Spider-Man: Příčiny a následky

75%
Peter Parker nemá jen své pavoučí alter ego, ale také nějaký ten soukromý život, který se snaží držet pohromadě, co to jde.

 

Spider-Man: Příčiny a následky

Vydalo nakladatelství Crew, 2008, 369 Kč

 

Scénář: J. Michael Straczynski

Kresba: John Romita Jr., Scott Hanna

 

„Spider-Man: Příčiny a následky“ je komiks, který v podstatě přímo navazuje na to, co se stalo v příběhu Spider-Man: Dokud hvězdy nezhasnou. Ale „Spider-Man: Příčiny a následky“ jsou příběhem, který patrně budete číst o něco radši, hlavně ve chvíli, kdy jste fandové vztahu Petera a MJ. Ano, co si budeme povídat, velká část této knihy je vlastně příjemná romance o tom, jak se ti dva zase dají dohromady. Nebudu nikomu nic nalhávat, tohle jsou prostě momenty, které Peterovi přeji. Mary Jane je neskutečně krásná, a i když se dá polemizovat o tom, jestli si ji on zaslouží, stejně se k sobě hodí.

Obálka českého vydání komiksu Spider-Man: Příčiny a následky.

Kniha je rozdělena na dvě části, kdy první by se dala nazvat nějak jako „Setkání pod hrozbou Dooma“, druhá pak „Návrat gangsterů z minulosti“. Každý příběh zabírá polovinu knihy, která tak nabízí pokaždé trochu jiný pohled na Spider-Manův svět, ale oběma se prolíná linie Petra Parkera a Mary Jane Watson a jejich obnovujícího se vztahu. Myslím, že mnoha fanoušky série je vyčítáno, že J. Michael Straczynski místy příliš zabředává do citů a vyhýbá se akci, ale především druhý příběh ukazuje, že mu akce vůbec není cizí, navíc s kresbou Johna Romity Jr. se akční panely skutečně dobře čtou.

Ukázka z českého vydání komiksu Spider-Man: Příčiny a následky.

První příběh nás zavádí k tomu, že se Peter a MJ šťastnou náhodou potkají na letišti v Denveru. Nejsou ale úplné šťastní, když zjistí, že na stejném letišti je také Victor von Doom, který není převážen jako hrozba, ale jako účastník konference. Jenže povstalci z Latvery jsou zde také, někteří opásaní trhavinou, a tak Peter a MJ nemohou jen tak klidně probrat své problémy, ale Spider-Man se musí postavit po bok Captaina Americy a postarat se o vzniklý problém.

Ukázka z českého vydání komiksu Spider-Man: Příčiny a následky.

Druhý příběh už nás posunuje trochu dál. Peter a MJ jsou zpátky v New Yorku a snaží se nějak zvyknout na společný život, který je pro ně přece jen nový. Ani jeden to nechce pokazit. Jenže testování malé atomové bomby v Nevadě přivede k životu něco, co by se dalo nazvat jako Zombie Hulk. Souboj není rozhodně jednoduchý, ale tenhle příběh funguje krásně jako sociální kritika. Kam se společnost posunula za posledních 50 let? Je to dobrý vývoj, anebo je něco špatně?

Ukázka z českého vydání komiksu Spider-Man: Příčiny a následky.

J. Michael Straczynski se v knize „Spider-Man: Příčiny a následky“ vyhnul dějové linii okolo Ezekiela, což ale neznamená, že by se kvalita snížila. Spíše se soustředí na menší příběhy, jež se odehrávají na pozadí Peterova života, který prozatím nabírá ty nejlepší obrátky, jaké jen může. Je otázkou, jak dlouho mu to nakonec vydrží. Člověk nemůže čekat, že Peter bude šťastný věčně. Ale to už nás čeká sbírka „Spider-Man: Šťastné narozeniny“.

 

Hodnocení: 75%