Batman a syn

70%
Nejnovějším přírůstkem mezi česká vydání batmanovských komiksů je trochu nevyvážený opus "Batman a syn" od scénáristy Granta Morrisona a kreslíře Andyho Kuberta.

 

Batman a syn

Vydalo nakladatelství BB/art, 2012, 499 Kč

 

Scénář: Grant Morrison

Kresba: Andy Kubert

 

Andy Kubert se u nás ještě neprofiloval, ale pokud se podíváme na jeho kresbu v komiksu „Batman a syn“, je jasné, že se maximálně snažil přiblížit kresbě Jima Leeho. Na některých panelech čtenář jen těžko pozná, že se opravdu o Jima nejedná. Nevím, jestli k tomu byl Kubert někým nucen, možná Morrisonem nebo vedením DC Comics, ale tento autor má svébytný styl, který ukázal v jiných komiksech. V americkém komiksu „1602“ byla jeho kresba mnohem plastičtější.

Obálka českého vydání komiksu Batman a syn.

„Batman a syn“ je komiksem, který zásadně mění nastolený řád. Sám název už docela jasně napovídá, o čem asi zásadní zvrat bude. Ano, Batman má zjistit, že je zasloužilým otcem, protože jeho syn už má docela vysoký věk, alespoň na to, aby z něj Liga asasínů vychovala mladého zabijáka. Damiena si měl Batman – při pohlavním styku měl skutečně masku – uplést s Talií, dcerou Ras al Ghula. Je to skutečně pravda? Je to jeho syn? Tuhle pravdu se nedovíme.

Ukázka z českého vydání komiksu Batman a syn.

„Batman a syn“ není dobrá kniha. Není to snad proto, že by Kubert měl špatnou kresbu, naopak. Rozhodně to není pouze vinou scénáře Granta Morrisona, i když i jemu v poslední době trochu ty zápletky skřípou. Problém je především v tom, že v příběhu sice dojde k důležitému odhalení, jež je nezbytné pro „The New 52“ a pro komiksovou sérii „Batman a Robin“, ale jedná se o příběh hodně neucelený, který nic neřeší, ale jen naznačuje linie, kterými se bude dál vyvíjet. Problém je právě v tom, že otcovství Batmana je skutečností, která se prolíná obrovským množstvím sešitů a na tak malém prostoru jako je kniha o osmi kapitolách nemůže být dořešeno. Také není.

Ukázka z českého vydání komiksu Batman a syn.

Chyba není na straně nakladatelství BB/art, ale již u originální americké knihy. Tam, kde mají američtí a kanadští fanoušci dostatečný základ v jiných příbězích a sbírkách, tady mi zákonitě trochu tápeme. Jednotlivé sešity vycházely v sérii „Batman“ s pořadovými čísly 655 až 658 a 663 až 666. Znamená to, že tu máme dokonce čtyři díly, které byly přeskočeny. Co se v nich stalo? Je to důležité pro příběh? A jak to asi pokračuje? Poslední kapitola je velmi otevřená a nedokončená, i když lze předpokládat, že zde další přímé navázání není a série prostě jede dál.

Ukázka z českého vydání komiksu Batman a syn.

Kniha je rozdělena tak, že první čtyři kapitoly vyprávějí o Damienovi a jeho vpádu do Batmanova života, kdy tento příběh je ukončen rozhodně nedostatečně a vzhledem k tomu, že se dál Damien objevuje, nic nám ani neřekne. Následuje prozaická mezihra, která je doplňována ilustracemi jistého Johna Van Fleeta. Tahle mezihra, která se rozprostírá na jednadvaceti stránkách, nemá zajímavý příběh, ale má skvělou atmosféru, kde Morrison ukázal, že stále ještě umí psát. Po mezihře pak následují další čtyři kapitoly, které jsou batmanovskou variací na „Vánoční koledu“ Charlese Dickense. Morrison představuje především v závěru temnou verzi toho, jak by Batman mohl skončit. Musím přiznat, že v tomhle směru se mi více líbil Návrat Temného rytíře a jako variace na Dickensovu klasiku je zajímavější „Batman: Noël“. Špatné navázání na to, co u nás doposud vyšlo, bylo už problémem komiksu „Green Lantern: Žádný strach“. Kniha „Batman a syn“ – ve skvělém provedení a výborném českém překladu – na tu tradici navazuje a my odhalujeme příběhy, které jsou pouze špetkou v rozsáhlém eposu. Jenom vidíme, jaká je škoda, že toho u nás vychází tak málo.

 

Hodnocení: 70%