The Walking Dead: 3. série

90%
Konečně jsme se dočkali série, kterou si "The Walking Dead" zaslouží. I přes určitý úpadek v posledních dvou třech dílech, je tohle skutečně parádní zombie dílo.

 

The Walking Dead: 3. série

16 dílů, 2012-2013

 

Tvůrci: Frank Darabont, Gregory Nicotero, Robert Kirkman, Tony Moore, Charlie Adlard

Hlavní postavy:

Andrew Lincoln (Rick Grimes)

Sarah Wayne Callies (Lori Grimes)

Lauri Holden (Andrea)

Steven Yeun (Glenn Rhee)

Norman Reedus (Daryl Dixon)

 

Když skončila druhá série „The Walking Dead“, byl jsem tomu vlastně docela rád, protože jsem ji místy dost protrpěl. Vyprázdněný seriál, který vůbec nedokázal využít potenciál světa komiksu „Živí mrtví“. Hodně se vzdálil od děje komiksu, ale především se změnil v telenovelu, které chybělo to hlavní, proč je zombie žánr nazýván tak, jak je nazýván. Zombie zde bylo hodně poskrovnu. Tvůrci si to uvědomili ke konci série a poslední díl stál skutečně za to. Očekávání pro třetí sezónu pak byla poměrně vysoká.

Úvod hned navnadí.

Musím říct, že jsem si třetí sérii hned od prvního dílu začal užívat, protože to konečně byl zase zombie žánr v celé své kráse. Nejen, že se tu dál řešily vztahy a fungování skupiny lidí ve světě, kde by většina z nás nepřežila prvních několik hodin. Každý je individualitou, každý je trochu jiný a podle toho se také chovají. Charaktery jsou silnou stránkou komiksu i seriálu. Jsou zde postavy, kterým se dá fandit, i ty, které můžete nesnášet. Jenže seriál využívá i to, co fanoušci zombie hororů milují – skvělé gore.

Věznice se musí vyčistit.

Vyvržené vnitřnosti, usekávané hlavy, rozmlácené hlavy, rozmašírované hlavy, usekané údy a prsty, hnijící mrtvoly, které se sápou po živých lidech. Hnus a násilí, i tohle je součást zombie filmů a je to to, co z něj dělá specifický hororový subřánr. Seriál „The Walking Dead“ si tohle zase připomněl a některé scény jsou opravdu pořádně hnusné. A to je dobře. Takové to prostě má být. Když chcete jen vztahové drama, je zde spousta jiných seriálů, které si můžete vybrat a dívat se na ně.

Kdopak se to vrátil?

Jak jsem říkal, seriál se znovu hodně přiblížil tomu, co se děje v komiksu. Znamená to konkrétně skutečnost, že se hlavní skupina uchýlí do věznice, kde najde své dočasné útočiště. Celá série je pak o vězení, o tom, jak zde postavy přežívají, ale také o tom, že objeví další skupinu přeživších kousek vedle. Ano, už ve třetí sérii se setkáme s Guvernérem. Nutno říct, že tohle je postava, kterou jsem si představoval víc podobnou předloze. Podobně jako Michone, která je naprosto skvělá, jak po stránce výběru herečky, tak i zachování charakteru postavy. Guvernér je hajzl, ale lidé od castingu se mu pokusili dát lidskou, milou tvář. Škoda, protože si myslím, že jet víc podle vizuální podoby by se vyplatilo. Představoval jsem si, že Guvernéra bude hrát Tom Savini. Cyklus by se skvěle uzavřel, protože on byl ten, kdo stál na počátku žánru a kdo dal gore jeho hnusnou podobu. Nedá se ale nic dělat, seriál v tomhle směru přece jen funguje, i když komiks je ještě o něco – vlastně o dost – hnusnější.

Zombie nákaza si nevybírá. I mezi dozorci si najde své.

Třetí sérii bych tak rozhodně hodnotil pozitivně, i když je trochu poplatná tomu, že se jedná o médium, které je až příliš názorné, až příliš realistické. Diváci by skutečně hnusné jednání (například Guvernér a znásilňování Michone, Rickova useknutá ruka) asi těžko snesli. Seriál si ale vytváří svůj svět tak, aby to bylo přístupnější i dalším lidem. Nakonec, je to dobrá reklama komiksu, který je pro zombie fanoušky snad tím nejlepším dárkem, jaký v posledních letech dostali.

 

Hodnocení: 90 %