Spider-Man: Dokud hvězdy nezhasnou

80%
"Spider-Man" se po Straczynského vedením neustále rozvíjel a komiks "Spider-Man: Dokud hvězdy nezhasnou" je již ukázkou toho, jak silný se komiks pod scénáristickým vedením autora "Babylonu 5" stal.

 

Spider-Man: Dokud hvězdy nezhasnou

Vydalo nakladatelství Crew, 2006, 329 Kč

 

Scénář: J. Michael Straczynski

Kresba: John Romita Jr., Scott Hanna

 

Zvykli jsme si na to, že o J. Michaelovi Straczynkém se mluví jako o tom chlapíkovi, který posunul Spider-Mana dál, udělal z něj hrdinu pro nové tisíciletí. O tomhle už nemá cenu se rozepisovat, ale jen bych docela rád dodal, že ve třetím a pak ještě více ve čtvrtém díle Spider-Man: Příčiny a následky se Straczynski ve scénáři oprostil od trapných hlášek a konečně přichází s těmi, které jsou opravdu vtipné, úderná a sem tam se přistihnete, že se smějete skutečně nahlas. U knihy se mi to stává nepříliš často, o to více začínám tohohle Spider-Mana obdivovat.

Obálka českého vydání komiksu Spider-Man: Dokud hvězdy nezhasnou.

Náš hrdina se dostává do pořádných problémů. Nějak jsme se smířili s tím, že tetička May už všechno ví, ale aby to nebylo tak jednoduché, je pro ni stále těžké, aby to zkousla. Řeší se ale jiný problém. Řeší se totiž osoba, která pro Petera Parkera znamená tolik, možná dokonce i více, než jeho pavoučí alter ego. Tou osobou není nikdo jiný než Mary Jane Watsonová, Peterova láska a manželka, ale také osoba, se kterou se hodně nepohodl, a v současné době si od sebe dávají pauzu, každý na jiném pobřeží Spojených států amerických.

Ukázka z českého vydání komiksu Spider-Man: Dokud hvězdy nezhasnou.

Když už jsme u Mary Jane, nebudu se bát říct, že je to ta nejkrásnější zrzka celého komiksového světa a vyrovná se jí jen málokdo. Jean Grey mi nikdy nepřirostla k srdci, a tak skutečnou konkurenci má MJ jen v postavě Pelissy z komiksu „Výprava za ptákem času“. MJ to prostě sluší a John Romita Jr. ví, jak ji má nakreslit, aby jí to slušelo vážně hodně. Právě na MJ a její vztah k Peterovi je zaměřeno. Peter totiž s tetičkou nasedli na letadlo rovnou do LA, aby zde své vyvolené řekl, že to bez ní prostě nejde. Jenže to by nesměl být Peter Parker, aby se něco nepokazilo.

Ukázka z českého vydání komiksu Spider-Man: Dokud hvězdy nezhasnou.

Tím, co se pokazí tentokrát, je Doc Ock. Pravda, pro jednou to není přímo Octopus, kdo dělá problémy, ale je to on, kdo se do nich dostane. Má trochu depku z toho, že jeho dílo vlastně nikdo pořádně neocenil, a tak naletí prvnímu chytrákovi, který se objeví. Ten chytrák se vydává za mluvčího společnosti a je dost inteligentní na to, aby Doca přelstil. Jenže to by na dostřel nesměl být Spider-Man. Ano, na Doca totiž Pavoučí muž narazí právě v Los Angeles. Ne, ten chlap prostě nemůže mít chvíli klid.

Ukázka z českého vydání komiksu Spider-Man: Dokud hvězdy nezhasnou.

Tohle je jenom polovina příběhu, který nás ve sbírce „Spider-Man: Dokud hvězdy nezhasnou“ čeká. Ve druhém příběhu se vrací starý známý Ezekiel ve chvíli, kdy Spidey dostává pořádně na frak. Pokud jsme si mysleli, že v knize Spider-Man: Návrat Peter potkal svého nejsilnějšího nepřítele, tak to ještě nebyl připraven na vosu, která si pro něj přiletěla. Líbí se mi, jak si Straczynski pohrává s mytologií série, ale hlavně jak dokáže zabrousit i do různých vědních oborů a přidat nové prvky, které stávající vesmír ještě rozšíří. To se stalo v komiksu „Spider-Man: Dokud hvězdy nezhasnou“. Straczynski i Romita Jr. odvedli výtečnou práci a čtenář se jen těší na další díl, kterým je Spider-Man: Příčiny a následky.

 

Hodnocení: 80%