30 Days of Night: Return to Barrow

65%
Komiks "30 dní dlouhá noc" pokračuje, i když u nás zas tolik k vidění není. Musíme se smířit s tím, že se víc jak prvního dílu nedočkáme. Pojďme si ale představit už třetí minisérii, která v USA vyšla.

 

30 Days of Night: Return to Barrow

Vydalo nakladatelství IDW, minisérie 6 sešitů, březen až srpen 2004

 

Scénář: Steve Niles

Kresba: Ben Templesmith

 

„30 Days of Night: Return to Barrow“ je Nilesovým pokračováním v příbězích ze světa, kde se upíři rozhodli, že třicet dní dlouhá noc v malém městečku je pro jejich potřeby jako stvořená. Asi nikdo si neuvědomil, jaké důsledky to může mít jak na upíří plemeno, tak na lidi. Stella Olemaun je upírkou, jak nám naznačila minisérie Dark Days. Ve sborníku 30 Days of Night Annual 2004 jsme se dověděli o nějakých nových postavách, především pak o Johnu Ikosovi, ale i agent Norris, který se mění v upíra, a upír Dane, který se snaží upíří plémě sabotovat.

 

Obálka jednoho ze sešitů amerického vydání komiksu 30 Days of Night: Return to Barrow.

Jak již název napovídá, minisérie vypráví o tom, jak se do Barrow vrací lidé. Je to trochu s podivem, když si uvědomíme, k jakým událostem zde došlo, ale prostě někteří lidé jsou nepoučitelní. A tak je Barrow plné života a pomalu se schyluje k tomu, že nadejde další třicet dní dlouhá noc.

Postavy, kolem kterých se příběh točí, jsou dané, ale objevují se zde nějaké nové. Těmi očekávanými jsou John Ikos, lovec zvěře, který se profiloval na lovce upírů, tvrdý nesmlouvavý muž. Dalším, již známým je upír Dane, který se sice přidá k upírům, ale rozhodně ne jako jeden z nich. Naopak se bude snažit plemeno zevnitř sabotovat. Ale to by tu nesměl být agent Norris, který se nám profiluje ve skutečně padoušského parchanta, který je pro upírstvo přínosem, pro lidstvo naopak.

 

Ukázka z amerického vydání komiksu 30 Days of Night: Return to Barrow.

Příběh „30 Days of Night: Return to Barrow“ se točí kolem toho, že lidé se do Barrow vrátili a upíři, kteří se pořád chtějí pomstít, za to, že jejich starší to pořádně schytali. A taky se chtějí najíst. „30 Days of night: Return to Barrow“ tak v podstatě není ničím než přípravou na upíří příchod. Lidé v Barrow už o upírech vědí a stejně tak se o nich dozví i nový šerif Brian Kitka, který se do aljašského městečka přistěhoval. Boj o život může začít.

Nilesův scénář není v podstatě v ničem převratný a pouze pokračuje v nastaveném trendu. Nutno říct, že je možná ze všech dosavadních minisérií nejvyváženější a předvádí nám příběh, od kterého moc nečekáme, ale dostaneme přesně to, co bychom chtěli. Obrana Barrow je sama o sobě nesmyslná, je jasné, že upíři budou mít navrch, hlavně když je vede jeden německý parchant. Navíc děti noci nebojují jen svými zuby, ale i pistolemi a samopaly. Jaké to překvapení.

 

Ukázka z amerického vydání komiksu 30 Days of Night: Return to Barrow.

Steve Niles do příběhu vložil i lidský rozměr, jako se o to snaží pokaždé. I tady se mu to daří ve chvíli, kdy Brian Kitka neochraňuje jen město, ale i svého malého syna. Může být, ale kdyby tady ta rovina neexistovala, v podstatě se na příběhu nic moc nezmění a může fungovat dále i bez malého Kitky. Mimochodem na příjmení má Niles skutečně dar. Olemaun, Sikorski, Kitka, Ikos, tohle nejsou jména, která jsou klasicky americká, ale poukazují na to, jak je Amerika multikulturní.

 

Ukázka z amerického vydání komiksu 30 Days of Night: Return to Barrow.

„30 Days of Night: Return to Barrow“ není příliš velkým překvapením, ale příběh je příjemně konzistentní a navíc je zakončen přesně tak, jak by si asi fanoušek přál a očekával. Ne, Niles se nedostane do bodu, kdyby jeho „30 dní dlouhá noc“ přerostla od dobrého komiksu ke skvělému, ale díky Benu Templesmithovi a jejich vzájemné spolupráci je série stále na dobré úrovni.

 

Hodnocení: 65%