Večeře s upírem (1987)

45%
Jak asi může dopadnout jedna večeře s upírem, ještě když ji režíruje Lamberto Bava? Rozhodně to není až tak špatný horor, jak se na první pohled tváří.

 

Večeře s upírem

A cena col vampiro

Itálie, 1987, 92 minut

 

Režie: Lamberto Bava

Scénář: Lamberto Bava, Luciano Martino a Dardano Sacchetti         

Hrají:

George Hilton (Jurek)

Patrizia Pellegrino (Rita)

Riccardo Rossi (Gianni)

Valeria Milillo (Sasha)

 

S Lambertem Bavou jsme zatím na Necronomiconu moc čest neměli, ale jeho Démoni byl film, který rozhodně stál za zhlédnutí. Komedie protkaná správným italským gore. Není moc takových. „Večeře s upírem“ vypadá od začátku na celkem podobný film, protože Lamberto Bava má smysl pro humor a rád ho ve svých filmech používá. Vždy se tedy dá čekat, že nebudeme svědky hororu, který by byl skutečně temný, atmosférický, ale spíš se jedná o zábavu, někdy až za každou cenu.

V klidu, mám to pod kontrolou.

„Večeře s upírem“ je součástí televizního cyklu, který v současné době čítá celkem čtyři filmy. Nepředpokládá se, že by se cyklus měl rozšiřovat. Série filmů nese název „Brivido giallo“ a spolu s „Večeří s upírem“ jsou její součástí ještě filmy Una notte al cimitero, „Per sempre“ a „La casa dellorco“. Všechny jsou v režii Lamberta Bavy, který pracoval i na scénářích.

Poslední večeře s pánem.

Příběh filmu „Večeře s upírem“ začíná celkem klasicky. Je nalezena dávno ukrytá hrobka, kde se objeví něco, co nejde nazvat jinak než upírem. Trochu si říkám, jestli se Lamberto neinspiroval ve filmu vlastního otce, Maska démona. V dalších momentech nás ale Lamberto přesvědčuje, že má svůj vlastní styl a že se od otce poměrně vzdálil. Upír, s kterým se setkáváme později, je filmovým režisérem Jurkem, který chce natáčet film a pořádá pro tuto příležitost konkurz.

A zase ty záclony.

Hlavními postavami jsou čtyři herci/neherci, kteří na konkurzu uspějí a jsou pozváni do zámku, kde se mají s Jurkem setkat. Už na první pohled je jasné, že nepřijeli na natáčení, ale Jurkem samotným je tato skutečnost prezentována o něco později. Jejich úkolem je totiž zabít upíra. Upíra, který chce zemřít, ale zároveň se bude bránit. Je to zápletka, která by mohla být využita pro atmosférický, děsivý horor, ale místo toho se Bava, jak je jeho zvykem, vydal spíše cestou zábavy a humoru. A tak sledujeme čtveřici herců, jak se snaží na zámku přežít a přitom chtějí být i komičtí.

Já jsem malej, ale šikovnej.

Co si budeme povídat, rozhodně to není to nejhorší, co jsem kdy viděl. Italská produkce je většinou béčková až braková, ale v tomhle případě si myslím, že nejsme svědky až takového poklesku, ale poměrně průměrného hororu, kterému se skutečně podaří nás sem tam pobavit. Ale jen sem tam. Moc se zde totiž mluví a zbytečně se nějaké scény natahují, což z filmu dělá poměrně nudnou podívanou. Jako celek to ale není tak hrozné jako většina italské produkce, a tak myslím, že si film hodnocení bližší 50 % docela zaslouží.

 

Hodnocení: 45%

Hororové filmy (upíři, béčka, komedie)


Přidat komentář