Ultimátní komiksový komplet 41: Zombie z Marvelu

60%
Konečně komiks z Ultimátního komiksového kompletu, který se na Necronomicon skutečně hodí.

Ultimátní komiksový komplet 41: Zombie z Marvelu

Vydalo nakladatelství Hachette, 2013, 199 Kč

 

Scénář: Robert Kirkman

Kresba: Sean Phillips

 

Robert Kirkman a zombie. To je přece záruka kvality. Ano, asi je to pravda i v případě komiksu "Zombie z Marvelu". On už ten samotný nápad je celkem zajímavý - udělat z marvelovských superhrdinů zombíky. Jenže když se nad tím zamyslíte, tak tenhle nápad má celkem velké množství omezení. Co by se stalo, kdyby se z nich udělaly klasické zombie? Plahočící se nemrtví, kteří se vrhnou na cokoli, co je ještě živé. Nemluví, nemyslí, jen jdou za jídlem. Tohle by prostě nefungovalo. Byli by to jen nemrtví navlečení do kostýmu. A tak Mark Millar přišel s tím, že by měli mluvit a myslet jako normálně, ale přitom by měli být prohnilí a neustále toužit po lidském mase. Tenhle hlad je jejich hnacím motorem i největším omezením. Mark Millar tohle prezentoval v sérii "Ultimate Fantastic Four" v číslech 21 až 23. Robert Kirkman pak byl požádán o to, aby celou myšlenku rozpracoval do vlastní minisérie.

Obálka knihy Zombie z Marvelu.

Robert v té době pracoval pro Marvel, takže proč ne. Navíc jako etablovaný tvůrce komikové série "Živí mrtví" už byl známí jako milec tohoto hororového subžánru. Dostal příležitost pohrát si s myšlenkou alternativního vesmíru, kde žijí pouze zombie, které v podstatě již zkonzumovaly celý svět a hledají poslední živé, jejichž maso by mohly sežrat. Mezi nemrtvými jsou všichni - Captain America, Iron Man, Spider-Man, Hulk, Wasp, Giant Man, Luke Cage, Thor, Daredevil, X-Meni a spousta dalších, známých i méně známých postav marvelovského světa. Robert Kirkman dostal na hraní skutečně obrovské hřiště a vyhrál si na něm podle sebe a celkem dobře.

Ukázka z knihy Zombie z Marvelu.

To, že se jedná o zombie komiks, samo o sobě má určitá pravidla. Musí zde být nemrtví. Musí zde být maso. A musí zde být krev. Nemluvě o tom, že se zde musí objevit vnitřnosti. Člověk by si myslel, že se Marvel téhle výzvy zalekne, ale přesto Kirkmanovi i Phillipsovi, který celý komiks kreslil, dovolili opravdu hodně. Hlavně hned v první sešitu: stránka s šestnácti panely s rozdělením 4x4 je krásnou ukázkou toho, že to může být opravdu drsné i u Marvelu. A to u série, která vyšla pod klasickou značkou Marvel, nikoli v dospělejší verzi MAX. Zdá se to skoro neuvěřitelné, ale jako kdyby lidé z Marvelu věděli, že jdou na jistotu. Série se stala hitem a následovalo celkem velké množství sequelů. Zombie verze superhrdinů vycházejí neustále, ač nepravidelně.

 

Robert Kirkman ve svém scénáři přímo navázal na to, kde skončil Mark Millar v "Ultimate Fantastic Four 23". Magneto (ten z alternativního světa) byl tím, kdo zavřel portál, aby se zombie nemohly dostávat do našeho světa, ale teď musí celkem logicky bojovat o život. Nemrtví si uvědomují, že jim už mnoho živých nezbývá, a tak musí najít způsob, jak se dostat k dalším. A o tomhle vlastně komiks je. Největší jeho krása tkví v tom, že Kirkman vzal klasické postavy a udělal z nich zombie. Hulk je pořád Hulk a Banner je fňukající holčička, Spider-Man se nemůže smířit s tím, že sežral tetičku May a Mary Jane, což vede k sebelítosti pokaždé, když se nažere, Wolverine má svojí adamantiovou kostru, ale ve hnijícím těle to není nic dokonalého, a Hank Pym má pořád nedořešené problémy se svou ženou. Díky černému humoru pak tenhle komiks vyznívá naprosto skvěle.

Ukázka z knihy Zombie z Marvelu.

Příběh je na druhou stranu tuctový a hraje si s hladem, stejně jako s klasickými motivy marvelovského světa - Galactus a jeho požírání světů, což je v určitém kontrastu s hladem nemrtvých. Co z toho příběhu dělá něco trochu víc, je právě prvek parodie klasických superhrdinů, a pak samozřejmě kresba Seana Phillipse. Tvůrce, kterého známe hlavně díky komiksu "Criminal", předvádí svou černou a jeho zombie jsou naprosto dokonalé. Vychytal ten správný hnus, kdy jsou postavy pro čtenáře ještě snesitelné, a to i pro čtenáře, kteří zombie žánr normálně nemusí. Neurazí se ani fanoušek žánru, například Banner s plný žaludkem je prostě paráda. Phillips dal i tomuhle komiksu trochu noirovou podobu a díky tomu na nás padá určitá deprese, kterou však Kirkman nabourává černým humorem.

Ukázka z knihy Zombie z Marvelu.

"Zombie z Marvelu" je pro mě osobně nevyrovnaný komiks, který disponuje skvělou kresbou, která je ale tak trochu v kontrastu se scénářem. Kresba by mohla být celkem vážná, a stejně tak i scénář, ale aby to bylo snesitelné pro masy, bylo třeba to odlehčit. Ten humor není špatný, sám jsem se zasmál, ale z tohoto komiksu se pak stává naprosto běžná záležitost, která je ozvláštněna jen tím, že jsou zde zombie. Někomu to může stačit, mně asi úplně ne. Chtěl bych malinko něco víc, něco, z čeho tolik nečiší touha využít zajímavou možnost a vytřískat z ní peníze. Zábavné ano, výjimečné nikoli.

 

Hodnocení: 60 %