Horrorové série navštěvující vesmír

Každá filmová horrorová série jednou začne ztrácet dech a její tvůrci (ať už pořád ti stejní, nebo pokaždé jiní) tu a tam přijdou na nápad, pokusit se to nějak rozhýbat tím, že její děj obřím skokem pošoupnou v čase a přemístí v prostoru. Rozhodnou se daný díl umístit do kosmu. V tomto článku krátce nakousneme některé z těchto sérií.

Dalo by se říct, že návštěva vesmíru je průvodním znakem úpadku série jako takové, možná asi stejně, jako (alespoň v mém případě) když je do série zatažena indiánská mytologie. Někdy to ale nemusí být zase tak strašné a daný díl nemusí být ani nejhorším z celé série. Zajímavé je ale například už to, že hned první tři zmiňované filmy jsou čtvrtými částmi (respektive třetími pokračováními) daných sérií. Náhoda?

 

Critters 4 (1991)

„Critters“ jsou ohledně tématu tohoto článku trochu paradoxem. Ve vesmíru totiž již začali. Hned na začátku prvního dílu se ony protivné ježaté žravé potvory osvobodí z vězení a podaří se jim uprchnout strážcům jakési galaktické obdoby Interpolu. Ke smůle Homo Sapiens uprchnou zrovna na Zemi, kde po tři díly jen škodí a žerou vše, co se hýbe. Ve čtvrtém díle se vrátí zpátky do kosmu. Na vesmírnou loď plnou debilní posádky pronášející ještě debilnější dialogy. Jak už to tak bývá, zde je přesun do kosmu znakem hlavně toho, že opravdu není o co stát. „Critters“ sami o sobě byli vždycky spíše komedií než horrorem, ale jejich třetí pokračování je zřejmě sodou i pro vyznavače a vyznavačky toho nejsuššího humoru (suchého tak, že by na prach vysušil i saharský písek) a megastupidních dialogů. Díl pouze pro otrlé masochisty libující si ve vlastním sebetrýznění. Těch 90 minut je určitě uspokojí.

 

Critters 4 trailer:

 

Leprechaun 4: In Space (1996)

Leprechaun, zparchantělý, zlomyslný irský skřítek, kterému jde v prvním díle hlavně o třpytivé dukátky z jeho pokladu (opovažte se mu na něj sáhnout!!!), ve druhém se rozhodl najít si nevěstu, ve třetím se podívá do Las Vegas, ve čtvrtém díle navlékne sako a vydá se do vesmíru, kde švihá svým zeleným laserovým mečem (opravdu). Kromě toho nabude až gigantických rozměrů. A chce se stát králem. Na svůj pytel peněz nějak pozapomněl, zabíjí však pořád s chutí (cca tak co 10-15 minut). Pro mnohé nejslabší díl série (že by potvrzení toho, že návštěvy vesmíru sériím opravdu neprospívají?), pro jiné oddechová zábava. Faktem však je, že až do tohoto dílu každý z nich vznikal jen s pouhou roční pauzou. Na následující díl jsme si museli počkat celé 4 roky.

 Jsem tvůj otec, Lu... Leprikone.

Hellraiser: Bloodline (1996)

Ani slovutný Pinhead se nevyhnul cestování v čase a prostoru. Hlavní dějová linie čtvrtého Hellraisera se odehrává někdy ve 25. století miliony kilometrů od planety Země – na vesmírné základně vytvořené potomkem stvořitele kouzelné kostky otevírající bránu do pekla, Merchantem. Ten se rozhodl rodinného prokletí zbavit tím, že kostku otevře, vyvolá Pinheada a navždy jej uzavře ve světelné pasti, kterou je celá orbitální stanice. Příběh dvakrát odskočí do historie (ta lepší část filmu) v jakýchsi mezipauzách se vrátí na vesmírnou stanici, aby na ní také i skončil. „Bloodline“ měl náběh stát se dobře zajištěným filmem, naneštěstí několik známých režisérů práci na něm odmítlo a ti dva, co to nakonec natočili, s filmem nebyli spokojeni natolik, že se nechali do titulků napsat pod klasickým filmovým pseudonymem Alan Smithee. Film ale nakonec není tak špatný, jak by se mohlo zdát. Vrátí se Pinhead, přivede s sebou svého pekelného psa i pár svých cenobitích pomocníků (žádné známé „tváře“ z předchozích dílů). Méně mystična, krve, hnusu, ale Pinhead hlásí pořád stejně.

 

Hellraiser: Bloodline trailer:

 

Jason X (2001)

Jason Voorhees, pro mnohé nejoblíbenější a nejznámější horrorová postava a ikona, prošel už kdečím. Poté, co převzal chladné řezné žezlo po své matce Pamele („Friday the 13th Part 2“ (1981)), vyměnil pytel za hokejovou masku („Friday the 13th 3 Part III“ (1982)), mnoha způsoby vykuchal a naporcoval pěknou řádku teenagerů, navštívil Manhattan („Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan“ (1989)) i peklo („Jason Goes to Hell: The Final Friday“ (1993)), se zatím v posledním dílu série (nebudeme-li počítat crossover Freddy vs. Jason (2003) a po všech stránkách tragický remake z roku 2009) Jason X podíval i do vesmíru a stal se mutantním kyborgem. Zcela určitě nejde o nejlepší díl série a mnoho pravověrných fanoušků a fanynek určitě nepotěší svým silně komediálním (více než v jakékoliv předcházející části) laděním, ale abych pravdu řekl, vzpomínám-li retrospektivně na celou sérii, vyjma zběsilého výrazu ve tváři paní Voorhees, si nejvíce věcí vybavím snad právě z tohoto dílu. Ostatní mi tak nějak splývají do jedné velké slasher koule. I ve vesmíru je Jason prostě sekáč a masér. Navíc zde oprášil můj nejoblíbenější způsob zabíjení – mlácení obětí ve spacáku o strom. Jason X tak zřejmě nebude nejlepším filmem série, ale jako jediný z nich má jednu obrovskou výhodu – zraje jako víno, pokaždé je lepší a pokaždé, když si na něj vzpomenu, musím uznat, že je lepší, než jsem si původně myslel.

 Latex vs Jason.

Dracula 3000 (2004)

Do vesmíru se podívala i jedna z nejstarších horrorových postav a ikon horrorového žánru, slovutný Vlad Narážeč, milovník mladých slečen, transylvánský švihák hrabě Dracula. Draculu zřejmě již nudilo nahánět svou krmi po holé zemi, navštěvovat noční kluby 21. století (Dracula 2000), nebo se nechat nedobrovolně zkoumat dvojicí vědců („Dracula 2: Ascension“), a tak se nechá v rakvi a se 49 spolurakvoležníky šoupnout raketou Demeter do kosmu a o pár staletí dopředu, rovnou do roku 3000. Zde vrak Demeter objeví posádka záchranné kosmické lodi a samozřejmě, že Draculu probudí. Že vás taky ten popis uchvátil natolik, že to chcete vidět? Že ne? A co takhle herečtí neohrožení hrdinové béček a céček: Casper Van Dien, Erika Eleniak (ukáže je?), Coolio nebo Udo Kier? Už jo? Že pořád ještě ne? Tak vězte, že tohle je přesně ten film, který je tak slabý a blbý, že se vám může trefit do gusta, nebo lavíruje na tenké hranicí mezi hnusem a genialitou. Na ČSFD má film sice jen 18 % a trůní na 103. příčce nejhůře hodnocených filmů, ale v první dvacítce hodnotitelů, která se mi zobrazuje, najdete kromě čtyř odpadů i třikrát plný počet hvězdiček a jednou čtyři. Tohle prostě stojí za to vidět, už jen pro utvoření si vlastního názoru a zjištění, do které skupiny patříte, jestli mezi odpaďáky, nebo plnohvězdičkáře. I když film není přímo součástí konkrétní série, rozhodně stojí z hlediska vesmírného hororu za pozornost.

 

Dracula 3000 trailer:

 

Návštěv vesmíru tedy bylo dost. Kdo bude další? Chucky? Kvílení vlkodlaků? Jigsawův genetický klon v jedné velké vesmírné pasti? Bella s Edwardem na intergalaktické svatební cestě? Nechme se překvapit. Nebo možná radši ne…

Hororové filmy (vrazi, mimozemšťani)


Přidat komentář