Transmetropolitan: Zpátky v ulicích

85%
Vzhledem k tomu, že jsem velký fanda komiksu, rozhodl jsem se, že dlouhodobě budu prezentovat komiksy, které u nás vycházejí. Komiks se prostě musí číst! "Transmetropolitan" je série, která si čtení zaslouží.

 

Transmetropolitan: Zpátky v ulicích

Vydalo nakladatelství BB/art a Crew, 2010, 349 Kč

 

Scénář: Warren Ellis

Kresba: Darick Robertson

 

„Transmetropolitan“, to je komiks, který není pro puritány. Tohle je komiks pro lidi, kteří mají otevřenou hlavu, jsou ochotni přijmout, že se zde mluví hůř než na plese dlaždičů, hrdina je příjemný jako chřipka v létě na pláži plné Němců, ale hlavně je zde prezentována vize budoucnosti, která je tak pozitivní jako brčálově zelená moč. Dočkáte se zde skutečného hnusu, úchylností a odporností, budete si jen říkat, jak je možné, že tohle někdo vymyslí. Jen si uvědomte, že tohle je svět budoucnosti, svět, který by mohl existovat. Ano, jasně že je to pořádná společenská kritika.

Ukázka z českého vydání komiksu Transmetropolitan: Zpátky v ulicích.

Kdyby Warren Ellis nebyl skutečně kvalitním scénáristou a Darick Robertson výborným kreslířem, „Transmetropolitan“ by nikdy nemělo nárok na úspěch, ale tihle dva se sešli proto, aby vytvořili něco speciálního, a i když je to hodně kontroverzní komiks, můžete si být jistí, že to není jen nějaká prvoplánová pitomost. Tahle série má pořádné grády a dostane vás nejen sprostými slovy, ale hlavně silou příběhu, který není zase tak těžké vztáhnout na současnou společnost.

Ukázka z českého vydání komiksu Transmetropolitan: Zpátky v ulicích.

„Transmetropolitan: Zpátky v ulicích“ je sbírkou, která je složená z celkem šesti prvních sešitů této série. První tři sešity jsou propojeny jedním z mnoha příběhů, v kterých je hlavní postava – novinář Spider Jerusalem – svědkem a o kterých píše svůj novinový sloupek „Nenávidím to tu“. Spider Jerusalem je pořádný sviňák a nejspíš by to nebyl člověk, kterého byste chtěli za kamaráda a určitě ne za nepřítele. Finanční situace ho donutí, aby se ze svého dobrovolného vyhnanství na hoře vydal zpátky do města, které ho před pěti lety málem dostalo. Vrací se, aby znovu psal, a hned první článek je pořádná síla.

Představte si, že vám vaše tělo není dost dobré, ale raději byste tělo někoho jiného, třeba nějaké ufonské rasy, která nemá jak jinak získat peníze, a tak prodává svůj vlastní genom. Navíc vás k přesvědčení, že přerod je to nejlepší, co může být, vede maník, který si říká Fred Krist, což je zavilý erotoman. Když se k tomu přidá obecná nenávist a hrozba nepokojů, článek je na světě.

Ukázka z českého vydání komiksu Transmetropolitan: Zpátky v ulicích.

Myslím, že tři první sešity vás dokážou popudit, ale jestli si myslíte, že snesete víc, pokračujte. Čekají vás další tři jednohubky, ve kterých se něco dovíte o Jerusalemovi, světě, v němž žije, ale také něco málo o náboženství. „Předvolební horečka“ je příběh o tom, jak Spider dostane asistentku, a ukáže, že nemá respekt z prezidenta, kterého z duše nenávidí, a nedělá mu problém hlavě státu způsobit pořádné střevní potíže.

Ukázka z českého vydání komiksu Transmetropolitan: Zpátky v ulicích.

Další sešitovka „Co viděl Spider v televizi“ je komiksovým nadšencům u nás dobře známá, protože už vyšla v časopise Crew2 č. 2. Poslední kapitola je pak povídka „S boží brokovnicí“, kde se Spider vyparádil jako spasitel a namířil si to rovnou na sraz všech možných náboženství. Přijde vám to, co na něm uvidíte šílené? Tak se zamyslete nad tím jak přirozená některá náboženství a sekty jsou. Ellis tnul komiksem do živého a myslím, že se mu skvěle podařilo napsat moderní společenskou sci-fi kritiku, které nechybí hlášky, černý humor a už vůbec ne skvělá, detailní a dokonale padnoucí kresba, která mnohé momenty ještě umocňuje. Ne nadarmo je Darick Robertson uváděn jako spolutvůrce.

 

Hodnocení: 85%

Hororové knihy (komiks, komedie)


Přidat komentář