Ultimátní komiksový komplet 49: The Incredible Hulk - Hulkova planeta (část 1)

75%
Překvapivě komiks, který by ve vás na první pohled nic moc nevzbudil, ale po přečtení budete hned chtít druhý díl.

Ultimátní komiksový komplet 49: The Incredible Hulk - Hulkova planeta (část 1)

Vydalo nakladatelství Hachette, 2013, 199 Kč

 

Scénář: Grek Pak

Kresba: Carlo Pagulayan a Aaron Lopresti

 

Právě jsem dočetl oba dva díly "Star Wars: Před dávnými časy...", které u nás vyšly a další komiks, na který jsem se dostal byl... No, vlastně velmi podobný. Komiks "The Incredible Hulk - Hulkova planeta část 1" nás naprosto odtahuje od nějakých superhrdinských bitek a legrácek, nejsou zde žádné klasické postavy, snad kromě úplného začátku a samozřejmě mimo Hulka samotného, a jsme vhozeni, spolu se zeleným obrem, na planetu, která velmi připomíná starověký Řím, jen s tím rozdílem, že se v něm vyřádil milovník mangy a člověk, co má rád velké, epické příběhy a legendy. Svět, na němž se Hulk objevil, byl vytvořen přímo pro tento komiks, a tak nemusíte mít obavy, že něčemu neporozumíte. Přece jen zde však jsou události, s nimiž se seznámit musíte.

Obálka komiksu Hulkova planeta, část 1.

Nemusíte se bát, že vás tvůrci "Ultimátního komiksového kompletu" o něco ochudí, protože v úvodu se seznámíte s tím, kam že to Hulk směřuje. Ne, že by to bylo fakticky třeba, protože tentokrát řekne komiks dost sám. Tajné uskupení superhrdinů, které se nazývá Illuminati (tvoří ho Iron Man, Doctor Strange, Reed Richards, profesor Xavier, Namor a Black Bolt), se rozhodlo, že je na čase něco udělat s Hulkem, protože tenhle týpek je pro celý svět moc velkou hrozbou. Asi nejlépe to bylo patrné v sérii "Ultimates". Tohle přirovnání nemyslím z hlediska návaznosti, ale z hlediska toho, že Hulk se zde ukázal jako skutečná hrozba, kterou je. Je to až příliš rozpolcená osobnost, než aby bylo možné ji nazývat hrdinou. A v tom je její krása. Superhrdinové se Hulka zbavili tak, že ho poslali na jinou planetu.

 

Tohle řešení je mimochodem velmi zvláštní. Měla být vybrána planeta, kde nežila žádná vyspělá rasa, jen nějaká vegetace a zvěř. Největší superhrdinové se rozhodli, že poskytnou Hulkovi klid tím, že mu dají možnost zničit jinou planetu. Na tak velké mozky docela pokrytecké, nezdá se vám? Nebudeme problém řešit, jenom se ho zbavíme, aby se staral někdo jiný. Opět se nabízí myšlenka, kterou tak skvěle rozvinul Moore. Kdo bude strážit ty, kteří stráží nás? Jestli tohle mohou superhrdinové udělat s jedním ze svých, jak by mohli zacházet s dalšími hrozbami? Já vím, že tohle není hlavní linie komiksu, jedná se jen o rychlý úvod, ale asi stojí trochu za zamyšlení. Mírně bagatelizován je tím, že se Hulk dostane na jinou planetu, než bylo původně plánováno.

Ukázka z komiksu Hulkova planeta, část 1.

Jedná se o planetu Sakaar, na kterou se Hulk přiřítí červí dírou ve vesmíru. Že by nějaká chyba v Matrixu? Tahle červí díra ho měla zabít, ale to by nebyl Hulk. Přežije, ale je slabý. Tahle jeho dočasná slabost jej dostane do pěkných problémů. Hned si nadělá nepřítele v místním císaři, který na sebe hodí parádní exoskelet a my, jako kdybychom sledovali epizodu nějakého anime, respektive četli jeden díl barevné mangy. Historické prostředí, pouštní svět, do toho technologie, které nemáme ani v téhle době, mimozemšťané, hmyzáci, tohle je prostě tak neskutečný guláš, jako kdyby to vymysleli skutečně Japonci. Zdání klame a po zajímavém úvodu dostáváme celkem ryzí sci-fi, které je oblečené do fantasy historického hávu. A celkem to funguje.

Ukázka z komiksu Hulkova planeta, část 1.

Když budete komiks číst, budete mít pocit, že čtete něco mezi "Johnem Carterem" a "Spartakem". Hulk se totiž stává gladiátorem a nakonec i vůdcem povstalců na planetě, který se chce postavit Rudému králi, nepříteli ze všech největších. Postupně se na Hulkovu stranu nabalují další a další povstalci, ač on sám nechce být vůdcem, nechce se pustit do destrukce, protože by se nemusel zastavit. On je ale rozeným velitelem, má to v sobě. Alespoň podle téhle verze. A jsem si jistý, že kdyby přišlo na věc, tak ze všech úst uslyšíme: "Já jsem Hulk." (To je zase narážka na "Spartaka". Pokud neznáte, podívejte se.)

 

Greg Pak vytvořil poměrně zajímavý žánrový mišmaš, na němž je nejkrásnější skutečnost, že to funguje, a to hlavně díky tomu, že tu nemáme nic jiného ze světa Marvelu. Je to naprosto nové, je to něco, co by klidně mohlo fungovat samostatně, bez znalosti série (více méně). A to je dobře. Dostáváte příběh, k němuž nepotřebujete žádné velké znalosti, příběh, který je komplexní, vytváří se zde svět, který má svoje vlastní pravidla a ta pravidla fungují. Rasy, jež zde jsou, mají myšlenku. Samozřejmě, že jsme je viděli jinde (hmyzáci mi vždycky připomenou "StarCraft", jiným zase "Vesmírnou pěchotu"), ale ono to funguje, protože je to dobře vystavěné, a to i přesto, že se vlastně jedná o celkem klasickou fantasy linii cesty hrdinů za určitým cílem. Co se mi trochu nelíbí, tak to je fakt, že z Hulka se skutečně stává hrdina. V některých scénách je to pořád ten badass, který natrhne zadek každému. Jenže sem tam to je až moc správňácké.

Ukázka z komiksu Hulkova planeta, část 1.

Kresba je něco, co v tomhle případě rozhodně hraje ve prospěch komiksu a široké záběry z arény nebo bitvy jsou naprosto skvělé. Dýchá z nich ta správná zaprášená atmosféra. Jako kdybyste se skutečně ocitli v Římě - anebo alespoň na Tatooine. Kreslíři si skvěle pohrávají s akčními scénami a je vidět, že jim sedí a že je baví víc než scény klidnější. Greg Pak jim ale dává prostor a vymýšlí pro ně stále nové a nové zápletky, scény, postavy, prostředí, takže se opravdu nebudete nudit. Kdybych si měl vybrat výpravný komiks, tak proč ne zrovna tenhle? To, že je místy silně schématický a Hulk se stává zvláštní postavou, to je věc druhá. Uvidíme, kam nás přivede druhý díl, který se ven dostane 5. února 2014.

 

Hodnocení: 75 %