Dark Ride (2006)

30%
V následujících týdnech vám budeme představovat jednotlivé horory, které se představily na všech ročnících amerického After Dark HorrorFestu. "Dark Ride" je první vlaštovkou, která si naší pozornost malinko zaslouží.

 

Dark Ride

USA, 2006, 94 minut

 

Režie: Craig Singer

Scénář: Craig Singer a Robert Dean Klein

Hrají:

Jamie-Lynn Sigler (Cathy)

Patrick Renna (Bill)

David Clayton Rogers (Steve)

Alex Solowitz (Jim)

 

            Když nemáte pořádný námět, tak si k psaní scénáře přizvěte někoho druhého, protože, jak se říká, víc hlav víc ví. Jenže v některých případech to úplně neplatí, a pokud se na hororu podílí více scénáristů, často to bývá znak toho, že příběh nebude úplně dokonalý. A o „Dark Ride“ to platí jednoznačně. Už název je docela zavádějící, i když v konečném součtu tak nějak docela pasuje, ale rozhodně nečekejte nějakou skvělou temnou jízdu, spíš až příliš konverzační cosi, co se snaží nazývat hororem a častým používáním slovíčka „fuck“ ukázat, jak je to rebelské a pro mladé.

Ten vrah je docela cool. A umí si hrát s lidskou hlavou.

            V roce 2006 se poprvé konal After Dark HorrorFest, akcička, kde se každoročně (více méně) představuje osm nezávislých hororových filmů, které tak mají jedinečnou možnost oslovit diváky. Na festival totiž navazuje i vydání DVD všech filmů. Na prvním ročníku se představilo celkem osm filmů a mezi nimi právě i „Dark Ride“. Těmi dalšími sedmi byly Smrti napospas, The Gravedancers, Hamiltonovi, „Penny se bojí“, Du saram-yida, „Unrest“ a „Zombies“. Jako bonusy se pak na DVD objevily ještě film „The Tripper“ a Hood of Horror.

Holčička, která si myslela, že domy hrůzy jsou docela zábava.

            Ale vraťme se k samotnému „Dark Ride“, ostatní filmy z HorrorFestu i z dalších jeho ročníků se na Necronomiconu ještě objeví, anebo již objevily. „Dark Ride“ se nám snaží vypovědět příběh o tom, jak se pětice mladých lidí – ano, tohle je pravděpodobně americký copyright, když nevíte, koho dát do hlavní role, šoupněte tam skupinku teenagerů; když nic jiného, zvedne tržby – zhulila a jako adrenalinovou záležitost si vybrala dům hrůzy, kde se kdysi staly hodně divné věci – bydlel tu totiž masový vrah, který si tu udělal vlastní pitevnu. Ale zabiják je v blázinci, takže pohoda. Co když ovšem z cvokhausu, poměrně efektivně, uteče a vrátí se do svého království, do svého domu hrůzy?

Gore je tu pěkné, to nemohu popřít.

            „Dark Ride“ si hraje s klišé jako s nafouknutými balónky a předvádí nám takovou šou, až se nám ani nechce věřit, že někdo měl chuť tohle zfilmovat. Spousta keců o ničem, kdy se jen natahují minuty, aby bylo dosaženo klasické devadesátiminutové stopáže. Když konečně dojde na akci, je poměrně krátká, špatně nasnímaná a vůbec není děsivá. Je to s podivem, protože se většina děje odehrává ve strašidelném domě, kde je spousta děsivých atrakcí. Jen „strašidelné“ zvuky nestačí k tomu, aby se divák vyděsil. Alespoň v mém případě to prostě nefunguje.

Jasně, že s tímhle ksichtem nemůže být tenhle týpek úplně v poho.

            Kdyby herecké výkony stály za něco, ale člověk jako by sledoval nějakou divadelní hru, kde je přehrávání na pořadu dne. Ale do tohohle hororového dílka se mi to vůbec nehodilo. A když už by se přehrávat mělo, tak se herci chovali jako idioti, kteří pořádně nevědí, co mají dělat. Potenciál tu byl, mohl se z toho udělat pořádný slasher, ale tma a blikání, utíkání a funění a pak protahované umírání, tohle prostě nefunguje. Kdyby byl „Dark Ride“ trochu akčnější, kde to mělo smysl, hned by se na to lépe koukalo. Takhle je to jen film, který má hubu plnou řečí, ale rozhodně nás nedokáže nadchnout do takové míry, abychom se rozpovídali o tom, jak je to skvělé, jak je to vtipné, jak je to děsivé. Konverzační horory mi nevadí, ale neměla by jim chybět jedna zásadní věc – myšlenka. Anebo alespoň smysl pro humor. Tvůrci si pravděpodobně mysleli, že něčím hodně podobným disponují, ale nakonec se ukázalo, že diagnózu podcenili.

 

Hodnocení: 30%

Hororové filmy (slasher, gore, béčka, vrazi)


Přidat komentář