Preacher: Alamo

75%
A jsme na konci. Konečně, řeknou si někteří, a je to pravda. Čekali jsme na finále dlouho. Pak přišlo a... no, rozhodněte si sami. Pocity jsou rozporuplné.

 

Preacher: Alamo

Vydalo nakladatelství BB/art a Crew, 2012, 599 Kč

 

Scénář: Garth  Ennis

Kresba: Steve Dillon

Obálky: Glenn Fabry

 

Příběh Jesseho Custera, kazatele, se konečně uzavírá. Trvalo to docela dlouho, než jsme se dostali až na konec, ale můžeme si být jistí, že se konečné konfrontace dočkáme. Setkání s bohem však není takové, jaké čtenář očekával. Tím se dostáváme k tomu, že pro mnohé mohlo být rozloučení se s postavami trochu zklamáním. Ale nemusíme se bát. Rozuzlení příběh má, to určitě ano.

Obálka českého vydání komiksové sbírky Preacher: Alamo.

Jesse před sebou nemá jen konfrontaci s bohem, protože musí dořešit ještě jeden problém. Jako správný muž cti prostě nemůže nechat jen tak odeznít to, co mu provedl Cassidy. A tak se finále, které se symbolicky odehrává v Alamu, kde padlo mnoho statečných mužů, nakonec vůbec netočí kolem boha, ale kolem toho, aby si všichni vyřídili své křivdy a aby co nejvíce lidí zemřelo. Jesse se musí vypořádat s Cassidym, Starr zase s Jessem, kterého má zase jednou na mušce i Tulip, protože ten pitomec jí zase pořádně vytočil. A možná ji ztratil navždy. Nezůstane ale ani jen u toho, protože své si také musí dokonat John Wayne, agent Hoover a agentka Featherstoneová, co teprve pak Svatý zabiják, který má pifku snad na každého. Svůj osud, který je přesladce šťastný, pak nalezne i Prdelman.

Ukázka z českého vydání komiksové sbírky Preacher: Alamo.

Jesse se nevrátí ke své matce, i když možné to je. Závěr naznačuje všemu možnému, můžeme si jen domýšlet. Je jasné, jak všechny postavy dopadly a že některé před sebou mají další osudy, ale to už je pro jiný příběh. Základní premisy se ale dovršily a nakonec došlo i na samotného boha. Jak skončil? Jen si to přečtěte, ať to víte. Protože jestli to tak skutečně bylo, mnoho se toho od té doby pro lidstvo nezměnilo.

Ukázka z českého vydání komiksové sbírky Preacher: Alamo.

Garth Ennis zakončil sérii takovým způsobem, který bych přirovnal k seriálu „Ztraceni“ a k jeho poslednímu dílu. Polovina čtenářů si řekne, že takhle to prostě muselo skončit, druhá polovina bude zklamaná, protože čekala něco velkolepého, souboj, který bude skutečně nadpozemského rozměru. Nic takového se samozřejmě nekoná a my jsme jen svědky, jak se osudy mění stále jen na lidské úrovni, i když božský zásah si můžeme domýšlet. Ennis to zvládl se ctí, ale myslím si, že zklamání přece jen převládne. Nakonec, pořád to má být příběh o lidech a jejich vztazích, ne? No, jestli ne, tak to tak aspoň celou dobu zní.

Ukázka z českého vydání komiksové sbírky Preacher: Alamo.

„Preacher: Alamo“ uzavírá komiksovou sérii, která znamenala pro moderní komiks hodně. Přinesl témata, která se nebáli tvůrci pojmout ze směrů, pro které je musela církev, ale i další skupiny nenávidět. Dobré dílo může být kontroverzní. V tomhle případě to rozhodně platí. „Preacher“ nebude sedět každému, někteří ho budou nesnášet. Ale jestli někdo hledá postmoderní dílo, které je plné popkulturních odkazů, stejně jako černého humoru, násilí a hlavně dobrého a originálního příběhu, tahle komiksová série je rozhodně dobrou volbou.

 

Hodnocení: 75%

Hororové knihy (upíři, komiks, komedie)


Přidat komentář