30 Days of Night: Dead Space

50%
S komiksovou sérií "30 dní dlouhá noc" se tentokrát podíváme rovnou do vesmíru, kam si to namířili nejen kosmonauti, ale také jeden krvežízniví týpek.

 

30 Days of Night: Dead Space

Vydalo nakladatelství IDW, třídílná minisérie, leden až březen 2006

 

Scénář: Steve Niles a Dan Wickline

Kresba a kolorování: Milx

 

Steve Niles pomalu ale jistě popouští svůj příběh komiksu „30 dní dlouhá noc“ dalším scénáristům a sám se staví do role toho, kdo jen dohlíží, pokud vůbec. Pro „30 Days of Night: Dead Space“ si ke spolupráci na scénáři vybral Dana Wicklina, který je v současnosti známý hlavně díky podílu na sérii „Grimm Fairy Tales“, ale také například díky sérii „1001 Arabian Nights“ nebo příběhům o Sindibádovi (v angličtině série „Sinbad“). Steve a Dan si jako kreslíře nevybrali Bena Templesmithe, který už tak sérii opustil (ne navždy), ale muže, který se skrývá pod označením Milx.

Obálka komiksu 30 Days of Night: Dead Space.

Milx je zajímavým autorem, který v minulosti nadělal nejeden problém Marvelu a IDW. Na čas si prostě zmizel a na všechno se vykašlal. Ale dobrý kreslíř si svoje místo prostě najde, Milx byl vzat na milost a ze svého malajského domova dál tvoří. Nebo tedy alespoň stvořil „30 Days of Night: Dead Space“. Jeho kresba je úžasná, hlavně díky tomu, že používá vodové barvy, což v konečném důsledku vyznívá nádherně oldschoolově a vlastně svěže. K vyznění komiksu to dokonale sedí.

Ukázka z komiksu 30 Days of Night: Dead Space.

„30 Days of Night: Dead Space“ vypráví o tom, jak se skupina astronautů vydává do vesmíru. Mise neskončí úplně šťastně, protože jeden z astronautů je upír. To tak bývá, když se člověk na misi připravuje v baru a narazí na krásnou ženu, která mu dá jasně najevo, že mu ráda dá. Udrží muž svou manželskou počestnost? Vzhledem k tomu, že muži jsou toho pravděpodobně fyzicky neschopní, samozřejmě s ní odejde, i když je to jen naznačeno. Moje rada astronautům zní, ať se vykašlou na radovánky těsně před startem, protože to může skončit špatně pro všechny.

První díl minisérie nám popisuje, jak původní mise skončila, druhý nás seznámí se skvělým plánem – vyslat další kosmonauty, aby zjistili, co se vlastně stalo. No a třetí díl je už jen o tom, jak i druhá mise skončila. Příběh má hned několik slabin, ale myslím, že je potřeba zdůraznit alespoň něco trochu pozitivního, jako je originalita příběhu. Přece jen, upíři ve vesmíru a to, co se s nimi děje v meziplanetárním prostoru, to je docela dobrá látka pro širší zpracování.

Ukázka z komiksu 30 Days of Night: Dead Space.

Ale těch negativ je trochu více. První problém je v tom, že příběh nás nezavádí do nových zákoutí Nilesova vesmíru, ale prostě jen uvádí krátký příběh z toho stávajícího. Nejsou zde žádné postavy, které známe, příběh, který se dříve odehrával, je zatím uchován u ledu a autoři se k němu vrátí až později. Je to škoda, protože mě osobně zajímá, co se dělo dál s Barrow, s postavami, které přežily, ať už v jakémkoli stavu. „30 Days of Night: Dead Space“ je tak hezkou povídkou, která nás ale zavádí jiným směrem.

Ukázka z komiksu 30 Days of Night: Dead Space.

Do kolen jí ještě sráží podivnosti děje. Naprostá přirozenost, s jakou je nabídnuta možnost vampirismu na palubě vesmírné lodi, je až zarážející, i když je samozřejmě prve smetena za stolu. Další zvláštností je skutečnost, že na zjištění toho, co se stalo s první posádkou, je vyslána mise další. Opravdu by tohle udělal i tak šílený stát jako Amerika? A co ten závěr? Prostě všechno ututlat, ať si lidi chcípají? No dobře, tohle už na Ameriku sedí trochu víc.

„30 Days of Night: Dead Space“ není špatný komiks, ale není ani komiks skvělý. Zaujme Milxova kresba, protože je jiná, ale brutalita je zde stejná jako v jiných komiksech série „30 dní dlouhá noc“. Jsem zvědavý, jak se bude příběh vyvíjet dále a jak bude pokračovat, jen doufám, že se k hlavní linii zase vrátíme.

 

Hodnocení: 50%