druhý pak o tom, jak sice nenávidí svátky, ale miluje zimu. Se zimou totiž přicházejí změny a jsou to změny k lepšímu.

 

Hodnocení: 75%

Hororové knihy (komiks, komedie)


Přidat komentář