Batman: Earth One (grafický román)

60%
DC Comics neustále rozšiřuje svoje světy, ale stejně tak se vrací ke starým příběhům. "Batman: Earth One" je takovým návratem v nové podobě.

 

Barman: Earth One

Vydalo nakladatelství DC Comics, 2012

 

Scénář: Geoff Johns

Kresba: Gary Frank

 

DC Comics se v posledních letech rozhodlo, že všechny svoje komiksy bude restartovat, začne od začátku, anebo spíš od nějakého nového příběhu a bude vytvářet jeden komplexní svět, kde jsou různé komiksy propojeny, navazují na sebe a vy si toho budete muset koupit ještě víc, aby vám to všechno pěkně dávalo smysl. Kromě nekončících sérií jsou zde však i speciály, které nám vyprávějí speciální příběhy. Jedním z těchto příběhů je i „Batman: Earth One“. Neplést s Batman: Rok jedna od Franka Millera.

Ukázka z amerického komiksu Batman: Earth One.

Geoff Johns se rozhodl, že si napíše vlastní verzi toho, jak se Batman stal Batmanem. Jeho verze je trochu odlišná v detailech, ale není zase tak jiná v tom smyslu, o čem příběh ve skutečnosti vypráví. Batman je pořád temnou postavou, která vznikla díky tomu, že rodiče Bruce Wayna v jeho až příliš mladém věku zemřeli násilnou smrtí. Tohle je určující událost, která se podle všeho nemění. Jak ale říkám, Geoff Johns si pohrál s detaily, aby byl příběh trochu odlišný od klasických.

Ukázka z amerického komiksu Batman: Earth One.

Detaily, které příběh činí jiným, jsou například skutečnost, že starostou Gothamu je v době, kdy se Batman objevuje na scéně, Oswald Cobbelpot, jehož známe většinou jako Penguina. Jeho postava rozhodně není kladná, protože se ukazuje, že měl něco se smrtí Brucových rodičů. Alfred Pennyworth je invalidní veteránem, přítelem Thomase Wayna, který se stane vychovatelem Bruce. A James Gordon rozhodně není tím, kdo za každou cenu zastává spravedlnost, je to srab, který se bojí postavit temné stránce Gothamu. Možná mu v tom pomůže nový parťák Bullock a nový samozvaný ochránce.

Ukázka z amerického komiksu Batman: Earth One.

„Batman: Earth One“ je na jednu stranu naprosto zbytečným komiksem. Sledujeme už mnohokrát sledované, abychom zjistili, že je to všechno stejné, jen trochu jinak. Jenže Geoffovi Johnsovi se něco nemůže vzít. Příběhy, které píše, jsou prostě dobré. Nejen, že sledujeme, jak se z Bruce Wayna stává Batman a dostává přitom pořádně na hubu, máme tu ještě příběh s jeho rodiči, Gordonův příběh a nakonec i detektivní příběh, kdy se všichni zastánci dobra snaží zjistit, kde je držena Barbara Gordonová. Její únosce je zajímavým záporákem.

Ukázka z amerického komiksu Batman: Earth One.

„Batman: Earth One“ je komiksem pro ty, kdo skutečně milují různé varianty známých příběhů. Otevřený konec slibuje, že přijde ještě druhý svazek, který se bude točit pravděpodobně kolem Riddlera a Batgirl, protože tyhle postavy jsou v závěru pěkně komiksově představeny. „Batman: Earth One“ je zbytečný, jenže je zároveň dobrý. Je škoda, že se komiksoví scénáristé víc nesnaží přijít s novými příběhy v nových obdobích a pořád musí rekonstruovat něco, co bylo rekonstruováno již tolikrát. Ale tohle je mainstream, co bychom po něm chtěli, že?

 

Hodnocení: 60%