Preacher: Pradávná historie

70%
Konečně můžeme kompletně uzavřít sérii "Preacher". "Pradávná historie" nám prezentuje poslední příběhy z tohoto světa.

 

Preacher: Pradávná historie

Vydalo nakladatelství BB/art, 2012, 599 Kč

 

Scénář: Garth Ennis

Kresba: Steve Pugh, Carlos Ezquerra, Richard Case, Steve Dillon, Glenn Fabry

 

Jestli jste si mysleli, že s devátou knihou se s komiksem „Preacher“ úplně rozloučíme, tak vás musím vyvést z omylu. Nakladatelství BB/art totiž vydalo ještě jednu knihu, kde jsou další příběhy, krátké a vedlejší, které se k „Preacherovi“ vážou a které dokreslují celou mytologii. Musím říct, že jsem přesně nevěděl, co vlastně od knihy očekávat, ale když jsem jí otevřel a začal číst první příběh rozdělený do čtyř kapitol, uvědomil jsem si, že tohle je přesně to, co tomu ještě chybělo. Pro mě vlastně trochu náhrada za to, co jsem si protrpěl při čtení závěru knihy Preacher: Alamo, z kterého jsem byl jednoduše zklamaný.

„Preacher: Pradávná historie“ je sbírkou jednotlivých příběhů, tak se na ně pěkně pojďme podívat po jednom, jak je v případě sbírek na Necronomiconu zvykem.

Obálka českého vydání komiksu Preacher: Pradávná historie.

Svatý zabiják

Jsem rád, že Garth Ennis tenhle čtyřdílný příběh napsal, protože se zde věnuje tomu, jak se zrodil Svatý zabiják. Je to krásná legenda z Divokého západu, kterou Garth Ennis doplnil neskutečně ukecanou předmluvou, kde mimo jiné použil i některé pasáže přímo z komiksu. Myslím, že tohle by neměla být předmluva ale jakýsi závěr k příběhu, protože ho to trochu degraduje a čtenář už přesně ví, co má čekat. Já vím, že autor se někdy potřebuje vykecat, ale osobně si pomalu zvykám (taky jsem ten kecací typ), že je lepší to dát na závěr. Raději nic nevyzradit předem a pak se k tomu vrátit, vysvětlit svoje motivace, záměry, cokoli. Je fakt, že to samo někdy může zkazit dojem, ale je už na čtenáři samotném, jestli to skutečně bude číst, nebo nikoli.

Legenda o Svatém zabijákovi je přesně taková, jakou by ji fanoušek chtěl. Drsná, plná krve a násilí, utrpení, které mohlo zrodit tak neskutečnou zrůdu, jakou Svatý zabiják je. Není to zrůda? Máte pocit, že je spravedlivý? Ale no tak, to jste „Preachera“ pořádně nečetli? Jen si přečtěte čtvrtou kapitolu příběhu v této knize a možná na něj trochu změníte názor. Je to legenda, která se dokonale na divoký západ hodí. Garth Ennis ze sebe vydal vše nejlepší, co v něm z westernu bylo.

 Ukázka z českého vydání komiksu Preacher: Pradávná historie.

Příběh Vy-víte-koho

Bohužel zklamu fanoušky knih o Harrym Potterovi, tohle opravdu není příběh, který by se vracel k nezmapovaným úsekům života temného Voldemorta. Tím Vy-víte-kým je někdo jiný, i když v obličeji by se ten rozdíl zase tolik nepoznal. Komiksová povídka se věnuje Prdelmanovi. Jak se vlastně stalo, že Prdelman vypadá jako Prdelman? Vězte, že právě tento příběh vám všechno vysvětlí. Píše se doba, kdy Kurt Cobain ovlivňuje mládež, jenže co skutečně na ty mladé dopadne, to je jeho smrt. Prdelman je obyčejný kluk, který má ve škole peklo, otec ho mlátí, matka se o něj nestará a jediný kamarád je jeden zhulenec, který si myslí, že ví všechno o světě. Tihle dva to spolu táhnou a rozhodnou se, že by bylo super půjčit si pušku Prdelmanova táty. Ten pes odvedle potřebuje trochu uklidnit. „Příběh Vy-víte-koho“ není zrovna žádný zázrak, ale má ty potřebné emoce, aby se vám mohl tenhle kluk hnusit, stejně jako si ho můžete zamilovat.

Ukázka z českého vydání komiksu Preacher: Pradávná historie.

Hoši z Jihu

Skvělé béčko. Nic jiného se o tomhle příběhu nedá říct. V hlavní roli jsou Jody a T.C., což jsou rozhodně dva nejhnusnější lidé, jaké jste kdy potkali, ale stejně tak jsou výbornými hlavními postavami v tomhle akčním příběhu, kde se nevinná dívka dostane do spárů vražedného mafiána. Pomoc by jí měl hrdinný detektiv, který má trochu problémy s vlastní prací. Jenže právě jeho vinou jejich helikoptéra dopadne do bažiny, kde jsou pro žoldáky snadnou kořistí. Ale to by kolem nesměl jít Jody a T.C., kteří za sebou zrovna mají souboj s gorilou, a tak jsou v dobrém rozmaru. Takhle by vypadal film s Jamesem Bondem, na který by místo miliónů lidí šlo pár tisíců, ale je to neskutečná sranda. I když víte, že Jody a T.C. jsou pořádně svině a tady vás taky nešetří, stejně jim budete fandit.

 Ukázka z českého vydání komiksu Preacher: Pradávná historie.

Krev a whisky

Komu se bude asi věnovat poslední komiks ve sbírce „Preacher: Pradávná historie“? Vzhledem k tomu, že se celá kniha doposud vyhýbala samotnému Jessemu, on to nebude. Tohle je kniha o postavách, které jej doprovázely, anebo se s nimi setkal na druhé straně barikády. „Krev a whisky“ nemůže být o nikom jiném než o Cassidym, muži-upírovi, který byl důležitou postavou v Jesseho životě, ať už v tom dobrém, nebo zlém. „Krev a whisky“ je příběh, který odhaluje, co se vlastně tenkrát stalo v New Orleans. Zjišťujeme, proč jsou Les Enfants du Sang tak nakrknutí na Cassidyho. Kromě toho ale také poznáme jiného zástupce Cassidyho druhu a zase trochu začneme hodně uvažovat o tom, jestli je Cassidy spíš kladnou, anebo spíš zápornou postavou. „Krev a whisky“ je jediným příběhem ve sbírce, který kreslil Steve Dillon. Nutno říct, že nebýt závěru, je to i komiks nejslabší. Ale finále to přece jen vynahrazuje. Pointa je něco, co Garth Ennis zvládá dobře. Většinou.

 

„Preacher: Pradávná historie“ je knihou, která je určená hlavně milovníkům série, ale myslím, že takový příběh „Svatý zabiják“ dokáže nadchnout i jiné, především pak milovníky westernů. Myslím si, že o mnoho nepřijdete, když si knihu nekoupíte, ale pokud vás „Preacher“ skutečně zaujal, vůbec bych se koupě nebál. Nestane se zde nic závratného, co ovlivňuje příběh, který znáte, ale několik příjemných desítek minut s jednotlivými povídkami strávíte. Garth Ennis nezklamal a ke spolupráci si opět vybral lidi, kteří dávají všem čtyřem příběhům tu správnou duši.

 

Hodnocení: 70%

Hororové knihy (gore, komiks, zvířata, vrazi)


Přidat komentář