Živí mrtví 13: Těžká cesta zpět

80%
Někdy cesta zpět ani neexistuje.

Živí mrtví 13: Těžká cesta zpět

Vydalo nakladatelství Crew, 2015, 299 Kč

 

Scénář: Robert Kirkman

Kresba: Charlie Adlard a Cliff Rathburn

Obálka komiksu

Nějak už nedokážu pochopit, jak jsem ani ne před moc dlouhou dobou vydával dva články denně. Dnes už bych to nestíhal, nejen proto, že není tolik času na čtení komiksů. Ale také proto, že se sem tam prostě stane, že mi nějaký ten komiks unikne. Tohle se mi stalo v případě komiksu "Živí mrtví", kdy jsem vydání třináctého dílu nějak zazdil, a to se přitom jedná o mnou velmi oblíbenou sérii. Svoji chybu napravuji a v době, kdy se můžeme těšit už ze 14. dílu (recenze bude brzy), přicházím s článkem o předchozím čísle, v němž rozhodně bylo na co se těšit, protože pro hrdiny zombie ságy se všechno v dobré obrátilo.

Ukázka z komiksu

Ne, samozřejmě, že se nic tak krásného nestalo. Ano, skupina se uklidnila, našla útočiště v kolektivu lidí, kteří žijí za zdí a žijí, jako kdyby se venku nic nedělo. Tedy ne, že by se jednalo o nějaké magory, kteří nechtějí přijmout, co je venku, ale snaží se za zdí co nejvíce simulovat svoje minulé životy, prostředí, na které bývali zvyklí. Jenže život na cestách – hlavně když je všude kolem neochočených nemrtvých – s vámi docela pořádně zamává a vy už nejste schopni nikomu věřit. Anebo alespoň někteří z vaší skupiny. A tak se do komunity dostal parazit, kterým je Rickova skupina. Parazit proto, že zákonitě musí narušit její fungování. Až časem se má ale vidět, jestli v dobrém, anebo spíše špatném.

Ukázka z komiksu

Robert Kirkman nedává jasnou odpověď, ale naznačuje, že Rick a lidé kolem něj rozhodně nejsou pro nově nalezené přátele požehnáním. Ale Rickovi se rozhodně nemůže vzít jedna věc – je schopen dělat rozhodnutí, na která nikdo jiný nemá žaludek. To z něj dělá tak silného vůdce, za kterým jsou ostatní ochotní jít, a to z něj také dělá člověka, který je sám zmítán problémy, které narušují jeho postavení. Je to tragická postava, jejíž tragické předpoklady se v tomto díle projeví naplno. Ale přesto ukazuje, že je natolik silný, že si dokáže svou pozici udržet. Robert Kirkman tak činí s dostatečně silnými argumenty a vám ani nepřijde, že by to snad mělo být jinak. Jeho nový svět, svět za zdí, funguje/nefunguje a je to celé nesmírně realistické a nadále zde jsou nové prvky, které zombie svět oživují.

Ukázka z komiksu

Ano, série s tímhle dílem opět drží pomalejší tempo, i když na skvěle vyhrocené situace také dojde. Především finální konfrontace s lidmi je skvělá. Na třináctý díl je však třeba se dívat především jako na psychologické drama. Ano, celá série "Živí mrtví" je taková. Jedná se o jedno rozsáhlé psychologické drama, ale tady v tomto dílu psychologie vyplouvá na povrch více. Je to díky novému prostředí, ale také díky tomu, že některé následky se prostě musí projevit. K tomu také dochází a Rick je skvělým hromosvodem. Co bude dál? Nevím, ale brzy to zjistím. Jsem si jistý, že klid nebude trvat věčně – ne že by skutečně nastal – a nás čeká další skvělé dobrodružství ve světě, kde by nikdo z nás žít nechtěl, ale všichni se tam rádi vrátíme. Se série "Živí mrtví" určitě.

 

Hodnocení: 80 %