Žena v černém
The Woman in Black
Velká Británie, Kanada, Švédsko, 2012, 95 minut
Režie: James Watkins
Scénář: Jane Goldman podle románu Susan Hill
Hrají:
Daniel Radcliffe (Arthur Kipps)
Misha Handley (Joseph Kipps)
Ciarán Hinds (Daily)
Sophie Stuckey (Stella Kipps)
Studio Hammer ukázalo, že jeho znovuzrození může být zajímavým počinem a že se britskému hororu možná blízká na zlaté časy a vrátí se jeho zašlá sláva. Prvním krůčkem byl remake Let Me In, který trpěl jediným – byla to předělávka skvělého švédského upířího hororu. Druhý film trochu zaskřípal. I když měl horor – nebo spíš psycho thriller – Intimní past zajímavé herecké obsazení (Hilary Swank a Jeffrey Dean Morgan), přece jen trpěl na to, že byl špatně natočený. Pak ale přišel snímek Pohanský rituál, který asi nejvíce odkázal na klasická díla Hammeru.
Směr nastavený skvěle. I když se nezdá, že by Hammer chrlil filmy jako dříve, hodlá nás určitě zaujmout. Podle všeho volí kvalitu nad kvantitou. „Žena v černém“ – čtvrtý film nového Hammeru – je důkazem toho, že společnosti to zase šlape, vrací se ke kořenům, ale přitom natáčí moderní horor, který vás v kině dostane. Jak to tak vypadá, musíme si zatím poslední film notně užít, protože studio Hammer má zatím připravený jediný titul, a to až na rok 2014.
„Žena v černém“ budila poměrně velká očekávání, pro mnohé hlavně proto, že se v hlavní roli měl objevit Daniel „Harry Potter“ Radcliffe. Já osobně jsem byl z téhle skutečnosti trochu v rozpacích, protože už z prvních fotografií a trailerů jsem chlapci jeho novou roli příliš nevěřil. Přišel mi na ní neskutečně mladý, nevyzrálý, no a prostě pořád hrozně potterovský. Musím ale přiznat, že jsem se v něm docela mýlil. Pravda, pořád má až příliš mladický kukuč, ale i s tímhle kukučem se mu podařilo ovládnout celý film a zvládnout jej až do konce. Kdyby tohle nedokázal, film za mnoho stát nebude, protože je soustředěno celou dobu na Radclliffovu postavu, kterou je mladý právník Arthur Kipps.
Arthurovi zemřela žena a on se s touhle skutečností jen těžko vyrovnává. Aby ne. Miloval ji a navíc musí sám vychovávat dítě. V práci na něj tlačí a on musí syna nechat chůvě, aby se vypravil vypořádat s nemovitostí, kterou po sobě zanechala jedna ze zákaznic advokátní kanceláře, pro kterou pracuje. Již příjezd do města je ukázkou toho, že vesnice, kam se Arthur dostal, nebude nejpřátelštějším a nejnormálnějším místem na světě. Lidé se zde něčeho bojí a nejsou nijak nadšení z toho, že mají nového návštěvníka. I on totiž spatří ženu v černém. A jakmile ji někdo spatří, každé dítě ve vesnici je v nebezpečí.
Pro snímek byly vybrány naprosto úchvatné lokace, především dům na ostrově, ke kterému se dá dostat jedině po cestě, jež je v pravidelných intervalech zaplavována přílivem. Samo o sobě neskutečně depresivní, gotické zpracování ještě filmu přidává na atmosféře, která je naprosto skvěle vystavěna. Díky tomu, že jsem viděl film v kině, skutečně jsem si ho užil. Jestli ale můžu doporučit, neberte na film svojí přítelkyni. Může u filmu i ječet a spaní pak bude docela problém.
„Žena v černém“ je jednoznačně ukázkou toho, že pokud je horor dobře natočený, nemusí být příběh objevný. Atmosféra je dokonalá a u tohohle duchařského hororu se opravdu budete bát. Lekačky jsou sem tam prvoplánové, ale přesto je většina z nich dobře vybudována. Budete se bát, pokud si film dáte v kině. Mohu jedině doporučit. Pro mě zážitek a důkaz, že horor není mrtvý žánr, ale pořád má co nabídnout. A hlavně, když se toho chopí správní lidé, dokáže hodně vyděsit.
Hodnocení: 80%