Transmetropolitan: Rok parchanta

80%
Spider Jerusalem potřetí. Pořád je správně nasraný na všechny a na všechno a přesně to je důvod, proč jeho sloupky miluje celé město.

 

Transmetropolitan: Rok parchanta

Vydalo nakladatelství BB/art a Crew, 2010, 399 Kč

 

Scénář: Warren Ellis

Kresba: Darick Robertson

 

Spider Jerusalem, doslova zuřivý – nebo možná ještě lépe zuřící – reportér, se odstěhoval na horu proto, aby našel klid, kterého se mu nedostávalo ve chvíli, kdy vydal svou úspěšnou knihu, která mapovala volby prezidenta, jehož Spider Jerusalem přejmenoval na Sviňáka (v originále The Beast), což mu prezident nemůže odpustit. Vztahy mají chladné, ale s kým nemá Jerusalem chladné vztahy?

Obálka českého vydání komiksu Transmetropolitan: Rok parchanta.

Proč tento úvod, tak především proto, že se blíží nové prezidentské volby a jde o to, jestli Sviňák znovu vyhraje, anebo bude mít země nového prezidenta, který se stále vybírá. Na jedné straně je Gary „Fešák“ Callahan, senátor s neskutečně roztaženým úsměvem, který očividně něco skrývá, na druhé straně pak Joe Heller, klasický Američan, který by všechno neamerické nejraději postřílel nebo by tomu alespoň skřípnul varlata do svěráku. Kdo bude protikandidátem stávajícímu prezidentovi?

Ukázka z českého vydání komiksu Transmetropolitan: Rok parchanta.

Spider Jerusalem na to kdysi málem doplatil. Sláva, kterou získal jako reportér komentující volby, ho málem stála rozum, a proto se musel odstěhovat na horu. A co po něm redaktor novin „Slovo“ chce nyní? Samozřejmě, že chce komentáře voleb. Spider Jerusalem je zase úspěšný, tak se z něj musí vytřískat co nejvíce. Že by se z toho novinář zbláznil? To přece není potřeba řešit, protože Jerusalem už je stejně pořádný magor, nějaké ty další následky se ztratí.

Ukázka z českého vydání komiksu Transmetropolitan: Rok parchanta.

„Transmetropolitan: Rok parchanta“ je komiksem, který nám nechá nahlédnout trochu do pozadí voleb a především volebních kampaní. Ellis s Robertsonem jsou neskutečně sžíraví, karikují, jsou absurdní, ironičtí, ale stále se drží úrovně výtečného humoru, který je ve skutečnosti silnou společenskou kritikou, jež je promítána do šíleného moderního světa, světa daleké – blízké? – budoucnosti, kde odpornost, bizarnost a bestialita jdou ruku v ruce s prospěchářstvím, marnivostí a touhou po moci. Ano, je to sprosté, je to hnusné, je to drsné, ale opravdu je náš svět od takové stavu tak daleko?

Ukázka z českého vydání komiksu Transmetropolitan: Rok parchanta.

Kniha je – jako obě předchozí – rozdělena do šesti sešitů, kdy v tomto případě jsou všechny propojeny do jednoho celku, který nese titulní název „Rok parchanta“. Jedná se vlastně o první polovinu komplexnějšího příběhu, kdy jeho druhou část tvoří Transmetropolitan: Nová lůza, což je sbírka, která bude představena příště. Sérii se v případě „Transmetropolitan: Rok parchanta“ daří ukázat Spidera v různých světlech, dokonce i jako člověka, který může mít city. Ellis pak dodává příběhu neskutečně tíživou logiku, která na vás dopadne se závěrem, kde si skutečně řeknete, že se vůbec nejedná o sci-fi.

 

Hodnocení: 80%

Hororové knihy (komiks, komedie)


Přidat komentář