Ultimátní komiksový komplet 21: Amazing Spider-Man - Návrat

80%
Spider-Man v podání J. Michaela Straczynského je jedním z těch nejlepších. Jen škoda, že už u nás vyšel dřív.

Ultimátní komiksový komplet 21: Amazing Spider-Man – Návrat

Vydalo nakladatelství Hachette, 2013, 199 Kč

 

Scénář: J. Michael Straczynski

Kresba: John Romita Jr.

 

J. Michael Straczynski není člověk, který by se ztratil. Už jen tím, že vytvořil seriál „Babylon 5“ se zapsal mezi milióny fanoušků, i když je pravda, že je také hodně těch, kteří seriál odsuzují jako neskutečně neoriginální.  (Mimochodem, sám si ze sebe umí udělat legraci, což je patrné i v jednom odkazu na "Babylon 5" v recenzovaném komiksu.) U sci-fi to stejně bude tak, že v nich každý bude hledat „Star Trek“ a většinou ho tam také najde. Mimo jiné se ale Straczynski podílel i na scénáři k filmu „Underworld: Probuzení“. Straczynski se však zapsal do miliónů srdcí jako ten, kterému se podařilo vzkřísit hrdinu z nejmilovanějších. Znovu postavil na nohy marvelovského Spider-Mana.

Obálka komiksu Spider-Man: Návrat.

J. Michael Straczynski do série vrátil všechno, co ji dříve zdobilo, pokud tomu někdy vůbec v takové míře bylo. Spider-Man: Návrat je jednoznačnou ukázkou toho, že se Straczynski nebál velkých příběhů, stejně jako se nebál niterných zpovědí, a už vůbec neměl strach z humoru, i když si myslím, že v téhle sbírce se ještě teprve rozjížděl a chvilku mu trvalo, než zajel do těch správných kolejí a jeho hlášky začaly být skutečně úderné. Některé ve sbírce Spider-Man: Návrat vyznívají ještě poněkud trapně, ale on se polepšil. Co se mu nemůže vzít, to je skvělý způsob, jak udržuje zájem. Hned v první knize naznačí příběh, který bude někdy v budoucnu vyprávěn, a ono tomu tak skutečně je. Nešidí, pouze udržuje pozornost, což mu jde skvěle. Nemá smysl všechno říct hned.

Ukázka z komiksu Spider-Man: Návrat.

Spider-Man je na začátku příběhu přesně takový, jakého ho známe. Jen už tolik nefotografuje pro Daily Bugle a nestuduje. Přece jen dospěl. Mary Jane zatím do příběhu nezasahuje, i když se toho v rámci doplňkových textů zrovna o ní dovíme dost. Ani jiná z Peterových krásek se neobjeví, snad jen tetička May, která ho provází celým jeho životem. Peter získává nového mentora. Odnikud se do příběhu uvede Ezekiel, postava, která je důležitá pro další dění a další vývoj postavy Spider-Mana. Ezekiel je totiž člověkem, který má stejné schopnosti jako Peter Parker, jen si zvolil jinou cestu životem – je velmi prachatým podnikatelem.

Ezekiel se samozřejmě neobjevuje jen tak. Je tu proto, aby Petera varoval, že přichází nebezpečí, s kterým si ani Spider-Man neporadí. Přichází záporák, který má konečně udělat to, co se mnoha předchůdcům nepovedlo. Má zabít Spider-Mana a nic ho nemůže zastavit. Já vím, tohle nezní zrovna hyperoriginální, ale příběh není jen o tomhle. Je zde ona niterná rovina a také život Petera Parkera, kde se objevují sociální problémy, které zmítají Amerikou, nebo aspoň některou z částí jejích měst. Spider-Man: Návrat má přesah a to není u superhrdinského komiksu vždy přirozené. Pro Straczynského na druhou stranu něco naprosto normálního, jak dokázal i v komiksech "Krajina půlnočních stínů" a "Thor: Znovuzrození", což je komiks, který je také součástí "Ultimátního komiksového kompletu". Straczynski ale především pokládá naprosto zásadní otázku, díky níž ukazuje, jak silným scénáristou je a jak hluboce dokáže do příběhu vidět, a to i z naprosto nového úhlu pohledu.

Ukázka z komiksu Spider-Man: Návrat.

Spider-Man je zase tím hláškujícím frajírkem, co se snaží z boje vykecat, ale když už dojde na pěsti, rozhodně nezaostává. Ovšem i Spider-Man má slabiny, i on je jen z masa a kostí. Dostává rány, které není schopen jen tak přijmout. Ale síla Straczynského je i jinde – doslova hýbe universem, který byl za téměř 35 let, než k sérii přišel, vytvořen. Hned na konci této sbírky zjišťujeme, že nezůstane kámen na kameni. Doslova. Série už u nás nějaký čas vychází. S každým dalším dílem jen dokazuje, že Straczynski měl skutečně co říct a že Spider-Man rozhodně nebyl mrtvým hrdinou.

Ukázka z komiksu Spider-Man: Návrat.

Ozdobou komiksu je kresba Johna Romity Jr., který už si za ty roky v branži dokázal vytvořit natolik osobitou kresbu, která je zapamatovatelná a vypadá dobře. Osobně mám rád každý jeho komiks, ať už je více či méně podbízivý. Naštěstí má kolem sebe scénáristy, kteří mu dávají skvělé příležitosti, ať už je to Frank Miller, Mark Millar nebo právě J. Michael Straczynski. A vůbec nevadí, že postava Kyla Jacobyho vypadá jako Billy Bob Thornton, kdyby byl černoch. Vlastně mu to dává určitý šmrnc. Komiks na závěr ještě doplňují dobré texty, myslím z hlediska informací a menší galerie i s některými črtami, nikoli však z pera Johna Romity Jr.

 

Hodnocení: 80 %