Batman: Noël

90%
Ne všechny dobré komiksy se k nám dostanou a už vůbec ne hned ty nové. "Batman: Noël" je novinkou, vánoční komiks roku 2011. Nutno říct, že vydavatelství DC Comics může být na tuto knihu pyšné.

 

Batman: Noël

Vydalo nakladatelství DC Comics, grafický román, 2011

 

Vytvořil: Lee Bermejo

 

Když už k nějakému komiksovému (grafickému) románu napíše předmluvu Jim Lee, bude to asi proto, že je skutečně dobrý. Anebo také proto, že je součástí DC Comics a chce, aby se kniha dobře prodávala. DC comics zase tolik knih – nikoli sešitů – nevydává, ale z románu „Batman: Noël“ udělalo velkou akci, která byla inzerována snad ve všech komiksových sešitech dva tři měsíce před vydáním samotného románu. Nechybělo samozřejmě preview v závěru komiksových sešitů, kde nás Lee Bermejo oslnil svou kresbou.

Ukázka z komiksu Batman: Noël.

„Batman: Noël“ je neskutečně propracovaným komiksem. Už když jsem poprvé viděl Bermejovu kresbu, okamžitě jsem si řekl, že tenhle komiks musím mít. A také že ano. Taková kresba se u superhrdinského komiksu zas tak moc nevidí, navíc u Batmana je člověk zvyklejší na něco trochu jiného – temná kresba, stíny se převalují přes ulice Gothamu. Když si vezmete například komiksový sešit „Batman 5“ z nové série, zjistíte, že černé je zde skutečně hodně. A pokud se zde objeví bílá, tak proto, aby vás doslova bodnula do očí. Efekt se daří. Ale „Batman: Noël“ je jiný.

Ukázka z komiksu Batman: Noël.

Lee Bermejo má velmi realistickou a přesto velmi stylizovanou kresbu. Jako kdyby na vás vyskakovaly postavy z nějakého retušovaného filmu, kde přesně cítíte každý pohyb, slyšíte každý zvuk. Z panoramatických záběrů na vás padá rozlehlost místa, z detailních záběrů se zase lépe seznamujete s postavami a jejich pocity a emocemi. Neskutečně vyjadřuje emoce. Stačí se podívat na vypravěče, Boba, který nám příběhem prochází. Každá jeho podobizna je naprosto přesná, postavy si nespletete a každý panel je dokonale jiný, ale zapadá do celkového obrazu. Ne, tohle skutečně není mainstream, tohle je malba. Každý panel je jedním obrazem, nejkrásnější jsou pak obrazy dvoustránkové. Svou kresbou Lee Bermejo posouvá grafický román do výšin, kde si zaslouží být. Tentokrát nejde hlavně o příběh, jako tomu bylo například u komiksu „Strážci“, kde kresba dokonale seděla, byla potřebnou stylizací, ale byl to právě scénář, který posunul komiks do takových výšin. V případě Bermeja je to jednoznačně kresba, i když ani příběh vás nezklame.

Ukázka z komiksu Batman: Noël.

Lee se inspiroval klasickým dílem „Vánoční koleda“ s pera Charlese Dickense. Každý ten příběh asi zná. Pan Scrooge je člověk, který je na ostatní milý asi jako syfilis. Nejvíc pak na svého zaměstnance, kterého doslova dře z kůže. Ale jednoho vánočního večera za Scroogem přijdou tři duchové. Duch minulosti, duch přítomnosti a duch budoucnosti. Duchové jsou zde od toho, aby Scroogovi ukázali, kým byl, kým se stal a co bude dál. Minulost je hezká, současnost je taková, jaká je, jenže nejhorší je budoucnost. Je temná, nepěkná a právě ona donutí Scrooge, aby se změnil. V posledních letech svého života se stává úplně jiným člověkem, milujícím a laskavým.

Ukázka z komiksu Batman: Noël.

A teď si to dejte do souvislosti s Batmanem. Není to úplně jednoduché, co? Ale jde to, to je jasné. Jako Scrooge si představte Batmana samotného, jako jeho ubohého zaměstnance jednoho chlápka, který dělá pro Jokera, ale zároveň miluje svého syna a vlastně jen sešel na scestí, no a pokud se týká duchů, jsou jimi Robin, Superman a Joker v tomto pořadí. Netradiční, nové pojetí a přesto stále zajímavé. Batman jako Scrooge funguje velmi dobře – je naprosto posedlý svým úkolem, že zneužívá lidi a je mu jedno, co se s nimi děje, když od nich odejde, je mu jedno, jaká bude budoucnost jeho, ale i ostatních.

Lee Bermejo zase trochu posunul hranice toho, co je Batman, kým je a kdo je. Z temného hrdiny udělal ještě temnějšího, ale dal mu možnost nápravy. Skutečně výborný komiks, který je krásným vánočním příběhem, tragickým a přesto nadějný. Právě naděje by o Vánocích měla žít nejvíce. Úžasná kresba je tím hlavním, ale ani příběh není špatný a daří se mu uspět. Sice neoriginální, ale v jedinečném pojetí. Prostě výborné.

 

Hodnocení: 90%