Batman začíná (2005)

85%
Nejtemnější Batman, jaký kdy byl zatím natočen - až na sequel "Temný rytíř" - a jedna z nejlepších komiksových adaptací vůbec. Christopher Nolan dokonale namíchal jedinečný koktejl skvělého scénáře, herců a režie.

 

Batman začíná

Batman Begins

USA, Velká Británie, 2005, 140 minut

 

Režie: Christopher Nolan

Scénář: Christopher Nolan a David S. Goyer podle postav vytvořených Bobem Kanem

Hrají:

Christian Bale (Bruce Wayne / Batman)

Michael Caine (Alfred)

Liam Neeson (Henri Ducard)

Katie Holmes (Rachel Dawes)

Morgan Freeman (Lucius Fox)

Gary Oldman (Jim Gordon)

 

„Batman začíná“ byl překvapivým a výtečným restartem jedné série, kterou skoro dokázal zabít Joel Schumacher. Místo toho, aby si tenhle nevyrovnaný režisér vzal to nejlepší z temnějších komiksových příběhů, zvolil spíš cestu těch horších a doslova úchylnějších. To, co Tim Burton vybudoval na pevných základech, Schumacher popravil, a rozhodně ne jen tím, že dal Batmanovu obleku bradavky. Každý fanoušek si myslel, že už to nemůže být lepší, navíc nominování Nolana, který stoicky tvrdil, že z Batmana udělá realističtějšího hrdinu, rozhodně nepřidalo na klidu. Ale pak se „Batman začíná“ dostal do kin.

 

Batman a jeho učitel.

Překvapení, které bylo okamžitě označeno za jeden z nejlepších komiksových filmů všech dob, a to ani nemluvím o tom, že si vede skvěle i v konkurenci filmů obecně. Christopherovi Nolanovi se prostě podařilo resuscitovat adaptace komiksů, které se od té doby natáčejí jak na běžícím pásu. Bohužel jen málo režisérů a tvůrců je schopno dostat na plátna něco, co by bylo skutečně hodno vyšších známek.

 

Scarecrow - jednoduché, méně komiksové a pořádně děsivé.

Batman je jednou z postav, kterou zná téměř každý. Temný rytíř v netopýřím obleku a kápi, který dosáhne tam, kde je spravedlnost krátká. Hrdina, který nezabíjí, ale napravuje chyby policie a justice. Nolan se rozhodl, že film pojme od zrození Batmana, což bylo poměrně chytré, dovídáme se všechny důležité okamžiky i to, jak se z něj stal velmi zkušený bojovník. Ale kromě toho, že jsou zde zachovány základní komiksové prvky – maskovaný hrdina či padouch, speciální udělátka a stroje –, Nolan dodržel své slovo. „Batman začíná“ je realističtějším komiksem. Superhrdinské nebo superpadoušské křiklavé kostýmy jsou potlačeny – a to i ve filmu „Temný rytíř“, kde by Joker měl hýřit barvami –, film je temnější, psychologičtější a lidštější. Batman je ve skutečnosti jen tragickou postavou, která se vyrovnává se svou minulostí a s tím, že miluje město, které je plné hříchu.

 

Batman a jeho vynálezce.

Herecké obsazení je směsí, která drží pohromadě vazbami neskutečnými. Je zde úžasná chemie mezi Batmanem a Alfredem, nemluvě pak o Jimovi Gordonovi a Luciu Foxovi. Christian Bale, Michael Cain, Morgan Freeman, Gary Oldman, ale i Cillian Murphy či Liam Neeson jsou vybráni pečlivě. Jediný, kdo mi nesedí, je Katie Holmes, kterou prostě nemusím. Je škoda, že Maggie Gyllenhaal nebyla zařazena už pro první díl. Sice není taková krasotinka jako Katie, ale aspoň umí hrát.

 

Nádherný záběr na obřího netopýra.

Christopher Nolan už od počátku své režisérské a scénáristické kariéry natáčí filmy, které jsou prostě vyladěné do posledního detailu. Od scénáře, přes herecké obsazení po kameru a střih k hudbě, která je ve filmu „Batman začíná“ velmi důležitá. Všechno sedí na svém místě a člověk nachází jen málo chyb. „Batman začíná“ má ještě drobnosti, které by bylo možné kritizovat, ale které Nolan napravil v „Temném rytíři“. „Batman začíná“ skutečně započal jednu z nejlepších filmových sérií, které byly natočeny podle komiksu. A to ani nemluvím o tom, že v některých chvílích je snímek pořádně děsivý.

 

Hodnocení: 85%