Ultimátní komiksový komplet 18: New X-Men - G jako Genocida

70%
Jako že Granta Morrisona moc nemusím, tak tohle je příběh, který se mu celkem povedl.

Ultimátní komiksový komplet 18: New X-Men - G jako Genocida

Vydalo nakladatelství Hachette, 2013, 199 Kč

 

Scénář: Grant Morrison

Kresba: Frank Quitely a Ethan Van Sciver

 

Grant Morrison není s Marvelem příliš spojovaný a většinu své kariéry prožil u DC Comics, kde pomáhal přetvořit nový svět v rámci "The New 52". Přesto se k Marvelu dostal, a to na začátku nového tisíciletí, aby dostal na starost ten nejlepší mutantský tým, kterým Marvel disponoval. Dělal spolu s Frankem Quitelym a dalšími kreslíři na sérii, kterou si sám přejmenoval na "New X-Men". Ambice byly vysoké a zase mu nemohu úplně křivdit. Ten člověk věděl, co chce udělat, a věděl, jak se do toho pustit. Když Grant Morrison něco dělá, pracuje na nekonečné sérii, vždy si načte všechno, co doposud vyšlo. Je to celkem obdivuhodné, protože ono rozhodně je co číst. Mnohdy pak udělá to, že využije příběhové linie, které se ztratily, ale stojí za prozkoumání, anebo vezme to nejlepší, co v sérii bylo a vrátí to v novém. To přesně udělal s novými X-Meny.

Obálka komiksu New X-Men: G jako Genocida.

Grant Morrison se rád předvádí a na komiksu "G jako Genocida" je to celkem znát. Najel si vesmír X-Menů a pak nám ho představil v podobě, která je více jak přístupná. Jenže rozhodně nečekejte tak zásadní příběh jako třeba "Dark Phoenix". Grant se toho chopil po svém, rozprostřel příběh, který by mohl být velký, ale je spíše velikášský, epický, jen částečně uzavřený a přehnaný. Dává na odiv svoje ambice, dává na odiv svoje možnosti a vytahuje se. A vy, když dočtete "G jako Genocida", budete mít pocit, že jste o něco ochuzeni, že tohle je jen taková předváděčka toho, co by mohlo přijít. I když jsou zde skutečně epické momenty, skoro se vám na rty krade: "No a co?" A to neříkám proto, že nemám Morrisona rád, ale proto, že se mi tenhle komiks líbil. Jen tu genocidu by to chtělo pojmout jako něco skutečně velkého a ne jen jako něco, co prolítne večerními zprávami těsně před tím, než nás reportérka seznámí s nějakou skvělou kuriozitou, jako třeba s mňoukajícím psem.

Ukázka z komiksu New X-Men: G jako Genocida.

Mutantský tým tvořený profesorem Xavierem, Cyclopsem, Jean Grey, Wolverinem a Beastem se musí potýkat s novým, nebo spíš staronovým nebezpečím. Vrací se něco, co pro X-Meny představuje největší hrozbu - Sentinely. Na ně se mimochodem můžeme těšit i v připravovaném filmu. Jenže tohle nejsou ledajací Sentinelové, čekají na X-Meny speciální, vyvíjející se. Jenže kdo za tím vlastně stojí? Tohle je zásadní otázka, která bude zodpovězena již v této knize. V tomhle musím Granta pochválit, protože toho řekne opravdu hodně, nedělá velká tajemství a odhaluje v pravou chvíli. Přesto je komiks neskutečně otevřený a vám nezbude nic jiného, než se pokusit sehnat první české vydání komiksu "New X-Men: Impérium", případně si počkat na jeho vydání v rámci "Ultimátního komiksového kompletu". O tenhle příběh nás tvůrci neochudí a měl by vyjít 2. dubna 2014.

Ukázka z komiksu New X-Men: G jako Genocida.

Grant Morrison napsal scénář, kde jsou skvěle vykresleny postavy, snad až na Xaviera, jehož role je podivná. Wolverine je naprosto odzbrojující tvrďák, který odolává všemu, i když pořádně trpí, Cyclops je trochu ňouma, Jean Grey se moc neprojevuje, o to zajímavější je pak postava Emmy Frost, která je v Quitelyho kresbě neskutečně sexy. S přehledem strčí do kapsy každou sokyni a mužskému publiku dochází dech. Silná, mírně záporná hrdinka, která má rozhodně co říct a co ukázat. Možná jsou její pózy a modely trochu moc vyzývavé, ale tohle je mainstream, ten tvoří sexisté. Ke kresbě je možné zmínit některé výhrady, ty se týkají hlavně obličejů, kdy třeba Xavier místy vypadá opravdu divně, stejně tak i Cyclops, na druhou stranu kočičí Beast je naprosto dokonalý. Quitely a pak i Van Sciver se skvěle vyřádili na mutantech a jejich různých podobách. Tady fantazie nechyběla.

Ukázka z komiksu New X-Men: G jako Genocida.

Vzhledem k tomu, že tenhle komiks u nás už vyšel pod taktovkou Crew, je záhodno se zmínit o tom, jak se od sebe obě vydání liší. Tak na první pohled ve prospěch vydání v rámci "Ultimátního komiksového kompletu" hraje skutečnost, že se jedná o pevnou vazbu, což v případě vydání od Crew chybělo. Hachette přidalo do nového vydání textové bonusy, které seznamují s pozadím, tvůrci i s vývojem série pod Morrisonovým vedením. Skvělý náhled do kuchyně. Překlad je v podstatě stejný, Hachette převzalo překlad Jiřího Pavlovského, pokud jsou zde změny, jsou minimální. Přesto se však nejedná o stejné komiksy. Ve vydání od Crew byl navíc ještě jeden sešit, konkrétně se jednalo o sešit "New X-Men Annual 2001", který má navíc tu zvláštnost, že je kresba orientována na šířku, nikoli na výšku. Pravda, tenhle příběh sice nijak zásadně neovlivňuje hlavní linii, ale kniha je pak alespoň o něco tlustší. A navíc je v tomhle příběhu pár dobrých hlášek. Každé vydání má tak něco trochu do sebe a v každém dostanete něco navíc. Záleží na vás, jestli víc stojíte o textové a grafické bonusy, anebo o jednu kapitolu nad rámec hlavního příběhu. Vazba je ale jednoznačně lepší u nového vydání, a to i proto, že crwácký komiks se pro tu jednu kapitolu musí číst na šířku a vazba přece jen trpí trochu víc.

 

Hodnocení: 70 %