Vampyres (1975)

70%
Velmi otevřený hororový snímek o lesbických upírkách, pro které není žádný muž dobrý. ženská dominance je zde zřejmá. Že by odkaz na hraběnku Bathory a film "Les levres rouges"?

 

Vampyres

Velká Británie, 1975, 87 minut

 

Režie: José Ramón Larraz

Scénář: Diana Daubeney, José Ramón Larraz a Thomas Owen

Hrají:

Marianne Morris (Fran)

Anulka Dziubinska (Miriam)

Murray Brown (Ted)

Brian Deacon (John)

 

Máte slabinu pro upírské filmy? A máte rádi sexuální, třeba i lesbické scény? Tak film „Vampyres“ je přesně filmem pro vás. Je prezentovaný jako horor, ale přátelé, tohle je jednoznačně erotický horor. Nejsem nějaký puritán, ale té nahoty a frontálních záběrů je tu přece jen více, než je i u tohoto žánru normální. Nečekejte ale nějaké prsaté krasavice, tohle je stará evropská škola, která vypadá dobře na oko, nic umělého, ale všechno pěkně přirozené. Asi se nechávám unášet.

Co to máš na krku, zlato?

Abych zase nepřeháněl, je důležité si uvědomit, že tohle je sice erotický film, kdy některé scény vyrazí člověku dech, zároveň je to ale pořád horor, a to horor s dobrou gotickou atmosférou, kdy na začátku je trochu šok z toho, co se stalo, pak se situace uklidňuje a my se postupně více a více dostáváme do děje a rozplétáme předivo pravdy, temné pravdy, která námi zatřese.

To já většinou maluju na čela.

Dobře, pořád trochu přeháním, ale tím vším chci vlastně říct, že „Vampyres“ je překvapivě dobrý film a pro mě osobně stojí výše než podobně laděné snímky Draculovy nevěsty nebo La morte vivante. Právě atmosféra je to, co činí z „Vampyres“ zajímavý zážitek, který je doplněn sexuálním napětím. Tohle je film pro páry, které mají rády horory a chtějí se nechat inspirovat. Jen to s tou inspirací zase nesmí přehánět. Film je film a krev, která teče z otevřené tepny, je důkazem o trestném činu. Tak bacha na to.

Kam si ho asi veze?

„Vampyres“ nemají příliš oslnivý příběh. Máme tu dvě zvláštní ženy, nějaké ty muže, kteří mají být oběťmi, britský venkov, kde je minimum lidí a nějaké ty další lidi, kteří se mají setkat se zlem. Pomalý postup k závěru, který postupně graduje, je skutečně parádní, je vidět, že film byl natočen s láskou k žánru, i když tedy s trochu zvrácenými představami o postelových scénách. Ale svět upírů není laskavý, je syrový a to se podařilo přenést. Možná bych se nebál film srovnat s Les levres rouges. Kvalitativně na podobné úrovni, stejně tak i syrovostí a silou propojení sexuality a bestiality.

Dámy si nejlépe vyhoví navzájem.

Sex je jako droga, droga je potřeba, pro kterou je závislá osoba schopna udělat cokoli. Kam až jsme ochotni zajít pro naplnění vlastní potřeby? Co všechno jsme ochotni podstoupit a jak nám záleží na druhých ve chvíli, kdy to prostě potřebujeme? Do jaké míry jsme lidé? Za jaké situace naše lidství končí? Docela stojí za to zamyslet se nad tím, jaké jsou naše vlastní závislosti a kam až jsme ochotni pro ně zajít.

 

Hodnocení: 70%

Hororové filmy (upíři, béčka)


Přidat komentář