Marvelova dobrodružství: Spider-Man

55%
Egmont ČR nevydal mnoho sešitů z téhle série, ale pojďme si je aspoň připomenout. Pro děti, které s komiksem začínají, to mohlo být zajímavé.

 

Marvelova dobrodružství: Spider-Man

Vydalo nakladatelství Egmont ČR, 2008-2009, 3 čísla, každé za 139 Kč

 

Scénář: Kitty Fross, Erica David, Jeff Parker a Sean McKeever

Kresba: Patrick Scherberger a Mike Norton

 

Spider-Man je prostě fenomén, na kterém se dá dobře vydělat. Uvědomilo si to samo nakladatelství Marvel, které se rozhodlo, už poměrně dávno, že je potřeba se zaměřit na výchovu svých fanoušků, a to nikoli těch, co sledují Spideyho od jeho prvních kroků v 60. letech, ale je nutné vytvořit si novou fanouškovskou základnu již od věku dětského. A tak přišly různé alternativy Spider-Mana, které jsou určené především dětem, aby i ony poznaly, kdo je ten skvělý hrdina ze sousedství.

Ukázka z českého vydání komiksů Marvelova dobrodružství.

Tohle zahrálo do noty nakladatelství Egmont, které se u nás zaměřuje na literaturu pro děti. Právě tohle nakladatelství jako první přišlo s úspěšným časopisem o Spider-Manovi, který se u nás drží už několik let. Tohle je jednoznačně úspěch, i když je potřeba si uvědomit, že se skutečně nejedná o časopis, který je určen všem. Ani mnozí skalní fanoušci si ho neužijí, protože jejich věk už přesáhl hranici, kdy jsou pro ně příběhy v časopise zábavné. Egmont se vedle časopisu pokusil ještě o vydávání brožované podoby komiksů o Spider-Manovi, v podstatě alternativy ke klasickému sešitovému vydávání.

Ukázka z českého vydání komiksů Marvelova dobrodružství.

Tahle alternativa vzešla z příběhů „Marvel Adventures Spider-Man“, která vycházela původně v letech 2005 až 2010. Jednalo se vlastně o převyprávění příběhů, které vytvořil Stan Lee a další velikáni, formou, která bude přístupná dětem, což se rozhodně projevilo i na kvalitě zpracování, stejně jako na celkovém vyznění jednotlivých komiksů. Dětem se tak ale dostatečně přiblíží, jaký je svět Spider-Mana, jací jsou zde záporáci a jaké jsou vztahy mezi jednotlivými postavami. Těch alternativ Spider-Mana je stejně takové množství, že je těžké se v tom vyznat. Už jen skutečnost, že v jedné příběhové linii Peter Parker žije („Amazing Spider-Man“) a ve druhé je již mrtvý a je nahrazen Milesem Moralesem („Ultimate Spider-Man“), svědčí o tom, že vyznat se je skutečně těžké.

Ukázka z českého vydání komiksů Marvelova dobrodružství.

Egmont vydal pouze tři knihy „Marvelových dobrodružství“. Určitě to nebude proto, že by došly příběhy, protože v originále je těch jednotlivých sešitů celkem 61 a u nás jich ve třech úzkých knížkách vyšlo pouze dvanáct. Egmont prostě doplatil na to, že trh je skutečně úzký a že ne všechno, co má na sobě titulek „Spider-Man“, se bude dobře prodávat. Prostě to nefungovalo, což je do jisté míry škoda, protože ty příběhy byly snesitelné. Jenže Egmont se tím mírně posunul k vyšší věkové kategorii (ke knihám nebyl dodáván žádný dárek v podobě hračky, ani neobsahovala žádné hádanky a křížovky, prostě jen čtení), což nakonec nevyšlo.

Ukázka z českého vydání komiksů Marvelova dobrodružství.

„Marvelova dobrodružství: Spider-Man“ rozhodně nejsou nové, zásadní příběhy ze světa Spider-Mana, ale v podstatě jen recyklace, která je určená těm, co se s hrdinou jenom seznamují. Ale pořád je to pro mladé čtenáře lepší než se probírat starými komiksy z 60. a 70. let, které jsou scénáristicky přecpané a kresebně prostě a jednoduše zastaralé. Jako pokus zajímavé, ale nevyšlo to, jak by si nakladatelství přálo.

 

Hodnocení: 55%