Preacher: Válka na slunci

65%
Jestli si Jesse myslel, že potkal za svůj život hodně velké magory, tak teď pozná, že Herr Starr je nejspíš nejhorší ze všech.

 

Preacher: Válka na slunci

Vydalo nakladatelství BB/art a Crew, 2010, 499 Kč

 

Scénář: Garth  Ennis

Kresba: Steve Dillon a Peter Snejbjerg

Obálky: Glenn Fabry

 

Nemusíte se bát, že sérii přestal kreslit Steve Dillon, když se na obálce objevilo jméno nového kreslíře, kterým je Peter Snejbjerg. Snejbjerg sbírku doplnil proto, že s Garthem Ennisem vytvořil vedlejší příběh, který nazval „Válka jednoho muže“. Jedná se o rozsáhlejší jednosešitovku, která popisuje to, proč se ze Starra stalo, co je z něj teď, i když skutečně příčiny nikdy nenajdeme. Příběh stojí za to, je přesně takový, jaký očekáváme, pokud je hlavní postavou Herr Starr – brutalita, nechutnosti, úchylnosti a násilí bez jakýchkoli výčitek svědomí.

Obálka českého vydání komiksové sbírky Preacher: Válka na slunci.

O Starrovi nemluvím na začátku zbytečně – „Válka jednoho muže“ je přitom až v závěru knihy – protože v podstatě celá sbírka „Preacher: Válka na slunci“ se točí okolo Starra a toho, co tentokrát provede. A je to skutečně něco. Apokalyptické události, které jsou dílem skutečného šílence. Herr Starr totiž dostane na hraní celou vojenskou jednotku, a to nikde jinde než v Údolí monumentů. Právě sem měl totiž namířeno Jesse Custer, aby zde objevil boha. Nebo aspoň něco, co je schopen mu říct tvor v jeho hlavě – Genesis.

Ukázka z českého vydání komiksové sbírky Preacher: Válka na slunci.

Jesse Custer se svou malou grupou, v které – k nelibosti Tulip – zůstal i Cassidy, zamířil do údolí monumentů, kde hodlá najít nějaké ty indiány, aby mu řekli, jak se má dostat do svého nitra a dovědět se něco o Genesis, ale i o dalších věcech. Jenže tohle vůbec není díl, ve kterém se o Genesis něco dovíme, je to díl, kde se konečně úplně zlomí všechno, co se doposud budovalo. Herr Starr totiž hodlá dostat Jesseho Custera a zastavit Svatého zabijáka a je mu naprosto jedno, jaké prostředky použije.

Ukázka z českého vydání komiksové sbírky Preacher: Válka na slunci.

V tomhle díle se toho stane skutečně hodně, ale to nejdůležitější je svržení atomové bomby. Ano, je to spoiler jak blázen, ale tahle událost předznamená všechno, co se stane dál. Atomová bomba je tím katalyzátorem, který děj potřeboval. Všechno se změní a na kameni nezůstane kámen. Jesse se odděluje od ostatních, stejně tak Herr Starr, události se dostávají do úplně jiných kolejí, Jesse potkává kosmonauta, který neuspěl se svým snem a chystá se NASA ukázat, co mají udělat.

Ukázka z českého vydání komiksové sbírky Preacher: Válka na slunci.

Promenáda šílených postaviček pokračuje, ale příběh už se – aspoň na první pohled – dostává k tomu, co očekáváme. Konfrontace boha a Jesseho. Jestli jsme si ale mysleli, že to bude takhle jednoduché, to rozhodně ne. Čeká nás totiž nejobsáhlejší sbírka Preacher: Spása, která je tak neskutečně velkou odbočkou, až to pěkné není. Užijte si ale „Preacher: Válka na slunci“, hlavně pak poslední kapitolu klasického příběhu, kde se můžete těšit na Prdelmana a jeho trápení.

 

Hodnocení: 65%

Hororové knihy (upíři, survival, komiks, komedie)


Přidat komentář