Živí mrtví: Míle a míle

75%
Druhá kniha komiksu Živí mrtví je již dávno na pultech a my se spolu s hrdiny tohohle úžasného zombie epického díla můžeme těšit z toho, co se zase v Kirkmanově světě stane.

 

Živí mrtví: Míle a míle

Vydalo nakladatelství Crew, 2010, 299 Kč

 

Scénář: Robert Kirkman

Kresba: Charlie Adlard

Obálka: Tony Moore

Dodatečné stínování: Cliff Rathburn

 

Svět, tak jak jsme ho znali, skončil. Ovládají jej zombie a my netušíme, jak se zde vzaly, co vedlo k jejich zrodu. A druhá kniha ze série Živí mrtví nám odpověď na tuto otázku ani zdaleka nepřinese. Sledujeme osudy lidí, kteří se snaží přežít, snaží se najít útočiště. A nutno říci, to se jim nedaří. Skoro se zdá, že svět je nemrtvými doslova prolezlý a není zde místo, které by bylo skutečně bezpečné.

Kniha Míle a míle je pokračováním událostí první knihy a navazuje na ni svou kvalitou, pokud se týká samotného vydání. Ale přece jen je zde odlišnost. Vnitřek je černobílý, jak je komiks kreslen, ale tentokrát se o kresbu nepostaral Tony Moore, ale Charlie Adlard. A je to přece jen znát. Ale člověk si na Adlardovu kresbu zvykne. Ono mu taky nic nezbývá, když sérii kreslí nadále. Kvalita překladu je dobrá a musím říct, že některé termíny jsou přeloženy skutečně skvěle.

Obálka českého vydání první knihy

Ale zpět k příběhu. Vracíme se k našim hrdinům a zastihneme je ve chvíli, kdy jsou nuceni opustit tábor i události, které se zde staly. Hned pochopíme, proč se druhý díl jmenuje Míle a míle. Hrdiny skutečně čekají míle a míle, protože se snaží najít útočiště, kde by mohli přežít. Věci se nadále komplikují. Lori je těhotná a to rozhodně bude problém. Ale ještě má dost času se na to připravit. Navíc se zdá, že společenství našlo útočiště a svítá na lepší časy.

Ne, Kirkman ví, že zombie svět nebude žádná sranda a ani našim hrdinům nic neodpouští. Umírají. Umírají matky od rodin a nechávají tu svoje děti a manžely, kteří se s tím nedokážou pořádně vyrovnat. Ale zde se ukazuje síla společenství. Lidé si navzájem mohou a umějí pomoci.

První ukázka komiksu

Ale pro mě je zásadní otázka tohohle dílu úplně někde jinde. Společenství, které sledujeme, se nezdráhá zabíjet nemrtvé. Ale mají na to právo? Co když jsou stále živí, a co když existuje lék? Nikdo z nich se nad tím příliš nezamýšlel, alespoň pokud nešlo o členy jejich rodiny. Ovšem tahle otázka zde padla. A Rick Grimes má jednoznačnou odpověď. Zabíjet. Zabíjet, dokud oni nezabijí je. Má pravdu, musíme s ním souhlasit, protože vidíme, jak snaha nechat nemrtvé naživu končí. Ale přesto, stále je zde ta možnost. Co když se vyléčí? Co když je možnost je vrátit? Je pak správné je prostě jen tak zabít?

Druhá ukázka komiksu

Druhá kniha neodpovídá na zásadní otázky, ale přesto dál skvěle rozjíždí sérii, která má ještě nabrat na obrátkách. A i když nám v závěru druhé knihy svitne naděje, je ta naděje nejasná a skoro bych se vsadil, že v tomhle světě není nic zlaté, co se třpytí, a naše hrdiny čeká ještě pořádně svinský život, než dojdou nějakého klidu. Pokud vůbec.

 

Komiks Živí mrtví: Míle a míle vydalo nakladatelství Crew – zakoupit.

 

Hodnocení: 75%