30 Days of Night: Eben and Stella

40%
Když jsem si přečetl název minisérie, myslel jsem si, že to bude stát za to. Bohužel jsem se mýlil a série "30 dní dlouhá noc" mě zase pořádně zklamala.

 

30 Days of Night: Eben & Stella

Vydalo nakladatelství IDW, čtyřdílná minisérie, květen až srpen 2007

 

Scénář: Steve Niles a Kelly Sue DeConnick

Kresba: Justin Randall

 

Člověk by si myslel, že když se komiks jmenuje „30 Days of Night: Eben & Stella“, vrátí se někdo ze starého týmu okolo série „30 dní dlouhá noc“. Částečně je tomu tak, v titulcích je uvedeno jméno Steva Nilese, ale jeho příspěvek k příběhu je poměrně skromný, Ben Templesmith se k sérii nevrátil vůbec a přenechal místo novým lidem. O scénář se postaral Steve s Kelly Sue DeConnick, nepříliš známou scénáristkou, která už má ale nějaké zářezy pro největší nakladatelství jako Marvel, DC Comics (dělala na třech sešitech „Supergirl“) nebo Image.

Obálka komiksu 30 Days of Night: Eben and Stella.

Vizuální stránky komiksu se ujal Justin Randall, všestranný umělec, který je ilustrátorem i spisovatelem. Z komiksů se proslavil právě díky podílu na sérii „30 dní dlouhá noc“, ale například také příspěvkem ke komiksům z města Silent Hill. Randallova kresba je docela podobná té, kterou se prezentoval Ben Templesmith, jen je trochu umírněnější a skoro se chce říct čistší. V některých chvílích jsem měl dokonce pocit, že se jedná o speciálně upravenou fotografii, kdy postava byla opravdu realistická. Kresba rozhodně není to, co komiks sráží do kolen. Pro jednou je to zase trochu slabší příběh.

Ukázka z komiksu 30 Days of Night: Eben and Stella.

Ale vrací se Eben a Stella. Pamatujete si na ně? To o nich vlastně byl první příběh z Barrow, který se dostal i na naše knihkupecké pulty. Oni byli hlavními postavami komiksu „30 dní dlouhá noc“, když jako šerif a jeho zástupkyně (a zároveň manželka) museli čelit upíří hrozbě. Eben zemřel, Stella se stala lovkyní upírů, napsala knihu a nakonec svého manžela i oživila, aby jí mohl pokousat a také změnit v upírku. Společně se pak vrátili do Barrow, kde pomohli novým občanům od další upíří hrozby. To je vše, co o nich doposud víme. Steve Niles a Kelly Sue DeConnick se rozhodli, že vyplní mezeru mezi znovuzrozením Ebena a návratem do Barrow.

Ukázka z komiksu 30 Days of Night: Eben and Stella.

Přiznám se, že podle názvu jsem doufal v trochu jiný příběh, ale nedá se nic dělat. Dozvídáme se vlastně to, že Stella se na Ebena docela naštvala, když ji pokousal, což je pochopitelné, pár dní pak bloudila, k tomu si našla dítě, které bylo náhodou v autě, co ho ukradla, začala vzpomínat, jak chtěla sama mít děti, a pak se znovu shledala s Ebenem, aby mu odpustila a vrátili se společně do Barrow. Problém byl v jediném. Dítě bylo upíří a skupina krvesavců ho chtěla zpátky. Porazit upíry, a to i s dvojicí lovců, se stalo hlavním tématem minisérie. Není toho zrovna moc.

Ukázka z komiksu 30 Days of Night: Eben and Stella.

„30 Days of Night: Eben & Stella“ vyplňuje mezeru, která ani být vyplněna nemusela. Člověk už ani neví, kam se vlastně příběh má posunout, když se pořád točí v kruhu. Poslední tři minisérie, jako kdyby byly jen snahou na původní sérii trochu vydělat. „30 Days of Night: Eben & Stella“ prostě nezaujme. Není tam nic nového, co by příběh zásadně měnilo, vše je jen zapuštěno do existujícího rámce. Ale nakladatelství, respektive autoři si alespoň dost pěkně vydělají. Kresbou je komiks docela kvalitní, ale kdyby Justin Randall vydal knihu skic bez příběhu, také by se mi to zamlouvalo. Za nedostatek inovace v příběhu dávám podprůměrné hodnocení, i když kresba si to nezaslouží.

 

Hodnocení: 40%