Živí mrtví: Bezpečí za mřížemi

90%
Rick Grimes a jeho skupina přeživších se s námi pouští již do třetího svazku útrap a strádání. Když už nic jiného, na zombie hororech je krásně vidět, jak člověk lpí a chce lpět na vlastním životě. Ale "Živí mrtví" jsou mnohem víc než jen ukázkou lásky k životu.

 

Živí mrtví: Bezpečí za mřížemi

Vydalo nakladatelství Crew, 2011, 299 Kč

 

Scénář: Robert Kirkman

Kresba: Charlie Adlard

Dodatečné stínování: Cliff Rathburn

Obálka: Tony Moore

 

Obálka českého vydání třetího dílu.

Konečně jsme se dočkali i v našich luzích a hájích a musíme poděkovat nakladatelství Crew, že se rozhodla „Živé mrtvé“ vydávat, protože co si budeme povídat, je to jedno z nejlepších děl o zombie, které byly vytvořeny, ať už v rámci filmové nebo literární tvorby. Robert Kirkman vytváří přesně to, co slíbil – pokračuje tam, kde většina zombie hororů končí. Zajímá ho, co se bude dít dál, kdy se nákaza rozšířila, co bude s lidmi, kteří ve světě plném nemrtvých musí svádět své boje o život. Ve světě, kde peníze nemají žádnou hodnotu, kde důležitější je to, kdo má zbraň a dostatek víry v lepší zítřky. Hranice mezi touhou přežít a touhou zemřít je tak slabá.

Ukázková strana.

Skupina přeživších vedená Rickem Grimesem ve druhém díle dorazila k věznici, kterou si vybrala jako svůj nový domov. Ploty je mohou ochránit před nemrtvými, a kdyby se jim podařilo zprovoznit elektrický generátor, měli by obranu skutečně těžko překonatelnou. Ale jestli si mysleli, že konečně najdou spásu, potom se samozřejmě zmýlili. Zombie svět jim nenechá vydechnout a dál je žene do záhuby, kterou se – někteří úspěšně, někteří marně – snaží alespoň dočasně oddálit. Ale je to možné? Je možné najít, když už nic jiného, tak dočasné bezpečí ve věznici? Především Rickova žena nesdílí nadšení z toho, že v jídelně velkého komplexu objevili čtyři přeživší vězně, kteří už tu měsíc sedí a čekají – na co? Není se čemu divit, že je nebere s láskou, když už je nějakou chvíli těhotná, navíc s dítětem, které nebude Rickovo, ale Shanovo, s nímž se ve třetím díle znovu setkáme. A ano, Shane už není takový krasavec, jakým býval. Pár týdnů pod zemí nikomu neprospěje.

Ukázková strana.

Důležité zjištění, které se přeživší dovídají poměrně nepříjemnou cestou, je skutečnost, že nemrtví se z lidí stávají nikoli pouze potom, co je něco kousne, ale i potom, co zemřou. Jako kdyby nákaza, pokud je to skutečně nákaza, prostoupila vzduchem do těla každého člověka a vyčkává pouze na smrt nebo na jiný impuls, který ji aktivuje. Jedná se tedy o nemoc, kterou je možné odvrátit? Rozhodně je otázkou, jestli tohle vůbec někdy zjistíme.

Třetí díl nabízí dostatek akce, ale především se opět jedná o silné momenty, které nám vyrazí dech. Mladý pár, v podstatě ještě děti, se poprvé pomilují, aby poté spáchali sebevraždu vzájemným zastřelním. Jenže mladík zmáčkne kohoutek trochu dřív než dívka. Jen škoda, že to byla zrovna Tyreesova dcera. Ani Rick nedokáže Tyreese zastavit, aby smrt své dcery pomstil. A ani Rick není tím silným, kterým se zdál být, tím čestným a spravedlivým, proměňuje se ve zvíře, když zjišťuje, kdo to ve věznici vraždí a odřezává hlavy dívkám i ženám. Jak říkám, o silné momenty se Kirkman umí postarat a dokazuje to s každým dalším svazkem. Škoda, že u nás vycházejí tak pomalu, ale co se dá dělat. Náš trh je tak malý... Kolik vy znáte lidí, kteří by se vyžívali v četbě zombie hororů?

Ukázková strana.

Robert Kirkman dál pokračuje v díle, které nemá v zombie žánru obdoby a podle všeho se bude jednat o největší zombie opus, který kdy byl napsán. V současné době, kdy komiks ve Spojených státech stále vychází, je venku více jak osmdesát sešitů a vyšlo již 14 svazků, které jen čekají na to, až budou přeloženy do českého jazyka. Tak jen kupujte, ať se jich všech dočkáme a nemusíme čekat moc dlouho. Pro milovníky subžánru je tohle něco jako splněný sen.

 

Komiks Živí mrtví: Bezpečí za mřížemi vydalo nakladatelství Crew – zakoupit.

Hodnocení: 90%