Batman: Ticho I

70%
"Batman: Ticho" je legendárním příběhem, ale stejně si myslím, že hodně dělá kresba Jima Leeho, protože ten příběh zase tak parádní není.

 

Batman: Ticho I

Vydalo nakladatelství BB/art a Crew, 2004, 390 Kč

 

Scénář: Jeph Loeb

Kresba: Jim Lee a Scott Williams

 

Jim Lee je kreslíř, který jen díky svému jménu dokáže prodávat doslova statisíce výtisků jediného čísla komiksové série. Nedávno se o tom zase přesvědčilo DC Comics, když Jimovi dovolilo kreslit restart série „Justice League“. Tuhle sérii si Jim vybral naprosto záměrně hned ze dvou důvodů – je to série, která doslova vybízí k velkým akčním panelům, a navíc jsou zde všichni největší hrdinové DC světa. Jim Lee, když už na něčem dělá, tak chce, aby to bylo něco různorodé, něco, kde je spousta hrdinů, kterým navíc může dát na každé stránce co nejvíce prostoru. Dvojstránkové panely jsou pro Jima naprosto typické.

Obálka českého vydání komiksu Batman: Ticho I.

V sérii „Batman: Ticho“ je přesně takovým příběhem, kde mohl Jim Lee využít všechen prostor. Jeph Loeb mu svým scénářem zajistil, aby nekreslil pouze Batmana a jednoho záporáka, ale v celém příběhu se vystřídá většina postav Batmanova světa, ať už na straně dobra, nebo na straně zla. Z těch kladných postav je tu kromě Batmana současný Robin Tim Drake, ale i Robin minulý, Jason Todd, dále Huntress, Nightwing, Catwoman, jejíž kladná stránka je často zastíněna tou zápornou, Oracle a samozřejmě také Superman. Ze záporáků se setkáme s Poison Ivy, Clayfacem, Riddlerem, Killer Crocem, Two-Facem/Harvey Dentem, Ras al Ghulem a nesmí chybět ani Joker. Jim Lee dostal skutečně velké množství postaviček na hraní a Jeph Loeb mu scénářem vycházel vstříc.

Ukázka z českého vydání komiksu Batman: Ticho I.

Nechci říkat, že komiks byl hlavně dárkem pro Jima Leeho, ale v některých momentech to tak vypadá. Bruce Wayne se vydává do Metropolis, aby zde nechyběl ani Superman. Je však pravda, že Jeph Loeb je natolik dobrým scénáristou, že to vše vypadá naprosto přirozeně a příběh se hned neomrzí. Naopak. Při čtení tohoto prvního dílu (v České republice komiks původně vyšel ve dvou knihách) je čtenář nalákán na zajímavý příběh, především pak na tajemství toho, kdo je vlastně chlápek, který se povětšinu času objevuje se zafáčovanou hlavou. Jedná se o titulního hrdinu, který v originále nese jméno Hush, česky bylo zvoleno jméno Ticho.

Ukázka z českého vydání komiksu Batman: Ticho I.

Batman stojí proti nepříteli, s kterým ještě neměl tu čest. Ostatní záporáci zde tvoří hlavně křoví a nástroje, s nimiž si titulní Ticho hraje. Batman zjišťuje, že s jeho klasickými záporáky si někdo pohrává a nutí je jednat podle jiného vzorce. Samotné Batmanovy akce jsou sabotovány. Dochází dokonce k tomu, že Batman málem umírá. Ale Batman, vlastně Bruce Wayne má přátele na správných místech, a tak se ze zranění dostává a může pokračovat v pátrání. I největší detektiv má ale problémy, stojí proti někomu, kdo před ním otevírá jeho minulost, což hrdinovi silně zatemňuje úsudek.

Ukázka z českého vydání komiksu Batman: Ticho I.

U nás vyšel komiks původně ve dvou sbírkách v roce 2004 a 2005. Batman: Ticho II bude předmětem další recenze. V roce 2012 se pak na pulty knihkupectví dostalo nové vydání komiksu „Batman: Ticho“ v brožované podobě, ale i v limitované vázané edici. Komiks už navíc nevyšel ve dvou dílech, ale jako jedna kniha, což mu přece jenom sluší víc. První díl je pouze rozvržením příběhu, který končí ve druhém díle, kde je odhalena pravda, ale o tom až příště. Zatím si vychutnejte postavy, protože pokud něco Jim Lee fakt umí, jsou to hrdinky a zlé holky.

 

Hodnocení: 70%