30 dní dlouhá noc (2007)

80%
Jeden z povedenějších filmů vytvořených na základě komiksu.

30 dní dlouhá noc

30 Days of Night

USA, Nový Zéland, 2007, 113 minut

 

Režie: David Slade

Scénář: Steve Niles, Stuart Beattie a Brian Nelson podle komiksu Steva Nilese a Bena Templesmithe

Hrají:

Josh Hartnett (Eben Oleson)

Melissa George (Stella Oleson)

Danny Huston (Marlow)

Ben Foster (Cizinec)

 

K některým filmům se vracím celkem rád. Ani ne tak proto, že byly natočeny podle komiksové předlohy, kterou považuji za svou oblíbenou – a v případě „30 Days of Night“ to rozhodně platí – ale jednoduše proto, že se mi filmové zpracování zamlouvá. Pravda, „30 dní dlouhá noc“ nebude filmem, který si budu pouštět každý rok, ale sem tam si na něj vzpomenu, a tak jsem si říkal, že je čas se k němu vrátit a něco málo o něm napsat.

 Zatím je na správné straně mříží.

Jak jsem říkal, jedná se o film, který byl natočen na základě komiksu – stejnojmenného – který napsal Steve Niles a nakreslil Ben Templesmith. Ben je skvělý umělec a jeho styl se dá jen těžko přenést. Přesto se podařilo základní – přenést atmosféru, kterou Ben do komiksu vložil a která je jedinečně temná, pokroucená. Snímek je přesně takový – násilný, temný, pokroucený. Jsou zde momenty, které se vám vryjí do paměti, akce se zde poměrně dobře mísí s emocemi.

 Umí se o sebe postarat.

Zápletka se odehrává v jednom malém americkém městečku. Jeho specifikem je skutečnost, že je na Aljašce. Tady jsou někdy hodně dlouhé noci, což vede k tomu, že upírům konečně došlo, že by bylo docela chytré se tam vydat – místo je odříznuté od zbytku civilizace a tedy i od pomoci, krvavých pytlů (rozuměj lidí) je zde dostatek, no a navíc se upíři nemusí bát slunce, které by je spálilo.

 Příliš blízká setkání...

S tímto východiskem a v tomto prostředí se odehrává až moc roztáhlý akční horor, který se soustředí na postavy a jejich přežití, což překvapivě nevyznívá až tak pateticky, jak by se mohlo zdát. Filmu se daří mít momenty, které jsou skutečně silné a zajímavé. Jen ti upíři nejsou nijak skvělí, především pak jejich promluvy prostě vedou k tomu, že z nich máte pocit pokročilé míry idiocie. Jinak si ale stěžovat nemohu.

 Asi se moc ládoval.

„30 dní dlouhá noc“ je film, který mě dostal svou komorní atmosférou, celkem jednoduchým, ale silně zpracovaným příběhem, kde jsou i scény, jež se mi vryly do paměti. Je jedno, kolikrát uvidíte podobně děsivou malou holku, vždycky vás to dostane. U mě to alespoň funguje. V rámci akčních hororů mi tenhle film stále přijde jako nadstandard, a to i díky tomu, že je zde skutečně možné mluvit o hororu.

 

Hodnocení: 80 %