Preacher: Až do konce světa

95%
Co se dělo s Jessem celou tu dobu, co o něm Tulip nevěděla? Jaká je vlastně jeho minulost? Skvělé navázání na výbornou první knihu.

 

Preacher: Až do konce světa

Vydalo nakladatelství BB/art a Crew, 2006, 299 Kč

 

Scénář: Garth  Ennis

Kresba: Steve Dillon

Obálky: Glenn Fabry

 

První díl nás seznámil s postavami, které se téměř okamžitě stanou vašimi oblíbenými. Co by se vám také nemělo líbit na reverendovi, který se utápí v alkoholu a rozdává si to jako gigolo na extázi, navíc je schopný vám vrazit takovou, že si budete zuby vyndavat ze zadku? To ani nemluvím o tom, že zrovna získal hlas boží. Co teprve jeho parťáci – nymfomanka se zabijáckými schopnostmi Tulip anebo volnomyšlenkářský irský přistěhovalec Cassidy, který je, jen tak mimochodem, upír.

Obálka českého vydání komiksu Preacher: Až do konce světa.

Osazenstvo se smířilo s tím, co je Cassidy zač, ale mezi Tulip a Jessem jsou nevyjasněné záležitosti. Jesse se dověděl, že Tulip se měla stát nájemným vrahem, ale nějak jí první zakázka nevyšla. Přesto je překvapen, na jakou dráhu se jeho láska, kterou nějakou dobu neviděl, dostala. Tulip by pak ráda znala důvod, proč se nějakých pět let neviděli. Jesse jí prostě nechal trčet na jedné z jejich cest, nic neřekl, prostě zmizel. Od člověka, kterého milujete, podobné jednání neočekáváte.

Ukázka z českého vydání komiksu Preacher: Až do konce světa.

„Preacher: Až do konce světa“ je příběhem právě o tom, co se s Jessem posledních několik let dělo, a proč se z člověka, který byl tak skvělým zlodějem aut a kriminálníkem, stal reverend. Je to příběh zajímavý a já musím říct, že je to jeden z nejzajímavějších příběhů, které se během celého čtení série „Preacher“ dozvíme. Jeho krása tkví v jeho zrůdnosti, ale i krásné nostalgii, kterou nám představuje. Jesse neměl jednoduchý život a právě zde odhalíme, co všechno příšerného se mu přihodilo.

Garth Ennis má dar – měl dar? – vytvořit postavy, které jsou reálné, ale zároveň takové, které s realitou nemají příliš společného. Jednou z těch méně realistických je T. C., který je šílený vidlácký zoofil. Na druhou stranu, jak víte, že nikdo takový není? Jeho opakem je Jody, násilnický bastard, který přesně ví, co dělá. Je to šílenec, který oddal život službě Jesseho babičce a je pro ni ochoten udělat cokoli, skutečně cokoli. Tou nejděsivější postavou je ale právě babička. Na první pohled jen neidentifikovatelně stará žena odsouzená na invalidní vozík, ale ve skutečnosti ta největší příšera celé série.

Ukázka z českého vydání komiksu Preacher: Až do konce světa.

Příběh série „Preacher“ se nám nikam moc nepohnul, ale odhalení minulosti je dostatečně silným příběhem, hlavně proto, že se odehrává na pozadí přítomnosti, kde se Jesse ke starým známým – ke své rodině – vrací, aby s nimi konečně mohl skoncovat Má to jediný problém, protože Tulip je zastřelena. Ale copak náš bůh není laskavý? Není milosrdný? Ano, obrat tu jeden je, a to obrat pořádný, a poprvé se setkáváme s tím, po kom Jesse celou sérii jde – ano, bůh se nám zjeví. Poprvé a ne naposled.

Ukázka z českého vydání komiksu Preacher: Až do konce světa.

Pro mě osobně je „Preacher: Až do konce světa“ jednou z nejlepších knih, co v sérii vyšla. Jesseho osud je zajímavý, proměňuje ho v lidskou bytost, která pro mnohé mohla být nepřístupná, protože měl ten svůj drsný look, nemluvě o tom, že je reverendem, co sem tam na potkání někoho zmlátí a někdy i zabije. Ale od této chvíle je jen dítětem, co se snaží najít aspoň trochu té pravdy, zjistit, kde je ten parchant, který všechno to utrpení přinesl na něj i na zbytek světa. Je to jen dětská pomsta nebo cesta kovboje? Rozhodněte si sami.

 

Hodnocení: 95%

Hororové knihy (upíři, komiks, komedie)

Recenzovaný titul můžete objednat online.
Kniha


Přidat komentář