Clive Barker

V osmdesátých letech se svezl na vlnách splatterpunku. Jeho povídky jsou plné deskriptivních popisů brutality, násilí a všemožných tabu. Nebojí se pitvat každý detail až na kost. Vždyť i Stephen King prohlásil: "Viděl jsem budoucnost hororu a její jméno je Clive Barker."

Clive Barker se narodil 5. října 1952 v Liverpoolu. Vystudoval angličtinu a filozofii a už ve škole psal příběhy, krátké komiksy a divadelní hry. Se spolužáky vytvořili divadelní skupinu, která měla úspěch v Liverpoolu a dokonce i v Londýně.

S psaním měl tedy dlouhou zkušenost, jeho debut přišel v roce 1984, kdy postupně vydal šest povídkových sbírek "Clive Barker’s Books of Blood" (česky jako "Knihy krve"). Tyto povídky byly plné násilí, sexu, často velmi šokující a drastické. Clive Barker sbíral inspiraci z béčkových krváků a podobně laděných komiksů z 50. let. On sám tvrdí, že po dlouhodobém vystavování se podobným popisům už neví, co je překročení lajny. To, co čtenáři považují za hrozně nechutné a hodné odložení knihy, on bere jako slabý odvar.

 

Clive Barker

 

Po úspěchu sborníků povídek se začal věnovat delším formátům. V roce 1985 napsal "The Damnation Game" (česky jako "Věčné zatracení"). Nezůstal jen u hororů, zkusil si i žánr temné fantasy v románu "Weaveworld" ("Utkaný svět") v roce 1987. Častým tématem Barkerových prací jsou protiklady. Nebe a peklo, slast a utrpení, a další. Barker tyto protiklady stírá třeba v příběhu "The Hellbound Heart".

V 1988 napsal román "Cabal", o rok později knihu "The Great and Secret Show", první díl v sérii "Book of Art" (česky "Velké a tajné show", série "Knihy umění"). V roce 1991 vydal fantasy knihu "Imajica" (česky "Imajika"). Následovalo několik dalších příběhů a pak v roce 2002 přišla kniha "Abarat", první díl série "Abarat Quintet".

 

Clive BarkerClive Barker

 

Protože se vždy věnoval více věcem, přesedlal i na režisérské křeslo. V roce 1987 režíroval film "Hellraiser" na motivy "The Hellbound Heart".  V roce 1990 natočil snímek "Nightbreed" (česky Plod noci) podle románu "Cabal", který se ale moc nepovedl, a tak se na chvíli zase vrátil k psaní. Napsal scénář pro film Candyman v roce 1992, který byl úspěšnější a dočkal se i pokračování. V roce 2005 pak s Jorgem Saraleguiem založil studio Midnight Picture Show. Původně chtěli vydávat dva hororové filmy ročně, ale zatím vydali jen čtyři filmy – "The Plague" (2006), "The Midnight Meat Train" (2008), "Book of Blood" a Dread oboje v roce 2009.

Clive Barker hledá inspiraci všude kolem sebe. Má deník, do kterého si píše sny a po domě rozestavěné sešity, kam kreslí náčrtky monster. Nejde o nějaké čmáraniny, Barker se totiž kromě psaní věnuje i kreslení. Přes den píše a po večerech ve svém studiu kreslí. Ilustroval několik komiksových obálek, původní "Books of Blood" a jeho obrazy bývají vystavovány v galeriích.

 

Clive Barker

 

I když se zdá, že člověk píšící drastické knihy musí být ve skrytu duše velmi bezcitný, Clive Barker dokazuje svou dobrou duši tím, že má doma malou zoo. Vlastní několik psů, papoušky (mezi nimi třeba korelu), gekony a rybičku. Miluje zvířata a přiznává, že mu papoušci hrozně rádi žvaní do telefonování. I s takovou širokou rodinou, je Clive Barker aktivní až dodnes. Stále se věnuje psaní, filmům, kreslení, dokonce si vyzkoušel i tvoření her ("Clive Barker’s Undying"). V nejbližší době chystá pokračování série "Abarat" nebo třeba remake filmu "Hellraiser". Jinak řečeno, ještě neřekl své poslední slovo a můžeme se těšit na jeho další tvorbu.

Spisovatelé (slasher, duchové, gore, příšery, béčka, mučení, hnus, vrazi, mysteriózní)


Přidat komentář