JLA: Liga spravedlnosti 1

75%
Nejen Marvel má svůj superhrdinský tým, ale mají ho i Superman a Batman. Pojďme se s JLA seznámit lépe.

 

JLA: Liga spravedlnosti 1

Vydalo nakladatelství BB/art, 2012, 690 Kč

 

Scénář: Grant Morrison a Mark Millar

Kresba: Howard Porter, Oscar Jimenez a Jon Dell

 

Několikrát jsem se tu zmiňoval, že hrdinové DC universa nejsou tak známí jako hrdinové Marvelu. Přece jen, z DC jsou známí hlavně Batman a Superman, v poslední době i Green Lantern, ale ti ostatní zatím moc ne. U nás prozatím nevyšlo mnoho komiksů, které se jim věnují, na rozdíl od marvelovských hrdinů, s nimiž jsme se seznámili už poměrně dobře. Kromě Spider-Mana jsou to hlavně X-Meni. Díky knize “JLA: Liga spravedlnosti 1“ se k nám však dostávají i příběhy těch méně známých hrdinů DC.

Obálka českého vydání komiksu JLA: Liga spravedlnosti 1.

Setkáme se znovu se starými bardy, kterými Batman a Superman jsou, i když zde jsou samozřejmě na vrcholu sil. Kromě nich dvou jsou v komiksu i další, kteří tvoří titulní Ligu spravedlnosti, obdobu marvelovských Avengers. Setkáváme se tak s Wonder Woman, Flashem, Green Lanternem, Aquamanem a Martial Manhunterem. Asi vám mnoho neřekne, když zjistíte, že Flash a Green Lantern nejsou těmi původními, ale jsou nástupci předchozích superhrdinů se stejným jménem. Podobně je na tom i Green Arrow, s nímž se v komiksu také shledáme vlastně poprvé na našem trhu.

Ukázka z českého vydání komiksu JLA: Liga spravedlnosti 1.

Liga spravedlnosti má za sebou celou mytologii a podle všeho ji před nástupem tohoto týmu, který je i týmem původním, tvořili jiní hrdinové. Grant Morrison se ale rozhodl, že na scénu vrátí starou gardu a myslím si, že je to jenom dobře. I díky tomu mohl komiks vyjít u nás, protože přece jen i my slyšíme na jména, která jsem výše vypsal, asi těžko nám něco řeknou postavy jako Metamorpho, Firehawk nebo Power Girl. Komiks tak mohl představit klasické americké superhrdiny i nám, méně znalým rozsáhlé mytologie. I když zde jsou narážky na minulost, kniha „JLA: Liga spravedlnosti 1“ je snesitelná i pro začátečníky, kteří o hrdinech DC mnoho nevědí.

Ukázka z českého vydání komiksu JLA: Liga spravedlnosti 1.

Grant Morrison vytvořil takové příběhy, které nejsou příliš epické, nejsou příliš roztahané, ale dostatečně nás seznámí se všemi hrdiny a předvedou nám různé, místy poměrně nápadité prvky, které jsou v rámci superhrdinského komiksu originální. Grant Morrison vás skutečně dokáže překvapit, a to i přesto, že komiksový mainstream se v posledních letech plácá ve stojatém bahnu, trpí neoriginalitou, opakováním a klišovitostí. Grant Morrison ukázal, že to pořád jde zajímavě i se starými hrdiny, kteří se někomu mohou jevit jako výrazně vyčpělí a nudní.

Ukázka z českého vydání komiksu JLA: Liga spravedlnosti 1.

Kresba Howarda Portera je poměrně klasicky mainstreamová a vyniká především skvělými akčními sekvencemi, ale i vršením panelů na sebe. Morrison se místy vyznačuje velkým množstvím textu, což se promítá do celého komiksu a samozřejmě i do toho, kolik zbývá místa na kresbu. Společně však text a kresba kooperují dobře a vytvářejí tak zajímavé, celkem uzavřené příběhy, které mohou dostatečně navnadit na další DC komiksy, které se u nás chystají vyjít.

 

Hodnocení: 75%