Two Thousand Maniacs! (1964)

65%
Herschell Gordon Lewis natočil výbornou country gore komedii, která je pro mě osobně jeho nejlepším filmem. Titulní melodie mě prostě dostala.

 

Two Thousand Maniacs!

USA, 1964, 87 minut

 

Režie: Herschell Gordon Lewis

Scénář: Herschell Gordon Lewis

Hrají:

Connie Mason (Terry Adams)

William Kerwin (Tom White)

Jeffrey Allen (Starosta Buckman)

Shelby Livingston (Bea Miller)

 

Přiznám se, že po snímku „Blood Feast“ jsem si říkal, že Herschell Gordon Lewis není zase něco tak extra, i když, co si budeme povídat, s vnitřnostmi si docela rozuměl. Efekty slabé, nemluvě o tom, že místy převládala skutečně neuvěřitelná naivita. Krev má u něj vcelku dobrou barvu, anebo už jsem si zvykl na tu filmovou nerealističnost. Ještě jsem ani nezmínil, že někde je hodně špatný střih, kde je naprosto mimo zvuk, který byl dodáván post, což vytváří skutečně příšerný efekt, kdy postavy mají zavřené pusy, ale přitom mluví.

Na vesnici je čas i na chvilku oddechu a sbližování.

„Two Thousand Maniacs!“ má všechno vyjmenované. Na rozdíl od svého předchůdce se ovšem pyšní výtečným nápadem. Herschell ukázal, že netočí filmy jenom proto, aby si ukojil své úchylné choutky po krvi a vnitřnostech, ale také proto, aby něco vyjádřil. Přesvědčil mě o tom jeho „Čaroděj ze země Krev“, který byl jednoznačně sociální kritikou téhle společnosti, která snese naprosto všechno. A pořád chce víc. Nejinak je tomu v případě „Two Thousand Maniacs!“, což je opravdu zábavný kousek.

Ale hlavně je zde místo pro hry.

No dobře, abych zase moc nehazardoval se slovy, zábavný je v tom smyslu, že se nebudete od začátku do konce řezat a plácat do kolen, ale budete se bavit nad nápady, které Herschell měl, a nad tím, jak je to vlastně jednoduché, ale přitom originální. Jen si to představte. Takový ten klasický film, kdy se měšťáci vydávají na venkov, aby si trochu oddechli od stresujícího života ve velkoměstě. Fajn, tohle zase tolik originální není, o tom žádná, ale co následuje, to má své kouzlo.

Některé jsou rozhodně pořádně drsné.

Však víte, když se pár nebo malá skupinka z města dostanou na venkov, čeká je tu šílená rodina, jeden cvok, nebo prostě jen malá grupa. Ale co se stane, když se turisti ocitnou ve městě, kde je to doslova plné šílenců. Ano, právě vám asi došlo, proč se snímek jmenuje, jak se jmenuje. Herschell prostě udělal to, že vytvořil město plné magorů a brutálních bestií, dal jim do ruky pár nevědoucích měšťáků a nechal rozjet svou obvyklou krvavou hru. Jednoduché? Ano, ale jen tehdy, když vás ta myšlenka napadne. No a tahle myšlenka je prostě dobrá.

Jiné se zdají zpočátku nevinné.

Herschell se zase snaží zajít co nejdál, ukázat skutečné zabíjení, ohavení, trhání končetin. Technologie i finanční prostředky ho pořád omezovaly, ale i tak to vypadá dostatečně dobře. Co mě naprosto dostalo, to je country úvod, kdy na začátek vložil autor vtipně jednoduchou rýmovačku a vlastně celý film protknul country melodiemi. Vidlákov? A jaký! Mně tenhle snímek seděl. Není to po stránce gore geniální, ale prostě „Two Thousand Maniacs!“ má své kouzlo, které mi učarovalo a myslím, že Herschella budu vyhledávat dál.

 

Hodnocení: 65%

Hororové filmy (gore, béčka, hnus, vrazi, komedie)


Přidat komentář