Shannyn Sossamon

Za tváří uhrančivě exoticky vyhlížející dívky s řádným ječákem se skrývá všestranná a talentovaná (nejen) herečka.

Shannon Marie Kahoolani Sossamon, jak se Shannyn jmenuje celým jménem, se narodila na Havaji 3. října 1978. V těle jí koluje francouzská, holandská, irská, německá, filipínská a havajská krev. Do tří let vyrůstala na Havaji, poté se s rodiči přestěhovala do nevadského Rena. Již od mládí Shannyn bavil tanec a rozhodla se mu věnovat. Po maturitě se přestěhovala do Los Angeles, kde se živila tancem, později natáčením reklam a jako DJ. Natáčela i videoklipy, objevila se ve videoklipech Cher, Micka Jaggera nebo Korn.

 Shannyn Sossamon

Shannyn je oprávněně pravidelnou obyvatelkou různých anket a žebříčků nejhezčích žen světa (např. Stuff, Maxim) a o jejím charisma svědčí i fakt, že to je údajně právě ona, o níž složil Graxam Coxon písničku „Spectacular“. Stačilo mu k tomu pouze zahlédnout její fotku na internetu.

 

Ke své první filmové roli se dostala v podstatě náhodou v jednom z klubů v Los Angeles na oslavě Gwyneth Paltrow (kde podle jedné verze hrála jako DJ, podle druhé zde doprovázela svého přítele). Zde si ji vyhlídnul režisér Brian Helgeland a požádal ji o účast na konkurzu ke svému filmu „Příběh rytíře“ (2001). Shannyn nabídku přijala a roli Lady Jocelyn dostala (opět, tvrdí se, že bylo rozhodnuto již v klubu). Z filmu se nečekaně stal trhák, proslavil prakticky skoro všechny zúčastněné a tak měla Shannyn dveře do filmového světa otevřené. A že se mu nevyhýbala.

 

Vidět ji tak můžeme v romantické komedii „40 dní a 40 nocí“ (2002), v drsnější komedii podle románu Breta Eastona Ellise „Pravidla vášně“ (2002), krimi thrilleru „Stopař duchů“ (2005), akční krimi komedii „Kiss Kiss Bang Bang“ (2005), romantické hudební komedii „A proč já?“ (2005), duchařské romantické komedii „Sebevrazi: Lovestory z onoho světa“ (2006), v seriálu z prostředí bulvárního tisku „Dirt“ (2007) anebo třeba půlhodinovém divnoklipu Beastie Boys „Fight for Your Right Revisited“ (2011).

 Ve snímku Katakomby.

Co se týče horrorů, těm se Shannyn vůbec nevyhýbá. Hned rok po „Příběhu rytíře“ se takřka stejný štáb, tedy režisér Helgeland, ona a Heath Ledger, sešli u mytologického horroru „Pojídač hříchů“ (2003) o knězi pomáhajícím jedné policistce vyšetřovat případ mrtvého ambasadora opředený tajemstvím, za nímž se údajně skrývá legendami opředená mytologická postava tzv. Pojídače hříchů. Dalším horrorem byla „Cesta ke zlu“ (2005) o počítačové hře, proměňující ve skutečnost sny a představy jednoho z hráčů.

 

O něco známější je určitě ne zrovna úspěšný, ale ze strany Shannyn v hlavní roli dost uječený a solidně odehraný film „Katakomby“ (2007). Společně se zpěvačkou Pink nás v hlavní roli studentky zavede do Paříže, respektive na party do pařížských katakomb, o nichž se však vypráví nejedna strašidelná legenda. Co se zprvu zdá být rozjetou akcí se brzy změní v klaustrofobické peklo, které Shannyn ve svém trefném podání psychicky labilní hysterické hlavní hrdinky dokáže přenést na diváka. Jako Coraline se v roce 2007 objevila ještě v upírském fantasy horrorovém seriálu „Za svitu měsíce“ (2007), který však byl ukončen po šestnácti dílech.

 

Svou přítomností naneštěstí od tragédie nezachránila remake moderní japonské strašidelné klasiky „Zmeškaný hovor“ (2008). Jen další odkšrtnutelná remaková položka se Shannyninou tváří jako jediným příjemným. Pak si na tři roky od horrorů odpočinula a vrátila se v drsném horrorovém thrilleru The Day (2011) jako jedna ze členů skupinky hledající úkryt ve futuristickém postapokalyptickém světě plném kanibalů, nahánějících lidi do pastí a chytajících je jako potravu. V letošním roce by se pak měla objevit v pokračování tři roky starého hrůzu nahánějícího hitu Sinister (2012).

 Ve filmu The Day.

Kromě herectví se Shannyn stále živí jako DJ, působí ale i jako režisérka, věnuje se divadlu, choreografii a tanci.

 

The Day trailer:

Herci


Přidat komentář