Ultimátní komiksový komplet 29: Tajná válka

65%
"Tajná válka" je moderním špionážním superhrdinský komiksem. A když od tohohle žánru nechcete moc akce, budete se docela dobře bavit.

Ultimátní komiksový komplet 29: Tajná válka

Vydalo nakladatelství Hachette, 2013, 199 Kč

 

Scénář: Brian Michael Bendis

Kresba: Gabriele Dell'Otto

 

Vydavatelství Marvel a především pak jeho hrdinové zažili hned několik tajných válek, ale tahle "Tajná válka" je jenom jedna. Nehledejte tedy spojitost s komiksem "Tajné války superhrdinů Marvelu". S těmi zde neexistuje žádné propojení a nevychází se z nich. Jak říkám, tohle je jiná tajná válka, která se sice stala stejným hrdinům, ale v nové době. Nasvědčuje tomu i kresba, která se sakra liší od té, které jsme byly svědky u knihy "Tajné války superhrdinů Marvelu". Nechci tedy nijak shazovat Mika Zecka a Boba Laytona, ale Gabriele Dell'Otto je přece jen trochu někde jinde. Ano, je to dáno i dnešními technologickými možnostmi, ale když tenhle člověk maluje - to je to nejvhodnější slovo - dvoustránkové panely, je to nádherná a epická pastva pro oči. Navíc si tak skvěle hraje s barvami!

Obálka komiksu Tajná válka.

Nad kresbou se ještě budu rozplývat, tak teď k tomu, kdo "Tajnou válku" napsal a jak. Brian Michael Bendis se proslavil především svými dialogy. Dokáže vytvořit parádní konverzace, které mají spád, jsou reálné a přirozené, dobře se čtou. Tomu není možné nic vytknout ani v případě „Tajné války“. Jenže pokud si přečtete název příběhu, očekáváte akční komiks. „Tajná válka“ je překvapivě akční minimálně. Jsme přece svědky tajné války, tedy války, která se vlastně oficiálně nestala. Je tajná natolik, že si ani její samotní aktéři nepamatují, že k ní došlo. Proč jí tedy více rozkreslovat? Proč se k ní nevrátit jen v krátkých flashbacích? Svůj efekt to mít bude. A o tohle místy hodně šlo. O efekt. Lze to poznat i z dialogů. Místy je komiks prostě jen zábava. Nejen pro čtenáře, ale i pro Bendise. Užíval si psaní scénáře a trochu se mu nadšení podařilo přenést i na čtenáře. Ale proč zrovna taková kresba musí mít tak ukecaný scénář?

Ukázka z komiksu Tajná válka.

Jistě, svůj efekt to skutečně má, ale pro ty, kteří čekají akční komiks, bude "Tajná válka" zklamáním. Naštěstí to zachraňuje Gabriele Dell’Otto a těch pár dvoustránkových kreseb, které mu Bendis dovolil vytvořit. Jakmile dojde na akční panely, kde je přehlídka superhrdinů, jsou pojaty skutečně velkoryse a trochu se snaží vynahradit nedostatek akčnosti ve zbytku knihy. Kniha u nás už dvakrát vyšla v pevných deskách (neříkám, že tomu tak nebylo i v Americe u souborného vydání), ale dojem luxusnosti je trochu sražen tím, že se toho vlastně tolik nestane a polovinu knihy zabírá "Z archívu Nicka Furyho", což jsou sice úžasné materiály (nejen bonusové, ale mají smysl pro příběh), které ukazují, kolik si s tím tvůrci dali práce. Na druhou stranu si pořád myslím, že to není až tak zásadní komiks, který by měl vyrazit dech. Právě materiály navíc jsou pak hlavně pro nadšence, kteří musí při otevření knihy slintat. I když pravda, pro vydání v rámci "Ultimátního komiksového kompletu" jsou ty materiály okleštěny.

Velkým - rozuměj hlavním - pozitivem komiksu "Tajná válka" je adorovaná kresba Gabriele Dell’Otta, která je věru neskutečná. Něco podobného u komiksu jen těžko najdete. Jedná se také o italského, nikoli amerického kreslíře, který pro Marvel tvoří celkem dlouho, i když začínal "jen" v italské odnoži a hlavně se soustředí na obálky. Prostě tohle je kresba, která by se dala snadno srovnat s Alexem Rossem, místy mi přijde i dokonalejší, místy zase celkem odbytá (hlavně některé malé panely). A mimochodem, Gabriele neumí kreslit Petera Parkera. Jakmile ale dojde na dvoustránkové kresby, to je prostě pastva pro oči. Pořád si říkám, proč takhle nemohl být kreslený velkolepější příběh. "Tajné války" by si to možná zasloužily více. V modernějším provedení. Ale Bendis si může spolupracovníky vybírat a rozhodně je dobře, že se Gabriele dostal až takhle daleko.

Ukázka z komiksu Tajná válka.

"Tajná válka" vůbec není o válce, ale o důsledcích. Důsledky válek bývají děsivé, ale jaké budou v případě, když si aktéři válku ani nepamatují? Příběh je nedokončen, je zde hodně málo informací a je jasné, že musel být dokončen jinde. I proto byl přidán rozsáhlý materiál "Z archívů Nicka Furyho" (jejich autorem není Bendis, ale Mike Raicht, ilustrační kresby ale dodal opět Gabriele), kde se vše dovysvětluje.  Bohužel ten je součástí pouze prvního českého vydání, ve vydání v rámci "Ultimátního komiksového kompletu" se neobjevuje. A že to je hodně stránek, co v novém vydání chybí. Kvalita tisku je ale jinak srovnatelná, navíc se obě knihy pyšní stejným překladem ze stáje Crew. "Tajná válka" v rámci "Ultimátního komiksového kompletu" je tak levnější verzí, která je okleštěná o spoustu bonusů a je přidán text o Bendisovi, který je celkem dobrým náhledem do jeho životopisu. Původní vydání pak ale přece jen vypadá o něco lépe a kniha je pěkně těžká. Ten příběh ale zůstává pořád stejný a poklad to není.

Ukázka z komiksu Tajná válka.

Příběh nemá špatnou premisu, chce se na válku dívat jinak, navíc si Bendis dovolil udělat salto s postavou Nicka Furyho, ale pořád si myslím, že to není tak zásadní komiks, který by si zasloužil tak luxusní kresbu, stejně jako vydání u nás. Něco se stane, asi to má celkem zásadní důsledky, ale je to jen takové hraní si na písečku, kde se hodně mluví, ale zase tak moc se nejedná. Je škoda, že více se dozvíme z výslechových materiálů než z komiksu samotného. Přitom by to mohlo být skutečně epické. Komiks jsem četl už třikrát, což je jeden z mála, ale pořád mi zůstává po přečtení taková zvláštní pachuť, že vlastně šlo o to předvést skvělého kreslíře, než vytvořit skvělý komiks jako celek.

 

Hodnocení: 65 %