Batman: Rok jedna

90%
Batman nejsou jen některá díla, jsou to rozsáhlé série, ale některé příběhy jsou pro celý svět zásadnější než jiné. "Batman: Rok jedna" je jedním z těch důležitějších.

 

Batman: Rok jedna

Vydalo nakladatelství Crew a Netopejr, 2007, 349 Kč

 

Scénář: Frank Miller

Kresba: David Mazzucchelli a Richmond Lewis

 

Frank Miller, i když mu v poslední době dochází dech (viz. komiks „Holy Terror“), pro svět kreslených příběhů znamenal neskutečně mnoho. Stačí jen jmenovat komiksy jako „300“, „Sin City“, Návrat Temného rytíře a je jasné, že tohle skutečně nejsou komiksy, které by napsal jen tak někdo, ale skutečně schopný scénárista a koneckonců i kreslíř. Většinu z výše jmenovaného kreslil Frank sám. To neplatí v případě komiksu „Batman: Rok jedna“. Zde kresbu obstaral David Mazzucchelli a společně s Frankem vytvořili nezapomenutelné dílo, které se směle řadí do klasického fondu netopýřího muže.

Obálka českého vydání komiksu Batman: Rok jedna.

Jak už název knihy napovídá, spolu s Frankem Millerem a Davidem Mazzucchellim se vydáváme do prvního roku, který Bruce Wayne po nocích tráví jako Batman. Cesta k Batmanovi ale není jednoduchá. Bruce Wayne se po letech vrací do Gothamu, je bohatým mužem, ale mimo město se naučil mnohé o bojových uměních a o své vlastní síle, která je ohromující. Je obyčejným člověkem, ale ne až tak hluboko pod povrchem číhá něco, co potřebuje ven. Něco, co touží z města, které je doslova prolezlé zločinem, udělat město, kde se lidé nebudou bát žít.

Ukázka z českého vydání komiksu Batman: Rok jedna.

Bruce Wayne se do města vrací, ale s ním do Gothamu přichází další osoba, která zde musí začít bydlet. Byla sem přeložena proto, že měla problémy ve svém původním okrsku. Rozhodně to nebyly problémy s úplatky, naopak. Jim Gordon je snad posledním člověkem, kterého si v policejním sboru Gothamu přáli. Je čestný, spravedlivý a odmítá podporovat místní sebranku policistů, které nejde o zákon nebo o spravedlnost, ale jednoduše o osobní zisk. Zdá se, že Gordon nemůže zapadnout, ale lidé čekají na svého hrdinu, čekají na rytíře, a Gordon se jedním z nich stává. Tím druhým je samozřejmě Temný rytíř.

Ukázka z českého vydání komiksu Batman: Rok jedna.

Komiks je o tom, jak se Batman rodí, ale je i tím, jak se rodí jeho vztah k Jimovi Gordonovi. Nebylo zas tak nemožné, aby se správňácký policista spojil s Temným rytířem, protože Gordon pochopil, že to je to jediné, co může udělat, to jediné, jak může skutečně efektivně bojovat proti zločinu v Gothamu. Frank Miller se postaral o to, aby dokonale spojil vše, co o Batmanovi věděl. Vytvořil tak první rok, který rozhodně stojí za to. Gotham se ukazuje jako přesně to odporné a prohnilé město, kterým je, ale má lidi, kteří chtějí, aby bylo lepší. Může se lepším stát, ale ne tehdy, když budou město hlídat zkorumpovaní policisté.

Ukázka z českého vydání komiksu Batman: Rok jedna.

Frank Miller dokonale rozpracoval motivy všech postav a ve čtyřech kapitolách, které jsou poměrně krátké – bohužel –, dokázal zachytit vývoj hlavních postav, což se mnohým jiným autorům nepovede na mnohem širším prostoru. Vše je navíc doplněno naprosto úchvatnou kresbou Davida Mazzucchelliho, který dal Gothamu tu správnou temnotu a špínu. V jejich podání není Batman komickým hrdinou, ani náhodou. Tohle je dramatický příběh, který rozhodně stojí za pozornost. Tohle jsou batmanovské základy a z příběhu pochopíte, kde bral Christopher Nolan inspiraci pro film „Batman začíná“.

 

Hodnocení: 90%